Ulga na terminal płatniczy – ile można zaoszczędzić na podatkach?

Udostępnij

Od początku 2022 roku przedsiębiorcy, wobec których wymaga się prowadzenia ewidencji sprzedaży z wykorzystaniem kasy fiskalnej, są zobowiązani do wykorzystywania terminali płatniczych.

Równolegle z nałożeniem nowego obowiązku pojawiła się nowa preferencja podatkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą – ulga na terminal płatniczy. W efekcie, z tego odliczenia skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca, choć wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

Na czym polega i w jakich sytuacjach przysługuje ulga na terminal płatniczy? Ile dzięki niej można zyskać? Jakiej grupie podatników przysługuje szczególna preferencja z tego tytułu? Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione poniżej:

Na czym polega ulga na terminal płatniczy?

Polski Ład wprowadził podatkowe bonusy dla przedsiębiorców, którzy przyjmują płatności bezgotówkowe. Jednym z nich jest możliwość dodatkowego odliczenia wydatków na zakup terminala płatniczego i obsługi transakcji płatniczych przy jego użyciu od podstawy opodatkowania w PIT.

Preferencja ta przysługuje kiedy przedsiębiorca nabył terminal płatniczy, który jest urządzeniem które pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych. Ulga na terminal jest więc dostępna dla osób składających PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Z ulgi nie skorzystają jedynie przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej.

Co istotne, ulga na terminal płatniczy nie dotyczy kasy rejestrującej. Z opisywanej preferencji można skorzystać zarówno w roku kiedy został zakupiony terminal, jak i przez 6 kolejnych lat.

Ile można odliczyć w ramach ulgi na terminal płatniczy?

Jak już zostało wspomniane, w ramach ulgi na terminal można rozliczyć 100% kosztów używania terminala płatniczego – w tym zarówno wydatki na obsługę transakcji płatniczych przy jego użyciu oraz samo nabycie terminala.

Wydatki na obsługę transakcji płatniczych dotyczą opłat interchange, akceptanta i systemowych, a także opłat z tytułu korzystania z terminala płatniczego wynikających z umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Maksymalna ulga na terminal płatniczy wynosi 2500 złotych dla osób które nie mają obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Osoby, które muszą posiadać kasę rejestrującą, mają prawo do ulgi w wysokości 1000 PLN.

Ulgę na terminal płatniczy możemy odliczyć tylko wtedy, kiedy posiadamy fakturę lub inny dokument potwierdzający poniesienie wydatku.

Kto nie może skorzystać z ulgi na terminal płatniczy?

Z ulgi na terminal płatniczy nie może skorzystać podatnik, który spełnił co najmniej jedną z poniższych przesłanek:

  • Dokonał już odliczenia w ramach ulgi tych samych wydatków w innym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniósł wydatek
  • Wydatki zostały mu zwrócone w jakiejkolwiek formie
  • Przyjmował płatności przy użyciu terminala płatniczego w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym ponownie rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego

Ulga na terminal a podatnik bezgotówkowy

Podatnicy posiadający status małego podatnika – zgodnie z przepisami ustawy o PIT – oraz w roku podatkowym przez co najmniej 7 miesięcy albo co najmniej 2 kwartały (w zależności od stosowanego trybu rozliczania) mają prawo do otrzymania zwrotu VAT w terminie 15 dni od upływu terminu do złożenia rozliczenia – jako podatnicy bezgotówkowi mogą:

  • Odliczyć 200% poniesionych wydatków na nabycie terminala płatniczego oraz opłat związanych z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego, nie więcej niż 2000 złotych w roku podatkowym
  • Odliczyć ulgę w każdym roku podatkowym, w którym ponieśli wydatki

Ponadto, podatnik bezgotówkowy może z ulgi skorzystać również w przypadku, gdy przyjmował płatności przy użyciu terminala płatniczego w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym ponownie rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również