Bon turystyczny – sprawdź jak go dostać

359

Bon turystycznyO bonie na wakacje pierwszy raz usłyszeliśmy już w kwietniu, kiedy wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała benefit turystyczny dla osób pracujących w wysokości 1000 złotych. Ostatecznie projekt takiego świadczenia został wycofany i zastąpił go bon turystyczny w wysokości 500 PLN przyznawany rodzicom na każde dziecko do 18 roku życia na sfinansowanie ich wypoczynku letniego.

Po zaakceptowaniu części poprawek naniesionych przez Senat, Sejm ostatecznie uchwalił ustawę dotyczącą bonu turystycznego w takiej formie późnym wieczorem w środę 15 lipca. Jak można go otrzymać i do kiedy wykorzystać? Wszystkie najważniejsze informacje zostaną przedstawione poniżej.

Bon turystyczny – podstawowe informacje

Bon turystyczny otrzymają wszyscy rodzice, którym przysługuje obecnie świadczenie 500+, a także Polacy, którzy pracują w innych krajach Unii Europejskiej i pobierają tam zasiłki na dzieci. Z kolei rodzice dzieci z niepełnosprawnością dostaną bon w podwójnej wysokości, czyli wartości 1000 złotych.

Świadczenie ma być przyznawane jeszcze w lipcu, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz sugeruje, że już 26.07. Jest to jednorazowy dodatek i nie będzie można go zamienić na gotówkę, lecz jedynie wykorzystać do opłacenia kolonii, obozów, wycieczek czy innych form wypoczynku dzieci. Ma być ważny do końca marca 2022 roku.

Podstawowe zasady bonu turystycznego:

  • Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego tylko na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
  • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane tylko na rzecz dziecka
  • W przypadku, gdy kwota świadczenia wychowawczego przysługuje każdemu z rodziców oddzielnie, mają oni do dyspozycji dwa osobne bony w wysokości 250 złotych na dziecko
  • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia

Jak w praktyce dostać bon i z niego skorzystać?

Każdy rodzic spełniający kryteria otrzyma bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System umożliwia naprawdę łatwą rejestrację, choćby za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy niektórych systemów bankowości internetowej. Aktywacja bonu w systemie teleinformatycznym nastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Kiedy już będziemy nim dysponowali, jak możemy z niego skorzystać? Należy po prostu go pokazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Będzie on wygenerowany w formie cyfrowej, za pomocą wiadomości tekstowej lub na adres poczty elektronicznej.

Pozostaje jeszcze pytanie za jakie konkretnie podmioty turystyczne będzie można zapłacić za pomocą bonu. Lista wszystkich znajdzie się w specjalnie stworzonym na potrzeby programu Katalogu Bazy Turystycznej, na ten moment nie jest on jeszcze gotowy. Według szacunków, ma się w nim znaleźć około 100 tysięcy firm.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments