USA posiadają 200 tys. BTC

Udostępnij

Rząd Stanów Zjednoczonych stał się jednym z największych posiadaczy bitcoinów, z ponad 200 000 BTC o wartości ponad 5 miliardów dolarów.

USA są bitcoinowym wielorybem

Rząd USA nadal posiada 194 188 BTC, których wartość szacuje się na 5,3 miliarda dolarów. W analizie Dune zauważa się, że są to „dolne szacunki udziałów rządu USA [w rynku BTC] oparte na publicznie dostępnych informacjach”.

W ramach analizy śledzono ruchy bitcoinów w portfelach rządowych USA powiązany z trzema największymi konfiskatami BTC od 2020 r., a mianowicie przejęciem 69 369 BTC Silk Road w listopadzie 2020 r., przejęciem 94 643 BTC w ramach sprawy dot. hacku  Bitfinex oraz przejęciem 51 326 BTC Jamesa Zhonga w marcu 2022 r.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Bitcoiny, jakie posiada rząd USA, są przechowywane głównie w trybie offline, na zaszyfrowanych urządzeniach pamięci masowej zwanych portfelami sprzętowymi, przechowywanymi w archiwach Departamentu Sprawiedliwości i Urzędu Skarbowego. W 2022 r. rząd USA dokonał dwóch znaczących konfiskat.

Zajęte aktywa nie należą dokładnie do rządu. US Marshals Service, główna agencja odpowiedzialna za sprzedaż zajętego mienia, otrzymuje w posiadanie skonfiskowane bitcoiny dopiero po wydaniu przez sąd ostatecznego wyroku w sprawie przepadku.

Sprzedaż BTC

Rząd USA od czasu do czasu sprzedaje również część skonfiskowanych bitcoinów za pośrednictwem systemu aukcyjnego opartego na sądowych nakazach likwidacji. Najbardziej znana aukcja rządowa sięga 2014 r., kiedy miliarder Tim Draper kupił 30 000 BTC na paru aukcjach rządu USA.

Były to środki przejęte od wspomnianej Silk Road, czyli platformy, która działała w darkwebie i na której można było nabyć narkotyki i inne nielegalne używki w zamian za bitcoiny. Po jej przejęciu i zamknięciu przez FBI, bitcoiny z nią powiązane po roku trafiły na wspomniane aukcje, gdzie zostały sprzedane w zamian za dolary.

Warto też dodać, że w ostatnich latach rząd USA zwrócił się do giełd kryptowalut, aby sprzedawać skonfiskowane bitcoiny na aukcjach publicznych. Jedna z takich sprzedaży miała miejsce w marcu tego roku, kiedy rząd sprzedał 9118 BTC na giełdzie Coinbase, co potwierdzono w publicznym zgłoszeniu.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również