Ubezpieczalnie samochodowe – kiedy zwracają składki OC?

754

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem na potrzeby odpowiedzialności cywilnej pojazdu w Polsce. Składki musi odprowadzać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu – nawet, gdy rzekomo go nie używa. Bywają jednak sytuacje, w których ubezpieczalnie zwracają składki swoim klientom. Jak to możliwe?

Wysokość składek OC jest indywidualnie ustalana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Agenci ubezpieczeniowi, wyliczając naszą opłatę, biorą pod uwagę szereg informacji dotyczących nas samych jako kierowców oraz naszych samochodów. Na wysokość naszej stawki wpływ będą miały więc:

  • dane techniczne naszego pojazdu – takie jak jego marka, rok produkcji, pojemność silnika,

  • fakt posiadania rodziny,

  • nasz wiek oraz czas spędzony za kółkiem (na podstawie daty wydania prawa jazdy),

  • nasze miejsce zamieszkania,

  • a także to, czy w przeszłości powodowaliśmy stłuczki, wypadki i kolizje.

Różnice w wielkości stawek pomiędzy różnymi kierowcami mogą być więc olbrzymie. Młody, niedoświadczony kierowca może płacić nawet 2000 złotych rocznie, podczas gdy wieloletni, nienagannie jeżdżący – około 600 złotych. Jak widać – trudno te kwoty ze sobą porównać.

Bywa jednak, że ubezpieczalnie nie pobierają od nas składek, a wręcz przeciwnie – zwracają je nam. W jakiej sytuacji?

Zwrot składek OC przez ubezpieczalnie – kiedy ma miejsce?

Najkrótszą odpowiedzią na to pytanie będzie: w momencie zakupu używanego auta, którego poprzedni właściciel opłacił wyższe stawki niż płacilibyśmy my po rekalkulacji.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której młody, niedoświadczony kierowca sprzedaje nam swój ubezpieczony samochód. Jego stawka wynosiła do tej pory 2000 złotych. My – jako doświadczeni kierowcy cieszący się wysokimi zniżkami – płaciliśmy dotychczas 600 złotych. Dysproporcja jest naprawdę spora i można na tym całkiem nieźle skorzystać.

Wystarczy po zakupieniu samochodu zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z prośbą o rekalkulację stawek. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, a do końca okresu ubezpieczeniowego pozostało jeszcze sporo czasu (bo warto pamiętać, że ubezpieczyciel zwraca pozostałą część składki, a nie jej całość), możemy uzyskać zwrot części składek – tak, by zrównać je z naszą aktualną kalkulacją.

Ubezpieczalnie samochodowe – kiedy zwracają składki OC

Rekalkulacja OC – czy zawsze zadziała na naszą korzyść?

Nie zawsze jednak rekalkulacja będzie dla kupującego opłacalna. Czasami niestety możemy przecenić swoją ocenę u ubezpieczyciela, która w porównaniu ze sprzedającym pojazd nie musi być wcale lepsza. Młody wiek osoby sprzedającej auto w porównaniu z kilkoma stłuczkami, które zdarzyło się nam spowodować, może mieć mniejsze znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej. Co wtedy?

Wówczas rekalkulacja może przynieść nam „straty” w postaci konieczności dopłaty do polisy, by nie straciła ona ważności.

Bardzo często rekalkulację zarządza ubezpieczyciel z własnej woli – bez potrzeby wnioskowania o nią przez nowego kierowcę.

Co jeśli oferta ubezpieczyciela nam nie odpowiada?

Podczas kupowania używanego samochodu z wykupionym ubezpieczeniem OC mamy ten przywilej, że możemy rozwiązać umowę z aktualnym ubezpieczycielem i swoją polisę zakupić u konkurencji.

Wtedy wystarczy jedynie zrobić szczegółowe rozpoznanie rynku i samodzielnie wykonać kalkulację stawki OC, jaką przyjdzie nam płacić w innych miejscach. Idealnym narzędziem do pomocy w tej sytuacji będą wszelkiego rodzaju porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń.

Musimy jednak pamiętać, by nie zwlekać z zakupieniem ubezpieczenia. Jako że OC w Polsce jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego samochodu, za niepłacenie składek grożą surowe kary. Aktualnie za jeden dzień zwłoki możemy zapłacić 1100 złotych. Najwyższa kara – która dotyczy niepłacenia przez co najmniej 14 dni po terminie – wynosi natomiast 5600 złotych!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments