W nowym sondażu KO goni PiS

0
Donald Tusk

W najnowszym sondażu IBRiS dla Onetu najwięcej zyskuje Koalicja Obywatelska. Traci z kolei Polska 2050.

KO z rekordowym skokiem poparcia

W sondażu króluje jednak nadal Prawo i Sprawiedliwość. Na partię rządzącą dziś Polską chce zagłosować 33,6 proc. badanych.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, która uzyskała 26,2 proc. Zaskakuje jednak skala wzrostu poparcie. To aż 10,1 pkt proc.

Nieciekawie robi się jednak w obozie Polski 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni swój głos oddać chce 10,9 proc. osób. Oznacza to spadek o 7 pkt proc. w porównaniu z sondażem IBRiS dla Onetu z końca czerwca. Jeszcze gorzej wygląda to w szerszym ujęciu. Przez ostatnie dwa miesiące, ta nowa partia straciła aż 9,4 pkt proc.

Poza podium uplasowała się Lewica, którą popiera 7,1 proc. respondentów. To mniej o 1,2 pkt proc. w stosunku do badania sprzed miesiąca.

Traci też Konfederacja, która teraz balansuje już na granicy progu wyborczego. Głos chce oddać na nią 5,4 proc. ankietowanych. To spadek aż o 3,9 pkt proc.

W Sejmie znaleźliby się też członkowie PSL–Koalicji Polskiej. Koalicja cieszy się jednak poparciem jedynie 5 proc. respondentów.

Aż 11,8 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby głos.

Udział w głosowaniu zadeklarowało zaś tylko 49,3 proc. potencjalnych wyborców (w tym 37,3 proc. było pewnych, że udałoby się do urn wyborczych, a 12 proc. odpowiedziało, że „raczej” odwiedziłoby lokale wyborcze).

Do urn nie poszłoby zaś 46,6 proc. ankietowanych. W tej grupie 21,5 wskazało na odpowiedź „raczej nie”, a „zdecydowanie nie” 25,1 proc. respondentów. 4,1 proc. pytanych nie wie, czy zdecydowałoby się na udział w głosowaniu.

Efekt Tuska?

Skąd jednak tak nagły skok poparcia dla KO? To najpewniej efekt powrotu do polskiej polityki Donalda Tuska, który ponownie stanął na czele PO, po tym jak ze swojego stanowiska zrezygnował Borys Budka, dziś wiceprzewodniczący partii i szef klubu poselskiego KO w Sejmie.

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 2425 lipca. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments