Vitalik Buterin skrytykował sieć bitcoina

572
kryptowaluty

1 września Vitalik Buterin rozmawiał publicznie z Noahem Smithem. Mówił na temat bitcoina i długoterminowego bezpieczeństwa sieci.

Vitalik Buterin krytykuje sieć bitcoina

W czasie rozmowy Buterin miał wiele do powiedzenia na temat obecnego stanu kryptowalut. Smith najpierw zapytał go o jego przemyślenia na temat niedawnego krachu na rynku kryptowalut.

Byłem zaskoczony, że katastrofa nie wydarzyła się wcześniej – powiedział Buterin podczas wywiadu. – Zwykle bańki kryptowalutowe trwają około 6-9 miesięcy po przekroczeniu poprzedniego szczytu, po czym ma miejsce szybki spadek. Tym razem hossa trwała prawie półtora roku – dodał.

Buterin mówił również wiele o sieci Bitcoin (BTC) i The Merge, długo oczekiwanym przejściu Ethereum z proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS).

– W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo sieci Bitcoin będzie pochodzić wyłącznie z opłat – powiedział.

PoS jest lepszy

Kiedy Smith zapytał Buterina o zużycie energii przez sieć Bitcoin, współzałożyciel Ethereum zauważył, że PoS nie tylko zmniejszy szkody dla środowiska, ale także zapewni bezpieczeństwo blockchaina.

System konsensusu, który niepotrzebnie kosztuje ogromne ilości energii elektrycznej, jest nie tylko szkodliwy dla środowiska, ale wymaga również wydawania setek tysięcy BTC lub ETH każdego roku – podkreślił Buterin. – W końcu oczywiście emisja zmniejszy się do prawie zera, w którym to momencie przestanie być problemem, ale wtedy bitcoin zacznie zajmować się innym problemem: jak upewnić się, że pozostanie bezpieczny – zapytał.

Współzałożyciel Ethereum twierdzi, że era PoW jest „nie do utrzymania i już nie wróci”.

Buterin rozumie, że Bitcoin nie zmieni swojego mechanizmu konsensusu, przynajmniej na razie, ale jeśli łańcuch zostanie zaatakowany, wierzy, że dyskusja o hybrydowym algorytmie PoS może wejść w grę.

– Oczywiście, jeśli Bitcoin rzeczywiście zostanie zaatakowany, spodziewam się, że szybko pojawi się polityczna wola przejścia na przynajmniej hybrydowy dowód stawki, ale spodziewam się, że będzie to bolesna zmiana – powiedział Smithowi programista.

Współzałożyciel Ethereum dodał, że uważa, że ​​ludzie mają błędne wyobrażenie o tym, że PoS daje największym interesariuszom kontrolę nad siecią.

– Są też ludzie, którzy próbują twierdzić, że PoS pozwala dużym interesariuszom kontrolować protokół, ale myślę, że te argumenty są po prostu błędne – powiedział Buterin. – Opierają się na błędnym przekonaniu, że PoW i PoS to mechanizmy zarządzania, podczas gdy w rzeczywistości są to mechanizmy konsensusu. Wszystko, co robią, to pomagają sieci uzgodnić właściwy łańcuch.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments