Totalna metamorfoza — ile kosztuje odświeżenie własnej garderoby?

Udostępnij

Przynajmniej dwa razy w roku warto zrobić generalny przegląd swojej garderoby. Na wiosnę, kiedy wymieniamy ubrania zimowe na letnie, a następnie w okolicach jesieni, kiedy trzeba wrócić do cieplejszych ciuchów. Czasem chcemy przeprowadzić totalną metamorfozę swojej szafy. O czym warto wtedy pamiętać? Ile taka metamorfoza będzie kosztować i czy powinniśmy kupować tylko nowe rzeczy? Istnieją pewne strony i sklepy, których warto unikać, kiedy decydujemy się na odświeżenie szafy.

Jak podejść do metamorfozy garderoby?

metamorfoza szafy

Większość z nas lubi wyglądać modnie i stylowo. Część osób stawia na oryginalne rozwiązania w swoich strojach, kiedy innym zależy przede wszystkim na tym, żeby ubrania w szafie były praktyczne. Raz na jakiś czas warto zrobić wielki przegląd własnej garderoby, żeby sprawdzić, w jakim stanie są nasze rzeczy, w czym chodzimy, a co warto oddać lub sprzedać. Niektórzy w takim momencie decydują się na totalną metamorfozę własnej szafy.

Metamorfoza garderoby nie zawsze oznacza całkowitą zmianę stylu. Warto postawić w takiej sytuacji na ubrania, które do tej pory nam się sprawdzały. Większość z nas doskonale wie, w jakich ciuchach czuje się najlepiej. Styliści i stylistki podkreślają, że kluczem w planowaniu garderoby jest szafa kapsułowa. Dokładniej chodzi tutaj o zebranie kilku elementów, które pozwolą nam spokojnie stworzyć nawet kilkanaście dobrze wyglądających stylizacji. W przypadku właśnie tych elementów należy postawić na ubrania bardzo dobrej jakości, ze sprawdzonych i najlepiej naturalnych materiałów, które będą przyjemne dla naszej skóry.

toksyczne ubraniaPodczas totalnej metamorfozy garderoby nie musimy wyrzucać wszystkich ubrań. Część z nich nadal spokojnie sprawdzi się, jako ciuchy domowe. Jednak niektóre należy wyrzucić. Będą to ubrania, które nie nadają się na sprzedaż lub do oddania. Między innymi wyrzucamy rzeczy sprane, dziurawe, niekompletne, a także takie, które posiadają plamy nie do sprania. Kolejną kategorią ubrań, których musimy się pozbyć, są ubrania od dawna nienoszone. Jeżeli danej rzeczy nie mieliśmy na sobie przez ostatni rok, powinniśmy w końcu pomyśleć o sprzedaniu jej lub oddaniu. Dodatkowo w czasie totalnej metamorfozy garderoby pozbywamy się ubrań za małych i za dużych, ale również tych, w których wyglądamy niekorzystnie. Jednak czy planując totalne odświeżenie szafy, warto kupować tylko nowe ubrania? Gdzie szukać najlepszych ciuchów? Warto postawić na ubrania vintage i polskie marki.

Czy warto kupować nowe ciuchy?

Metamorfoza szafy może być tylko lekkim odświeżeniem garderoby, jednak w niektórych przypadkach może okazać się, że nadszedł czas na wielkie ubraniowe zakupy. Podstawą w tym przypadku jest dobry plan. Nie warto wybierać się do galerii bez listy brakujących nam ciuchów. Wcześniej możemy nawet zaplanować, jakie sklepy chcemy sprawdzić. Podczas odświeżania szafy należy dobrze czytać, z jakiego materiału jest zrobione dane ubranie. Niestety sieciówki to nie będzie najlepsze rozwiązanie. Sklepy należące do fast fashion mają najatrakcyjniejsze ceny, ale często ubrania w tego typu miejscach są słabej jakości i prawdopodobnie szybko będziemy musieli wymieniać zakupione w nich rzeczy.

Gdzie szukać ubraniowych perełek?

metamorfoza szafy

Jest kilka miejsc, w których warto szukać ubrań podczas totalnej metamorfozy szafy. Między innymi możemy sprawdzić sklepy vintage. Co prawda dostępne w nich ubrania są używane, ale bardzo często możemy trafić na naprawdę niezwykłe ciuchy. W tego typu sklepach czasem jesteśmy w stanie kupić markowe ubrania w świetnym stanie i stosunkowo niskiej cenie. Nasz styl będzie bardziej oryginalny, ponieważ ubrania z drugiej ręki często są niepowtarzalne w odróżnieniu od ciuchów dostępnych w sieciówkach.

Decydując się na totalną metamorfozę garderoby, warto wziąć pod uwagę polskie marki ubraniowe. W ostatnich latach otworzyło się wiele świetnych sklepów, jednak w większości przypadków są to sklepy internetowe, a ceny są wyższe niż w przypadku ubrań dostępnych w sieciówkach. Jednak decydując się na polskie marki często mamy do czynienia z rzeczami znacznie lepszej jakości. Wiele lokalnych firm wybiera ekologiczne i przyjemne dla skóry materiały. Dodatkowo stawiają na staranne wykonanie. Istotnym aspektem, który przemawia za polskimi markami, jest to, że wspieramy mniejsze i tworzone z pasją firmy, a nie szkodliwy dla naszej planety przemysł fast fashion.

Co zrobić z ubraniami w dobrym stanie, których już w garderobie nie chcemy?

W czasie totalnej metamorfozy garderoby często znajdziemy rzeczy, które są w naprawdę dobrym stanie, ale jednak z jakiegoś powodu wolimy pozbyć się ich z naszej szafy. Głównie są to rzeczy nie w naszym stylu, za małe lub za duże, mogą trafić się nawet ciuchy, których nigdy nie mieliśmy na sobie. Szkoda takie rzeczy wyrzucać. Co możemy z nimi zrobić?

metamorfoza szafy

Ubrania, które są w naprawdę dobrym stanie, warto wystawić na sprzedaż. Aktualnie mamy naprawdę sporo możliwości. Ułatwiają nam to aplikacje takie jak Vinted czy OLX. Dzięki temu nie tylko uporządkujemy naszą szafę, a nawet możemy zarobić na wzbogacenie jej o nowe ciuchy. Jeżeli jednak nie mamy wystarczająco dużo zapału do wystawiania ciuchów na sprzedaż, warto pomyśleć o oddaniu ich. Na pewno łatwo znajdziemy fundacje, które chętnie przyjmą ubrania w dobrym stanie.

Koszt totalnej metamorfozy garderoby

W zależności od tego, co chcemy zmienić w naszej garderobie, koszty będą wyglądać inaczej. Jeśli planujemy stworzyć szafę kapsułową i do porządnej bazy dobierać z czasem pozostałe ubrania, zmieścimy się tak naprawdę w kwocie do 2 tys. zł, a w niektórych przypadkach wyjdzie znacznie taniej. Kupując ubrania z drugiej ręki lub sprzedając ciuchy, których nie nosimy, możemy sporo zaoszczędzić. Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć zakupy ubraniowe. Stawiając na produkty lepszej jakości, mamy pewność, że dana rzecz posłuży nam przez długie lata.

ubraniaDecydując się na totalną metamorfozę garderoby, możemy wybrać oczywiście ubrania z sieciówek. Wtedy na pewno sporo zaoszczędzimy, ponieważ w tego typu miejscach rzeczy są tańsze.

Totalna metamorfoza garderoby

Porządki w szafie warto robić, kiedy zmieniamy ciuchy zimowe na letnie oraz w czasie zmiany garderoby letniej na zimową. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić, czego nam brakuje, ale także ocenić, w jakim stanie są nasze ubrania. Decydując się na totalną metamorfozę garderoby, warto postawić na szafę kapsułową. Dzięki temu przy pomocy paru podstawowych ubrań możemy skomponować naprawdę sporo idealnie skrojonych stylizacji. Należy także postawić na modele ciuchów, które do tej pory sprawdzały się u nas, wtedy będziemy mieć pewność, że ze wszystkich rzeczy będziemy korzystać.

Podczas metamorfozy garderoby należy pomyśleć o ubraniach lepszej jakości, które posłużą nam przez lata. Ciężko jednak takie znaleźć w sieciówkach. Możemy pomyśleć o sprawdzeniu polskich marek lub poszukać unikatowych perełek w sklepach vintage.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również