Dzień Inwestora Indywidualnego

Top 10 najbardziej dochodowych filmów w historii

Udostępnij

Jednym z głównych celów twórców filmów jest przyciągnięcie ludzi do kin. Dotyczy to zwłaszcza wielkich produkcji z Hollywood, które muszą zarobić setki milionów, żeby producenci mogli w ogóle myśleć o osiągnięciu zysku. W konsekwencji, choć dla większości widzów wartość filmu absolutnie nie zależy od jego wpływów z kinowych kas, to łączny box-office 10 produkcji, które wygenerowały największy dochód w historii, wyniósł niemal 20 miliardów dolarów. Ponadto, rywalizacja o prymat najbardziej dochodowego filmu w historii jest bardzo interesująca, a w ostatnich latach stała się szalenie zacięta. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ostatnia – bardzo zaskakująca zmiana lidera tego zestawienia nastąpiła w marcu bieżącego roku.

Ranking Top 10 najbardziej dochodowych filmów w historii zostanie zaprezentowany poniżej. Na ostatniej pozycji w tym zaszczytnym gronie znalazła się:

Miejsce 10 – Kraina lodu II Logo "Kraina Lodu"

Kraina lodu II to film animowany produkcji Walt Disney Animation Studios z 2019 roku, sequel filmu Kraina Lodu, który także okazał się wielkim hitem 6 lat wcześniej (i zajmuje pozycję 16. najbardziej dochodowego filmu w historii). Opowieść o Elsie i Anie, które wraz z przyjaciółmi udają się do Zaczarowanego Lasu w poszukiwaniu pomocy dla swego Królestwa, zarobiła 1,438 miliarda dolarów. Warto dodać, że budżet tej produkcji był najniższy z całej czołowej dziesiątki zestawienia – wynosił 150 milionów USD .

Miejsce 9 – Szybcy i wściekli 7 Zabawki prezentujące scenę z filmu Szybcy i wściekli

Szybcy i wściekli 7 to amerykańsko-japoński film fabularny produkcji Universal Pictures z 2015 roku. Kontynuuje on wydarzenia z poprzedniego filmu serii Szybcy i wściekli. Co ważne, po raz ostatni pojawia się w nim jedna z głównych postaci serii – Brian O’Conner. Wcielający się w tę postać Paul Walker zginął tragicznie w wypadku w 2013 roku, a w niezrealizowanych scenach z Brianem zagrali go bracia Walkera, Caleb i Cody, na których sylwetki na etapie postprodukcji cyfrowo naniesiono twarz Walkera.

Film Szybcy i wściekli 7 zarobił 1,516 miliarda dolarów. Budżet tej produkcji wynosił natomiast 190 milionów USD.

Miejsce 8 – Avengers

Avengers to amerykański film akcji produkcji Walt Disney Studios Motion Pictures z 2012 roku, na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i za scenariusz odpowiadał Joss Whedon. W głównych rolach wystąpili: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård i Samuel L. Jackson. W filmie Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y., rekrutuje Iron Mana, Kapitana Amerykę, Hulka i Thora, aby stworzyć zespół, który musi powstrzymać brata Thora, Lokiego, przed podbojem Ziemi.

Avengers wchodzi w skład I Fazy Marvel Cinematic Universe, jest to szósty film należący do tej franczyzy i stanowi część jej pierwszego rozdziału zatytułowanego The Infinity Saga. Jego kontynuacja, Avengers: Czas Ultrona, miała premierę w 2015 roku, a kolejne dwie części, Avengers: Wojna bez granic i Avengers: Koniec gry, w 2018 i 2019 roku.

Film zarobił 1,519 miliarda dolarów. Budżet tej produkcji wynosił natomiast 220 milionów USD.

Miejsce 7 – Król Lew (2019) Grafika nawiązująca do filmu Król Lew

Król Lew to amerykański film przygodowy produkcji Walt Disney Studios Motion Pictures z 2019, w reżyserii Jona Favreau. Jest to remake filmu animowanego o tym samym tytule z 1994 roku. Film otrzymał mieszane oceny od krytyków, co nie przeszkodziło mu w byciu jednym z najbardziej dochodowych produkcji w historii. Król Lew z 2019 roku zarobił 1,657 miliarda dolarów, natomiast budżet filmu wynosił 260 milionów USD.

Miejsce 6 – Jurassic World Dinozaury z filmu Jurassic World

Jurassic World to amerykański film akcji produkcji Universal Pictures z 2015 roku w reżyserii Colina Trevorrowa, będący kontynuacją Parku Jurajskiego z 1993 roku. Akcja filmu rozgrywa się 22 lata po wydarzeniach na Isla Nublar, gdzie naukowcom udało się przywrócić do życia prehistoryczne gatunki gadów. Tym razem naukowcy stworzyli nowy gatunek niezwykle groźnego dinozaura, któremu udało się uciec z wybiegu.

Film zarobił 1,672 miliarda dolarów. Budżet tej produkcji wynosił natomiast 150 milionów USD, czyli – razem z Krainą Lodu II – najmniej z całej czołowej dziesiątki.

Miejsce 5 – Avengers: Wojna bez granic

Avengers: Wojna bez granic to amerykański film akcji produkcji Walt Disney Studios Motion Pictures z 2018 roku, na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o nazwie Avengers wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadali bracia Anthony i Joe Russo. W rolach głównych wystąpili: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Don Cheadle, Tom Holland, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Danai Gurira, Letitia Wright, Dave Bautista, Zoe Saldana, Josh Brolin i Chris Pratt.

W filmie, Avengers łączą siły ze Strażnikami Galaktyki, aby powstrzymać Thanosa przed zebraniem wszystkich Kamieni Nieskończoności i zgładzeniem połowy istnień we wszechświecie. Avengers: Wojna bez granic wchodzi w skład III Fazy Marvel Cinematic Universe, jest to dziewiętnasty film należący do tej franczyzy i stanowi on część jej pierwszego rozdziału zatytułowanego The Infinity Saga.

Film Avengers: Wojna bez granic zarobił 2,048 miliarda dolarów. Budżet tej produkcji wynosił natomiast 316 milionów USD.

Miejsce 4 – Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Grafika nawiązująca do serii "Gwiezdne Wojny"

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy to amerykański film z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa, produkcji Walt Disney Studios Motion Pictures z 2015 roku. Jest to siódma odsłona serii filmów Gwiezdne wojny. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Dodatkowo, Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielili się tutaj w role z poprzednich filmów. Akcja filmu rozgrywa się około 30 lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi i koncentruje się na losach trójki nowych głównych bohaterów.

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem w trzeciej trylogii Gwiezdnych wojen ogłoszonej po przejęciu przez The Walt Disney Company wytwórnii Lucasfilm w październiku 2012.

Film zarobił 2,068 miliarda dolarów. Budżet tej produkcji wynosił natomiast 200 milionów USD.

Miejsce 3 – Titanic Grafika nawiązująca do filmu Titanic

Titanic to amerykański film fabularny wspólnej produkcji 20th Century Fox i Paramount Pictures z 1997 roku, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu „Titanica” w 1912 roku. Produkcja zdobyła jedenaście legendarnych Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarów, w tym za najlepszy film, co do dziś jest rekordem (wraz z dwiema innymi produkcjami – Ben Hur oraz Władca Pierścieni: Powrót króla).

Titanic został wyreżyserowany na podstawie własnego scenariusza przez Kanadyjczyka Jamesa Camerona. W głównych rolach wystąpili Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Jako pierwszy film przekroczył on barierę miliarda USD przychodów. Co więcej, jest jedyną produkcją w czołowej dziesiątce najbardziej dochodowych filmów, która powstała w XX wieku (drugi najbardziej dochodowy film z ubiegłego wieku to Park Jurajski – zajmuje 40. pozycję).

Titanic zarobił 2,187 miliarda dolarów. Budżet tej produkcji wynosił natomiast 200 milionów USD.

Miejsce 2 – Avengers: Koniec gry Iron Man z filmu Avengers

Avengers: Koniec gry to amerykański film akcji produkcji Walt Disney Studios Motion Pictures z 2019 roku, na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o nazwie Avengers wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadali bracia Anthony i Joe Russo. W rolach głównych wystąpili: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Brie Larson, Karen Gillan, Danai Gurira, Benedict Wong, Jon Favreau, Bradley Cooper, Gwyneth Paltrow i Josh Brolin.

Po wydarzeniach w trzeciej części Avengers, pozostali przy życiu superbohaterowie próbują pokonać Thanosa i odwrócić jego działania, które doprowadziły do wymazania połowy istnień we wszechświecie. Avengers: Koniec gry wchodzi w skład III Fazy Marvel Cinematic Universe, jest to dwudziesty drugi film należący do tej franczyzy i stanowi on część jej pierwszego rozdziału zatytułowanego The Infinity Saga.

Film Avengers: Koniec gry zarobił 2,798 miliarda dolarów, dzięki czemu w 2019 roku stał się najbardziej dochodowym filmem w historii. Niecałe dwa lata później produkcja została jednak zdetronizowana przez ówczesnego wicelidera. Budżet filmu wynosił natomiast 356 milionów USD.

Miejsce 1 – Najbardziej dochodowy film w historii – Avatar Cosplayerka nawiązująca do filmu Avatar

Podstawowe informacje

Avatar to amerykański film science fiction produkcji 20th Century Fox z 2009 roku, wyreżyserowany na podstawie własnego scenariusza przez Jamesa Camerona. Produkcja została wykonana przy użyciu przełomowych technik filmowych.

Avatar zebrał pozytywne recenzje, a krytycy szczególnie wysoko ocenili jego przełomowe efekty wizualne. Film był nominowany w dziewięciu kategoriach do Nagród Akademii Filmowej, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Zdobył ostatecznie trzy statuetki: za najlepszą scenografię, najlepsze zdjęcia oraz najlepsze efekty specjalne. Sukces Avatara spowodował także wzrost popularności filmów 3D.

Opis fabuły

Akcja filmu rozgrywa się od maja do sierpnia 2154 roku. Główny bohater, Jake Sully, to sparaliżowany od pasa w dół weteran. Po śmierci swego brata bliźniaka, Toma, i ze względu na takie samo DNA, otrzymuje propozycję pracy w korporacji RDA w ramach programu Avatar, prowadzonego na księżycu gazowego giganta w układzie Alfa Centauri – Pandorze, zamieszkanym przez rasę humanoidalnych Na’vi. Z ich DNA skrzyżowanego z DNA ludzi hoduje się ciała zwane avatarami. Ludzki kontroler może zdalnie sterować i odczuwać takim ciałem. Na Pandorze Jake zostaje wrzucony w środek narastającego konfliktu między przybyszami z Ziemi a Na’vi, żyjącymi w pełnej harmonii z przyrodą.

Rekordowy box-office, utrata tytułu i powrót na szczyt

W 2010 roku Avatar stał się najbardziej dochodowym filmem w historii i pozostawał nim przez niemal dekadę. W 2019 roku został wyprzedzony w tym zestawieniu przez opisany wyżej film Avengers: Koniec gry. Sytuacja znów uległa zmianie w pierwszej połowie marca bieżącego roku, za sprawą ponownego emitowania tej produkcji w chińskich kinach. Dzięki takiemu rozwiązaniu Avatar stał się pierwszą i na ten moment jedyną produkcją w historii, której globalne wpływy z kinowych kas osiągnęły poziom 2,8 miliarda dolarów. Łącznie Avatar zarobił 2,847 miliarda USD. Budżet filmu wynosił natomiast 237 milionów dolarów.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również