W USA trwa wirtualna konwencja wyborcza Demokratów. Jest bardzo potrzebna Joe Bidenowi, bowiem ten słabnie w sondażach.

Konwencja przez sieć

Choć demokracja w USA ma inny, bardziej imponujący wydźwięk niż w Polsce, w tym roku Amerykanie nie doświadczą m.in. konwencji wyborczej Demokratów. Powód? Oczywiście epidemia koronawirusa.

Mimo powyższego wczoraj wystartowała wirtualna konwencja wyborcza Partii Demokratycznej. Cel? Wspieranie Bidena w walce o Biały Dom.

W poniedziałkowy wieczór mówcami byli już Bernie Sanders i była pierwsza dama Michelle Obama. Dziś przemawiać ma kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez i były prezydent Bill Clinton, w środę – były prezydent Barack Obama, spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i senatorka Elizabeth Warren. W czwartek na mównicy staną Andrew Yang i Pete Buttigieg.

Good times, bad times…

pułapka tukidydesaNiestety to tyle z dobrych dla Bidena wieści. Ten senior Partii Demokratycznej co prawda prowadzi jeszcze w sondażach, ale jego przewaga spadła. Jeszcze parę tygodni temu wynosiła 8 proc., teraz tylko połowę z tego. W kluczowych stanach wynosi… symboliczny 1 proc. Takie dane przedstawia przynajmniej CNN.

Do tego trzeba dodać fakt, że Trump może być w sondażach niedoszacowany (podobnie jak PiS w Polsce). Cztery lata temu Hillary Clinton prowadziła w nich 3-4 proc., a ostatecznie przegrała wybory. Teraz zaś widzimy podobne zjawisko.

Możliwe, że Trump odzyskuje siły też dlatego, że udało się mu uspokoić sytuację na polu murzyńskich protestów, a do tego dane makroekonomiczne dot. USA nie są tak złe, jak można byłoby przypuszczać. Dziś zaś kluczowym tematem kampanii jest właśnie gospodarka.

Demokraci zresztą też popełnili chyba pewien błąd. Postawili na Bidena, który ma już problemy z pamięcią i nie jest tak sprawny jak Trump. Co prawda mógłby wydawać się kandydatem dobrym na czas kryzysu przez swój wewnętrzny spokój, ale możliwe, że wyborcy w USA postawią jednak na kontrowersyjnego, ale energicznego obecnego prezydenta.

Wszystko rozstrzygnie się dokładnie 3 listopada, bowiem wtedy mają mieć miejsce wybory prezydenckie w mocarstwie.

Poprzedni artykułOpłata klimatyczna – ile trzeba zapłacić za pobyt w czołowych polskich miejscowościach turystycznych?
Następny artykułKiedy i za ile kupisz szczepionkę na COVID-19?
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments