W USA jeszcze w grudniu rozpocznie się wypłata środków w ramach nowego pakietu stymulacyjnego. Każdy Amerykanin otrzyma po 600 USD. To mniej niż wiosną, gdy obywatele USA otrzymywali po 1200 USD.

600 USD dla każdego!

W Kongresie od dłuższego czasu trwała debata nt. tego, czy kontynuować politykę pakietów pomocowych. Przypomnijmy, że wiosną władze wypłaciły Amerykanom po 1200 USD w czekach (dodatku nie otrzymywali tylko najbogatsi obywatele) i po 500 USD na każde dziecko.

Latem myślano o kontynuowaniu programu, ale pomysł nie spodobał się Republikanom. Zwolennikami dalszego „rozdawnictwa” byli za to Demokraci. Ostatecznie w niedzielę liderzy obu partii w Kongresie ogłosili, że zawarli w końcu oczekiwane porozumienie. Nowy pakiet przegłosowano i jeszcze w grudniu każdy Amerykanin ma otrzymać po 600 USD w czekach lub za pomocą przelewu.

Mało tego, w pakiecie znalazł się też zapis o ponownym powiększeniu o 300 USD tygodniowej kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych. To dodatkowe wsparcie przysługiwać ma przez okres 11 tygodni.

Co dalej z takimi pakietami?

Republikanie twierdzą, że to ostatni taki pakiet. Demokraci są innego zdania. Jak podkreślają, w 2021 r. tego typu projekty będą nadal kontynuowane. Znaczenie tej drugiej partii w polityce wewnętrznej znacznie teraz wzrośnie, bowiem wybory prezydenckie wygrał jej kandydat, czyli Joe Biden. Wśród jego współpracowników są zwolennicy luzowania ilościowego, co oznacza, że możemy oczekiwać podtrzymania polityki niskich stóp proc. i dodruku dolara.

Czy pakiety pomocowe są w USA potrzebne? Jak wynika z badań Uniwersytetu Chicagowskiego i Uniwersytetu Notre Dame, od czerwca do listopada prawie 8 milionów Amerykanów wpadło ponoć w ubóstwo. Oprócz tego aż ponad 27 milionom brakuje jedzenia, a ponad 13 milionów nie spłaca już na czas czynszu czy kredytu hipotecznego. Te fatalne statystyki pod koniec roku ekonomiści wiążą z wyczerpaniem się środków z pomocy federalnej na czas epidemii przyjętej przez Kongres w marcu.

Warto jednak dodać, że ostatecznie taka polityka może zakończyć się skokiem inflacji, czego – jak sam podkreśla – chce Fed.

Poprzedni artykułSyndyk Amber Gold nie może wypłacić środków osobom poszkodowanym
Następny artykułWszystko, co chcielibyście wiedzieć o szczepionce przeciw COVID-19 – Debata ekspercka
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments