W Polsce powstanie Centralny Rejestr Wyborców

Udostępnij

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że rząd przygotowuje projekt nowelizacji kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Chodzi o stworzenie centralnego rejestru, który zastąpi gminne listy wyborców.

Centralny rejestr

Jak czytamy w gazecie, „w rejestrze znajdą się wszyscy Polacy, ale także obywatele innych krajów uprawnieni do głosowania w różnych typach wyborów w Polsce”. „Centralny Rejestr Wyborców (CRW) wpłynie też na frekwencję. Z projektu ustawy wynika, że po zmianach łatwiej będzie dopisać się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Dziś gminy muszą przyjąć wniosek i przekazywać zawiadomienia między sobą. Przy CRW przeniesienie wyborcy pomiędzy spisami będzie automatyczne”, dodano.

Ponoć wspomniany projekt ma być zgłoszony jako rządowy. „Na razie jest na etapie prekonsultacji z samorządowcami z Komisji Wspólnej. Plan jest taki, by CRW uruchomić na przyszłoroczne wybory. To spore przyspieszenie, bo jeszcze niedawno z rządu wychodziły deklaracje, że rejestr powstanie, ale dopiero na wybory prezydenckie w 2025 r.” – czytamy dalej.

W rejestrze mają być dane wszystkich osób uprawnionych do głosowania w każdym rodzaju wyborów.

Z zbiorze A będą dane obywateli polskich: imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania i zameldowania. Do tego doją informacje o właściwym okręgu i obwodzie wyborczym. Zostaną pobrane z rejestru PESEL. Wójt będzie wprowadzał do rejestru  informacje o osobach, które nie są zameldowane na obszarze danej gminy, ale złożyły wniosek, by tam oddać głos.

W części B mają być umieszczone dane dot. obywateli UE, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, oraz obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mają prawa wyborcze w Polsce.

Po co to wszystko?

Rząd uważa, że pomysł ułatwi proces wyborczy. Tyle że opozycja sugeruje, że ma być to kolejny „wytrych”, który pomoże władzy zmienić termin wyborów samorządowych.

Przypomnijmy, że radnych, lokalnych prezydentów, burmistrzów i wójtów powinniśmy wybrać już za rok – mniej więcej w październiku czy listopadzie 2023 r. Tyle że PiS chce zmiany daty wyborów, co wywołuje kontrowersje. Politycy partii rządzącej jako powód wskazują to, że wybory te kolidowałyby z elekcję parlamentarną.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również