Kim jest trener finansowy i w czym pomaga?

492

Z ekonomicznego punktu widzenia, młody człowiek powinien z każdej swojej pensji odkładać minimum 10%, aby zbudować kapitał mający na celu zabezpieczenie mu przyszłości. W praktyce jednak niemal połowa (45%) Polaków nie ma żadnych oszczędności. Najczęściej można usłyszeć tłumaczenie, że nie zarabiamy wystarczająco dużo, aby być w stanie cokolwiek odkładać.

Czy aby na pewno jest to główny powód, który absolutnie umożliwia nam oszczędzanie i realizowanie naszych celów finansowych? Czy przypadkiem nie odpowiada za to brak odpowiedniej umiejętności zarządzania finansami osobistymi? Brak rzeczywistej edukacji finansowej w szkołach sprawia, że wiele osób tego po prostu absolutnie nie potrafi. Właśnie w takim przypadku można skorzystać z pomocy trenera finansowego. Kim tak naprawdę on jest? Czym różni się trener finansowy od doradcy finansowego? W czym dokładnie pomaga on swoim klientom? Dowiemy się poniżej:

Trener finansowy – kto to?

Trener finansowy, nazywany także coachem finansowym, to po prostu ekspert w dziedzinie racjonalnego i systematycznego planowania finansów osobistych. Na rynku mamy wiele profesji w których specjaliści w danej dziedzinie szkolą i pomagają osiągnąć lepsze wyniki. Trener finansowy jest w Polsce zawodem stosunkowo nowym. Trener finansowy mobilizuje do działania. Poprzez wiedzę i doświadczenie pomaga on w poukładaniu finansów osobistych.

Jego rolą jest pokazanie jak się wytrenować w prowadzeniu swoich finansów osobistych. Trening czyni mistrza poprzez praktykę i działanie. Najważniejszym celem edukacji i działań, które zostają podjęte przez trenera finansowego jest doprowadzenie do momentu, w którym powstaną oszczędności. To one dadzą poczucie bezpieczeństwa, a w przyszłości otworzą pewne możliwości na ich inwestowanie. Dopiero wtedy osiąga się prawdziwą niezależność finansową.

Trenerzy finansowi uważają, że przy zastosowaniu odpowiednich systemów absolutnie każdy może wytrenować się w finansach osobistych. Dobrze zarządzane finanse przekładają się na mniejszy stres, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Bezpieczeństwo finansowe to w efekcie jeden z filarów szczęśliwego życia.

Różnice między trenerem a doradcą finansowym Szkolenie finansowe prowadzone przez doradcę lub coacha

Uprawnienia i licencje

Doradca finansowy koncentruje się na inwestowaniu lub polecaniu pewnych rozwiązań dotyczących oszczędzania. Podstawową różnicą jest więc fakt, że trener finansowy nie ma licencji na udzielanie porad finansowych, tak jak doradca, a zatem nie może udzielać konkretnych zaleceń dotyczących produktów.

Coach może zatem udzielać tylko podstawowych porad na temat koncepcji inwestowania, ale nie wolno mu doradzać, jak alokować swoje aktywa. Może także sugerować oszczędzanie pieniędzy na dochodowym koncie oszczędnościowym, ale nie może polecić konkretnego konta.

Forma realizacji usługi

Coaching finansowy różni się również od doradztwa tym, że ta usługa jest zazwyczaj ograniczona czasowo (wykupuje się konkretną ilość sesji z trenerem), a jej celem jest pomoc klientowi w osiągnięciu umiejętności finansowych i nauce zarządzania finansami osobistymi. Doradztwo jest natomiast stałą relacją, w ramach której doradca spotyka się ze swoim klientem i zarządza dla niego portfelem finansowym.

W czym może pomóc nam trener finansowy?

Nadrzędnym celem współpracy z trenerem finansowych jest w zdecydowanej większości przypadków nauka inteligencji finansowej, wzrost świadomości dotyczącej finansów osobistych, a co za tym idzie, efektywnego zarządzania własnym portfelem. Coaching Trener finansowy prowadzący zajęcia finansowy może jednak również konkretnie polegać na pomocy klientom w:

 • Radzeniu sobie ze stresem i kryzysem emocjonalnym, których źródłem są pieniądze oraz ich obecna sytuacja finansowa
 • Zrozumieniu w jaki sposób nasze przekonania mogą wspierać lub utrudniać zdrowe podejście do pieniędzy, oszczędzania, wydawania, zarabiania czy inwestowania
 • Wdrożeniu przekonań, nawyków i działań ułatwiających osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego
 • Unikaniu pułapek psychologicznych przy podejmowaniu decyzji finansowych, zakupowych i biznesowych
 • Zdiagnozowaniu swojego “psychologicznego” profilu tożsamości finansowej i postawy wobec finansów osobistych oraz przełożeniu tego na skuteczność w osiąganiu celów i budowaniu stabilnej sytuacji finansowej
 • Zdrowym wyznaczania celów finansowych oraz opracowaniu planu ich osiągnięcia
  Odkryciu w jaki sposób pieniądz wpływa pozytywnie i negatywnie na emocje, reakcje i działania oraz jak tym konstruktywnie zarządzać, aby osiągnąć szczęście i dobrostan
 • Poznaniu, w jaki sposób nasza osobowość wpływa na osiąganie celów finansowych i jak to efektywnie wykorzystać w tworzeniu strategii działań
 • Zrozumieniu, jakie nawyki, błędy poznawcze i heurystyki sabotują budowanie i utrzymywanie stabilnej sytuacji finansowej
 • Rozważnym, odpowiedzialnym wydawaniu pieniędzy bez poczucia winy
  Odzyskaniu pełnej kontroli nad swoimi finansami

Podczas pracy z klientem w ramach coachingu finansowego dużo uwagi często poświęcone jest także psychologii szczęścia, dobrostanu i dbaniu o energię mentalną oraz temu, jak zadbać o sytuację finansową bez wpadania w toksyczny materializm, hedonistyczną adaptację i egoizm.

Coaching finansowy – kontrowersje

Na koniec warto dodać, że trener finansowy to stosunkowo nowy zawód i wciąż nie przeprowadzono odpowiednich badań dotyczących jego skuteczności. Co więcej, nie ma oficjalnych stopni naukowych ani certyfikatów w zakresie coachingu finansowego. Poza tym, trener finansowy zwykle nie ma takiego wykształcenia w zakresie finansów, jak doradca finansowy/inwestycyjny.

Oczywiście wielu trenerów finansowych decyduje się podjąć tego zadania, ponieważ posiada rozległą, imponującą wiedzę na ten temat, posiada świetne zdolności motywacyjne i doskonale potrafi edukować swoich klientów w dziedzinie finansów osobistych, a następnie skutecznie kieruje ich rozwojem w tym zakresie. Jednak, z całą pewnością znajdziemy na rynku również oferty trenerów finansowych, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i absolutnie nie potrafią efektywnie realizować zadań coacha finansowego. Z tego powodu, do zagadnienia trenerów finansowych warto podchodzić z pewną dawką sceptycyzmu i dokładnie sprawdzać kompetencje danego coacha oraz szukać opinii klientów na jego temat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments