W tych krajach najszybciej odłożysz milion złotych zarabiając najniższą krajową

Udostępnij

Minimalne wynagrodzenia są kluczowym elementem polityki społeczno-gospodarczej każdego kraju, mającym na celu zapewnienie godnych warunków życia dla wszystkich pracowników.

Porównanie najniższych krajowych na świecie pokazuje, jak różne poszczególne państwa radzą sobie z tym wyzwaniem, i stanowi cenne źródło informacji dla każdego z nas. W praktyce wysoka płaca minimalna stanowi jeden z kluczowych elementów atrakcyjności rynku pracy dla potencjalnych pracowników międzynarodowych

Wiele osób z całą pewnością zastanawia się, gdzie można zarabiać najwięcej, otrzymując minimalne wynagrodzenie. Okazuje się, że niektóre kraje zdecydowanie wyróżniają się na tle innych, oferując swoim pracownikom tak wysokie stawki minimalne, że odłożenie miliona złotych z takiej pensji wydaje się realne.

Które kraje w 2023 roku mogą zatem poszczycić się najwyższymi płacami minimalnymi netto na świecie? Czołową dziesiątkę zaprezentujemy poniżej. Na ostatniej pozycji w tym zaszczytnym gronie znalazła się:

Miejsce 10 – Francja Bank Francji

Czołową dziesiątkę rankingu krajów o najwyższej płacy minimalnej na świecie zamyka Francja.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pełnoletnich (ukończone 18 lat) pracowników we Francji, przy tygodniu pracy liczącym 35 godzin, od 1 maja 2023 roku wynosi 1383 euro netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 6169 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 9 – Niemcy

Na dziewiątym miejscu w zestawieniu krajów o najwyższym minimalnym wynagrodzeniu na świecie znalazły się Niemcy.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pełnoletnich (ukończone 18 lat) pracowników w Niemczech, przy tygodniu pracy liczącym 38 godzin, w 2023 roku wynosi 1450 euro netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 6468 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 8 – Wielka Brytania funty

Na ósmym miejscu w rankingu krajów o najwyższej płacy minimalnej na świecie znalazła się Wielka Brytania.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pracowników w wieku wynoszącym minimum 23 lat w Wielkiej Brytanii, przy tygodniu pracy liczącym 38 godzin, od 1 kwietnia 2023 roku wynosi 1502 funty netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 7655 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 7 – Irlandia

Na siódmym miejscu w zestawieniu krajów o najwyższym minimalnym wynagrodzeniu na świecie znalazła się Irlandia.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pracowników w wieku wynoszącym minimum 19 lat w Irlandii, przy tygodniu pracy liczącym 39 godzin, w 2023 roku wynosi 1724 euro netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 7690 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 6 – Monako

Na szóstym miejscu w rankingu krajów o najwyższej płacy minimalnej na świecie znalazło się Monako.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pełnoletnich (ukończone 18 lat) pracowników w Monako w 2023 roku wynosi 1786 euro netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 7967 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 5 – Nowa Zelandia Dolary nowozelandzkie

Na piątym miejscu w zestawieniu krajów o najwyższym minimalnym wynagrodzeniu na świecie znalazła się Nowa Zelandia.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pracowników w wieku wynoszącym minimum 16 lat w Nowej Zelandii od 1 kwietnia 2023 roku wynosi 3268 dolarów nowozelandzkich netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 8007 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 4 – Holandia

Tuż za podium znalazła się Holandia. Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pracowników w wieku wynoszącym minimum 21 lat w tym kraju od 1 lipca 2023 roku wynosi 1894 euro netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 8448 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 3 – Belgia

Na najniższym stopniu podium znalazła się Belgia. Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pełnoletnich (ukończone 18 lat) pracowników w tym kraju, przy tygodniu pracy liczącym 38 godzin, w 2023 roku wynosi 1906 euro netto miesięcznie.

W przeliczeniu na złotówki, przy obecnym kursie euro, powyższa wartość przekłada się na 8502 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 2 – Australia Dolary australijskie

Mianem kraju z najwyższym minimalnym wynagrodzeniem leżącego na innym kontynencie niż Europa może poszczycić się Australia.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pracowników w wieku wynoszącym minimum 21 lat w tym kraju, przy tygodniu pracy liczącym 38 godzin, od 1 lipca 2023 roku wynosi 3328 dolarów australijskich netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na 8917 PLN netto miesięcznie.

Miejsce 1 – Luksemburg

To właśnie Luksemburg może poszczycić się najwyższym minimalnym wynagrodzeniem na świecie.

Okazuje się bowiem, że najniższa krajowa dla pełnoletnich (ukończone 18 lat) niewykwalifikowanych pracowników w tym kraju w 2023 roku wynosi 2057 euro netto miesięcznie, a dla wykwalifikowanych – aż 2408 euro. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to odpowiednio na 9175 i 10 740 PLN netto miesięcznie. Luksemburg - flaga

Oznacza to, że wykwalifikowany pracownik zarabiający płacę minimalną (zakładając, że nie będzie ono podnoszone i kurs euro utrzyma się na tym samym poziomie) w Luksemburgu teoretycznie osiągnie dochód netto na poziomie 1 miliona złotych już w 7 lat i 10 miesięcy.

W których krajach nie obowiązuje płaca minimalna?

Warto wiedzieć, iż nie we wszystkich krajach świata – a nawet nie we wszystkich państwach Unii Europejskiej – obowiązuje płaca minimalna. Jak podaje serwis countryeconomy.com, na świecie wynagrodzenie minimalne wprowadziło zaledwie 148 państw ze 195 uznanych przez ONZ.

W krajach Unii Europejskiej płacę minimalną ma 22 z 27 państw członkowskich. Dolnej granicy wysokości pensji nie wprowadziły jedynie Dania, Włochy, Austria, Finlandia i Szwecja.

Najniższa krajowa nie obowiązuje również w takich krajach kojarzących się z wysokimi zarobkami, jak Norwegia czy Islandia. W Szwajcarii minimalne wynagrodzenie wprowadziło zaś jedynie 5 z 26 kantonów: Bazylea-Miasto, Jura, Neuchâtel, Ticino i Genewa.

Kraje z najniższą płacą minimalną na świecie

Okazuje się, że w Europie z najniższym minimalnym wynagrodzeniem netto mamy do czynienia w Kazachstanie, gdzie najniższa krajowa w 2023 roku wynosi 55 440 tenge kazachskich (KZT) netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na niecałe 494 PLN netto miesięcznie.

Drugą najniższą płacą minimalną w Europie może poszczycić się Ukraina, gdzie najniższa krajowa w 2023 roku wynosi 5394 hrywny netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie przekłada się to na niecałe 685 PLN netto miesięcznie. Taka bengalska

Z kolei, niechlubne miano kraju z najniższym wynagrodzeniem minimalnym na świecie należy do Bangladeszu. W tym kraju płaca minimalna wynosi zaledwie 1500 tak bengalskich miesięcznie, co przekłada się zaledwie na nieco ponad 57 złotych. Co więcej, okazuje się, że w Bangladeszu obowiązuje 48-godzinny tydzień pracy.

Niewiele wyższe minimalne wynagrodzenie obowiązuje w Gambii. Najniższa krajowa wynosi w tym kraju 50 gambijskich dalasi dziennie, co przekłada się na około 3,19 PLN. W efekcie, miesięczna płaca minimalna w Gambii, w przeliczeniu na złotówki wynosi tylko minimalnie ponad 69 PLN. Typowy tydzień pracy w tym kraju liczy zaś 37 godzin,

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również