Ukraina zaczyna rozmowy z Rosją. W tle niebezpieczne zachowanie Putina

235

Aleksander Łukaszenko i Wołodymyr Zełenski uzgodnili, że ukraińska delegacja spotka się z przedstawicielami Rosji na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć. Informację potwierdził już prezydent Ukrainy.

Początek końca wojny?

„Uzgodniliśmy, że delegacja ukraińska spotka się bezwarunkowo z delegacją rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć” – podał prezydent Ukrainy.

„Aleksander Łukaszenko wziął na siebie odpowiedzialność za zapewnienie, aby wszystkie samoloty, helikoptery i rakiety stacjonujące na terytorium Białorusi pozostały na ziemi podczas podróży, rozmów i powrotu ukraińskiej delegacji” – dodaje Nexta.

Ponoć Zełenski nie będzie członkiem ukraińskiej delegacji.

Rosja także potwierdziła, że wysłała swoją delegację do Białorusi.

Zaskakujący ruch Putina

Władimir Putin przekazał, że rosyjskie siły odstraszania nuklearnego zostaną postawione w stan podwyższonej gotowości. To jego odpowiedź na sankcje nałożone na Rosję przez UE i USA.

Putin powiedział, że największe państwa NATO wydały „agresywne oświadczenia” i nałożyły na Rosję sankcje finansowe. Temu też zapolecił rosyjskiemu ministrowi obrony i szefowi Sztabu Generalnego wprowadzenie sił odstraszania nuklearnego w „specjalny tryb służby bojowej”.

Nie wiadomo, co dokładnie oznacza „specjalny tryb służby bojowej„. Putin ostrzegł jednak też, aby NATO nie przeszkadzało mu w inwazji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w sobotę wieczorem, że zaproponuje krajom UE usunięcie rosyjskich banków z systemu SWIFT.

– Wczoraj zdecydowaliśmy, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT – ogłosił w odpowiedzi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

„Wspólnie z UE i wszystkimi państwami członkowskimi ustaliliśmy, że chcemy odciąć wszelkie możliwości finansowych działań Rosji na rynkach międzynarodowych. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów. Pragniemy też podjąć bezpośrednie kroki karne wobec Putina i jego ludzi” – mówił kanclerz Niemiec.

SWIFT to globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków z Rosji uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie, a tym samym zablokuje import oraz eksport kraju.

„Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych” – napisał z kolei SWIFT w oświadczeniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments