Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze, które wprowadza kolejne pakiety pomocowe dla osób najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

USA z nowymi pakietami

O swojej decyzji prezydent poinformował w czasie konferencji prasowej  w swoim klubie golfowym w Bedminster w stanie New Jersey.

fed trump dolarSkąd potrzeba nowych pakietów? Pod koniec lipca wygasł bowiem przepis, który gwarantował bezrobotnym dodatek rzędu 600 USD tygodniowo. Partie polityczne kłócił się, co robić dalej. Z jednej strony Demokraci chcieli przedłużenia ustawy, ale zapominali chyba, że tak duże wsparcie finansowe sprawiło, że wiele osób celowo zarejestrowało się jako osoby bez zatrudnienia. Z kolei Republikanie twierdzili, że zachowanie status quo sprawi, że bezrobotni nie będą już mieli chęci, by szukać pracy.

Trump wybrał wariant pośredni. Zdecydował, że dodatek pozostanie, ale będzie w wysokości „tylko” 400 USD tygodniowo. „To są pieniądze, których oni potrzebują i które jednocześnie dają im motywację do powrotu do pracy” – mówił Trump podczas sobotniej konferencji prasowej.

Inne decyzje prezydenta

Trump postanowił też obniżyć podatki dla osób zarabiających mniej niż 100 tys. dolarów rocznie. Rozporządzenie zawiera też informacje o zawieszeniu spłat kredytów studenckich oraz o ochronie osób, które są zagrożone eksmisją.

Rozporządzenie wykonawcze prezydenta USA, w przeciwieństwie do zwykłej uchwały, nie wymaga, co ważne, głosowania w Kongresie. Ten może jednak uchwalić ustawę unieważniającą lub zastępującą rozporządzenie. Podlega to jednak prawu prezydenckiego weta. Może także zostać unieważnione przez Sąd Najwyższy, jeśli jest sprzeczne z konstytucją.

Jak na razie władze USA wysłały też do Amerykanów czeki w wysokości 1200 USD i 500 USD na każde dziecko. Otrzymał je każdy dorosły obywatel poza najbogatszymi.

Jak zaś radzi sobie gospodarka? W lipcu rynki Stanów Zjednoczonych „odzyskały” kolejne miejsca pracy utracone podczas lockdownu. Trzeba jednak przyznać, że nadal daleko jest jednak do kondycji gospodarki sprzed epidemii. To może zaś sprawić, że Trump przegra walkę o reelekcję. Wybory mają mieć miejsce jesienią. Wiele wskazuje na to, że wygra je Joe Biden.

Poprzedni artykułJak skutecznie przeprowadzić akcję crowdfundingową?
Następny artykułExit poll: Łukaszenka zdobywa prawie 80 proc. w wyborach prezydenckich
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments