Trump jednak powalczy o prezydenturę?

Udostępnij

Donald Trump jednak ponownie wystartuje w wyborach prezydenckich w USA?  Okazuje się, że zdecydowanie wygrałby z Ronem DeSantisem, swoim głównym rywalem, prawybory w Partii Republikańskiej nawet w stanie Floryda.

Trump vs. DeSantis

Według badania Morning Consult Donald Trump cieszy się na Florydzie poparciem 48 proc. wyborców GOP. Z kolei gubernator tego stanu i zarazem główny rywal byłego prezydenta, Ron DeSantis, może liczyć tylko na 31 proc. głosów. Na 3. miejscu w sondażu znalazł się były pceprezydent Mike Pence. Popiera go 8 proc. osób.

Czy powyższe oznacza, że Trump ma pewną nominację? Nie. Sprawa jest skomplikowana, bowiem w starciu z Joe Bidenem wygrywa już nie Trump, ale DeSantis i to stosunkiem głosów 44 proc. do 41 proc. Trump przegrywa 40 proc. do 43. procent.

Z kolei sondaż przeprowadzony w grudniu przez Suffolk University i gazetę „USA Today” także wykazał, że Ron DeSantis pokonałby Bidena, zdobywając 46,6 głosów pytanych. Na obecnego prezydenta chciałoby zagłosować tylko 42,7 proc.

W ramach tego samego badania sprawdzono też, jak w starciu z Demokratą poradziłby sobie Trump. Biden wygrywa stosunkiem głosów 47,3 do 39,5 procent.

Amerykanie nie chcą ani Trumpa, ani Bidena

Większość Amerykanów nie chce, by w 2024 roku o prezydenturę ponownie walczyli ze sobą Donald Trump i Joe Biden – wynika z badania CNBC.

Aż 61 proc. uczestników Ogólnoamerykańskiej Sondy Ekonomicznej CNBC (CNBC All-America Economic Survey) uważa, że Trump nie powinien już walczyć o prezydenturę. Przeciwnego zdania jest tylko 30 proc. badanych.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku Bidena. Aż 70 proc. osób jest zdania, że nie powinien on już kandydować. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów.

Jak wyglądają wyniki, jeśli spojrzy się na poglądy polityczne? Ponownego startu Trumpa w wyborach prezydenckich nie chce 37 proc. wyborców Partii Republikańskiej, 61 proc. wyborców niezależnych i 88 proc. wyborców Partii Demokratycznej.

Bidena w roli kandydata na prezydenta w 2024 roku nie chce już widzieć 57 proc. wyborców Partii Demokratycznej, 66 proc. wyborców niezależnych i 86 proc. wyborców Partii Republikańskiej.

Ron DeSantis – zbawca Republikanów?

DeSantis to prawnik i wojskowy, w latach 2013–2018 członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, od 2019 roku gubernator Florydy. W czasie pandemii COVID-19 zasłynął tym, że nie wprowadzał surowych ograniczeń pandemicznych w swoim stanie. Wydał m.in. zarządzenie, które zakazywało szkołom publicznym nakładania obowiązku noszenia masek przez dzieci. Do tego doszedł zakaz zamykania firm podczas epidemii, co przełożyło się na dobre wyniki gospodarcze stanu.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również