TikTok zakazany w stanie Montana. Gubernator podpisał ustawę

Udostępnij

Gubernator amerykańskiego stanu Montana Greg Gianforte podpisał ustawę zakazującą używania TikToka na terytorium całego stanu. Montana jest pierwszym w Ameryce stanem, który całkowicie zakazał korzystania z tej platformy.

10 000 USD kary za korzystanie z TikToka w stanie Montana tiktok

Gubernator Montany Greg Gianforte uargumentował swoją decyzję tym, że fakt, iż Komunistyczna Partia Chin wykorzystuje TikToka do szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności, gromadzenia ich osobistych, prywatnych i wrażliwych informacji, jest dobrze udokumentowany.

Gianforte stwierdził również, że ta decyzja jest „najdalej idącym działaniem jakiegokolwiek stanu wobec produktu chińskiej firmy ByteDance”. Amerykańska telewizja CNN podaje, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

W efekcie działanie aplikacji będzie zakazane w granicach stanu. Nie będzie można jej pobrać ze sklepów na urządzeniach działających na systemie Android i iOS. Ponadto, gubernator Montany podpisał również dokument zakazujący korzystania ze wszystkich aplikacji mediów społecznościowych, które gromadzą i udostępniają dane wrogim podmiotom.

Każde naruszenie zakazu może wiązać się z karą w wysokości 10 tysięcy dolarów. Egzekwowaniem przepisów zajmie się Departament Sprawiedliwości stanu Montana.

Coraz większe problemy TikToka w USA

TikTok, należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance, stoi w obliczu rosnących wezwań ze strony niektórych amerykańskich ustawodawców.

Domagają się oni zakazania aplikacji w całym kraju z powodu obaw o potencjalny wpływ chińskiego rządu na tę platformę. W ostatnich miesiącach rząd USA zakazał już urzędnikom instalowania aplikacji na służbowych smartfonach. Następnie podobne decyzje podjęło kilkanaście stanów USA.

Przedstawiciele TikToka nie zgadzają się jednak z nowymi przepisami stanu Montana i zapowiadają, że „będą walczyć w obronie praw obywateli”. Według firmy ByteDance gubernator Greg Gianforte podpisał ustawę, która narusza prawa mieszkańców wynikające z pierwszej poprawki. Link zachęcający do obserwowania profilu na TikToku i logo aplikacji

Wprowadzenie zakazu korzystania z TikToka jest zatem według firmy bezprawne. W efekcie, w oficjalnym oświadczeniu ByteDance zapewniło, że “pracuje nad obroną praw mieszkańców stanu Montana – nadal mogli korzystać z aplikacji do wyrażania siebie, zarabiania na życie i funkcjonowania w społeczności”.

Warto dodać, iż według CNN na ten moment nie ma żadnych dowodów na to, że chiński rząd miał kiedykolwiek dostęp do danych użytkowników TikToka.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również