Znany polityk PO i były minister transportu, Sławomir N., został dziś zatrzymany. Oprócz niego zatrzymano biznesmena Jacka P. oraz byłego dowódcę JW 2305 „GROM” Dariusza Z. Trwają przeszukania mieszkań N. i P.

Przeszukania na szeroką skalę

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, przeszukanych w tej sprawie ma być ok. 30 miejsc. Sprawa jest jednak rozwojowa, ponoć nawet kolejne zatrzymania nie są jak na razie wykluczone.

Jak podkreślono, przeszukania przeprowadzane są w ramach współpracy ukraińskiej Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP), polskiego CBA i polskiej prokuratury.

Śledczy prowadzą działania w biurach państwowej agencji drogowej Ukrainy Ukrawtodor, firm biorących udział w przetargach tej instytucji i w miejscach zamieszkania byłych urzędników agencji i u obywateli Polski, „prawdopodobnych uczestników organizacji przestępczej”.

Sławomir N. zatrzymany

Sam N. jest zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy.

Przypomnijmy, że Sławomir N. został p.o. prezesa Ukrawtodoru w październiku 2016 roku. Po trzech latach jego zwolnienie z tej funkcji zapowiedział ukraiński minister infrastruktury Władysław Kryklij. Minister w rozmowie z tygodnikiem „Fokus” dodawał jednak, że N. „sam zamierza odejść; rozumie, że zmienił się krajobraz polityczny”. Twierdził wtedy, że N. „jest najpewniej najmniej problematycznym członkiem ekipy, która zajmowała się gospodarką drogową”.

Pod koniec września N. złożył dymisję z tego stanowiska. Mówił, że otrzymał nową propozycję pracy na Ukrainie. Nie poinformował jednak o jej szczegółach.

Złote dziecko Platformy

Przedtem N. był określany mianem „złotego dziecka PO”.

Działalność społeczno-polityczną zaczynał od członkostwa w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. W 1994 r. przystąpił do Unii Wolności. W latach 1998–2002 pełnił funkcję szefa młodzieżówki UW – Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”, która ostatecznie stała się młodzieżówką PO.

W 2004 r. został posłem w miejsce wybranego do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego. W wyborach w 2005 r. został wybrany na kolejną kadencję. Powielił ten sukces w 2007 r. Wtedy też został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i szefem gabinetu politycznego premiera.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. kandydował ponownie z listy Platformy Obywatelskiej do Sejmu z okręgu gdańskiego, zdobywając po raz kolejny mandat poselski.

18 listopada 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w drugim rządzie Donalda Tuska.

Poprzedni artykułBon turystyczny – sprawdź jak go dostać
Następny artykułStrach przed drugą falą pandemii. Polacy uważają, że ich sytuacja finansowa się pogorszy
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments