Ubezpieczenie firmowe. O czym powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca?

109

Czy potrzebuję ubezpieczenia? Która polisa jest dla mnie obowiązkowa, a z której mogę zrezygnować? Gdzie kupić produkt i jak porównać najlepsze opcje? Czy w razie problemów w firmie faktycznie będę zabezpieczony? To tylko niektóre pytania, które stawiają sobie przedsiębiorcy szukający ubezpieczenia. Odpowiadamy na nie w poniższym artykule.

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie firmy u pośrednika, musisz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zebraliśmy je poniżej, mając nadzieję, że tym samym ułatwimy Ci dokonanie wyboru lub przynajmniej rozjaśnimy kwestie, które teraz wydają się zawiłe.

Czy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe?

Tak, ale tylko w niektórych branżach. Z obowiązkowego ubezpieczenia OC (znajdziesz je m.in. na https://tr.gorlice.pl) muszą skorzystać firmy działające na rzecz innych. Chodzi o to, żeby klienci nie zostali potencjalnie poszkodowani, np. wtedy, gdy przedsiębiorstwo ogłosi upadłość i będzie niewypłacalne. Dotyczy to zatem komorników, adwokatów, notariuszy, księgowych, architektów, agentów ubezpieczeniowych, rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, organizatorów imprez masowych i innych. Pozostali mogą, lecz nie muszą wykupić polisę OC, aby czuć się pewniej i bardziej profesjonalnie, rzetelnie prezentować się w oczach klientów oraz współpracowników.

Jakie są rodzaje OC?

Zakres polisy ubezpieczeniowej jest ustalany indywidualnie i zależy od wielu czynników. OC może odnosić się do pracodawcy i wtedy chroni jego odpowiedzialność cywilną. Może też odnosić się do produktu i zapewniać ochronę na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim. Dostępne jest też OC nieruchomości i działalności takich jak apteki, gabinety kosmetyczne czy weterynaryjne.

Co obejmuje OC firmowe?

Podstawowy zakres ochrony obejmuje wypadki i zdarzenia losowe, takie jak ogień, powódź, gradobicie, wichura i inne. Odnosi się też do kradzieży, włamania, aktu wandalizmu. Zabezpieczyć można budynki należące do przedsiębiorstwa, flotę pojazdów, park maszynowy, mienie pracowników i firmy, środki obrotowe oraz pieniądze. Dalszy zakres jest ustalany w odniesieniu do indywidualnej sytuacji kupującego polisę, np. firmy spedycyjne kupują ubezpieczenie transportowanych ładunków, a producenci okien – ubezpieczenie szyb.

Czy dla firm dostępne jest tylko OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to nie jedyne, z czego mogą skorzystać przedsiębiorcy. Samochody firmowe mogą być objęte dodatkowo AC, NNW i pakietem assistance. Z tej opcji bardzo często korzystają np. taksówkarze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments