USA rozważą zniesienie wprowadzonych przeciwko Rosji sankcji. Warunek? Musi dojść do zakończenie wojny na Ukrainie, ale przy zachowaniu suwerenności tego kraju. Tak przynajmniej twierdzi sekretarz stanu USA Antony Blinken. Powiedział to w wywiadzie dla telewizji NBC.

USA skończą z sankcjami?

Blinken odpowiedział na pytanie, czy zniesienie sankcji na Rosję może być częścią negocjacji między Rosją i Ukrainą. Jak twierdzi, wiele zależy w tym kontekście od Kijowa. Zachód będzie ponoć działał zgodnie ze wskazówkami naszego wschodniego sąsiada.

– I jeśli (Ukraina) zdecyduje, że może zakończyć tę wojnę, śmierć i zniszczenie, zapewnić sobie dalszą niepodległość i suwerenność, a będzie to wymagać zniesienia sankcji, to oczywiście to rozważymy – powiedział Blinken. Dodał, że celem sankcji jest dziś zmiana zachowania Rosji, która ponad miesiąc temu zaatakowała Ukrainę.

Wcześniej w wywiadzie dla CNN mówił, że USA skupiają się na kolejnym poszerzaniu i zacieśnieniu sankcji.

USA nie chcą upadki Rosji

Odnosząc się do efektu dotychczasowych restrykcji w świetle umacniania się kursu rubla, ocenił, że jest to efekt sztucznego podtrzymywania kursu przez władze Moskwy. W jego odczuciu w długim terminie jest to nie do utrzymania. Dodał, że według prognoz ekonomistów Rosja zaliczy w tym roku 10-proc. spadek PKB. W tym czasie większość gospodarek będzie cieszyć się – większym czy mniejszym – wzrostem, wychodząc z covidowego kryzysu.

Pamiętajmy też, że w interesie USA nie jest całkowite osłabienie Rosji. Powód? Dziś Waszyngton za swojego głównego wroga uznaje Chiny. Gdyby zaś Moskwa zaczęła nazbyt mocno słabnąć, wywoła to reakcje Pekinu, który chętnie zacznie wykupywać rosyjskie firmy (tak jak robi to w Afryce) i niejako zwasalizuje Rosję. To z kolei oczywiście wzmocni Państwo Środka, co musi stać się zagrożeniem dla USA, które rywalizują z krajem o dominację nad światem.

Nie jest zresztą wykluczone, że jeszcze w tej dekadzie czeka nas wojna USA-Chiny. Zarzewiem konfliktu może stać się Tajwan. O jego przejęciu marzy reżim prezydenta Xi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments