Swoją szczepionkę na koronawirusa opracowuje państwowa chińska grupa farmaceutyczna Sinopharm. Ma ona kosztować maksymalnie 1000 juanów (533 zł) za dwie dawki – oświadczył prezes firmy Liu Jingzhen, cytowany we wtorek przez chińskie media.

Szczepionka jeszcze w 2020 r.?

Sinopharm twierdzi, że szczepionka może być gotowa jeszcze przed końcem 2020 roku. Dziś jest poddawany tzw. testom trzeciej fazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Jego cena nie będzie bardzo wysoka. Oczekuje się, że będzie kosztował kilkaset juanów za dawkę, a cena za dwie dawki powinna być niższa niż 1000 juanów”

– powiedział Liu w czasie rozmowy z dziennikiem „Guangming Ribao”.

Liu nie wyjaśnił jednak czy chiński państwowy program ubezpieczeń pokryje choćby część kosztów szczepień ponoszonych przez konsumentów. Nie wiemy nawet, czy szczepionka będzie będzie uwzględniona w programie bezpłatnych szczepień.

Chińska Państwowa Grupa Biotechnologiczna (CNBG), która należy do Sinopharm, rozpoczęła już testy na ludziach dwóch rodzajów szczepionek. Obie są oparte na tej samej metodzie. Jej zakłady w Wuhanie i Pekinie mogłyby ponoć wyprodukować łącznie ponad dwa miliony dawek specyfiku rocznie.

Szczepionki: prace na całym globie

Dziś trwają prace nad ponad 200 potencjalnymi szczepionkami, a ponad 20 z nich weszło już w fazę testów na ludziach.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu rząd USA zawarł umowę dotyczącą potencjalnej szczepionki opracowywanej przez firmy Pfizer i BioNTech SE. W jej ramach 50 mln Amerykanów mogłoby zostać zaszczepionych za ok. 40 dolarów od osoby.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments