Czy tapicerstwo wciąż się opłaca? Pomysł na biznes

212

Pomimo powstania potężnych sieci oferujących nowoczesne i stylizowane meble, mnóstwo konsumentów woli skorzystać z usług rzemieślniczych, aby udekorować swoje wnętrze solidnymi, wytrzymałymi i spersonalizowanymi meblami, które trudno znaleźć w popularnych sklepach meblowych. Szkielety foteli, które mają nawet kilkanaście lat są bowiem o wiele bardziej wytrzymałe, niż to co znajdziemy w tanich, reklamowanych w Internecie i telewizji produktach znanych marek meblowych.

Co więcej, często przywiązujemy się do tych przedmiotów stojących w naszym domu, mają one dla nas dużą wartość sentymentalną. Z tego powodu wiele osób zdecydowanie woli odnowić swoje stare meble, przywracając im dawną świetność i przy okazji sprawić, że doskonale się one sprawdzą w aktualnych trendach, zamiast kupić nowe. W efekcie muszą oni skorzystać z usług tapicerskich.

Wydaje się zatem, że podjęcie się tego zawodu z tradycjami i otwarcie własnego zakładu tapicerskiego może okazać się niezwykle dochodowym i na dodatek ponadczasowym pomysłem na biznes. Czy tak jest naprawdę? Jak zatem założyć taką działalność? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby mieć szansę powodzenia w tym biznesie i kto nadaje się do świadczenia usług tapicerskich? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Kto może otworzyć własny zakład tapicerski?

Działalność rzemieślnicza Tapicer w pracy

Usługi tapicerów zaliczane są do typowej działalności rzemieślniczej. Rzemiosłem jest natomiast zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, z udziałem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym tej osoby i na jej rachunek, przy zatrudnieniu do 250 pracowników. Koniecznym jest także uznanie takiego podmiotu za mikroprzedsiębiorcę, małego przedsiębiorcę lub średniego przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Poza zatrudnieniem, istotnym parametrem jest także poziom rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, który nie może przekroczyć 50 milionów euro oraz suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z ostatnich 2 lat, która nie powinna przekroczyć równowartości w złotych 43 milionów euro.

Kim jest rzemieślnik?

Co bardzo ważne, każdy rzemieślnik jest przedsiębiorcą, ale nie każdy przedsiębiorca jest rzemieślnikiem. Rzemieślnik odróżnia się od zwykłego przedsiębiorcy tym, że:

 • Jest wyłącznie osobą fizyczną lub spółką cywilną tych osób
 • Przedmiot jego działalności stanowi wyłącznie rzemiosło
 • Działalność wykonuje się zawodowo w oparciu o posiadane kwalifikacje
 • Rzemiosło wykonywane jest osobiście – w tym zakresie, że rzemieślnik działa we własnym imieniu i na własny rachunek lub w imieniu i na rachunek wspólników spółki cywilnej, a także nie zatrudnia się więcej niż 250 pracowników.

Dowodami kwalifikacji zawodowych rzemieślnika są:

 • Dyplom lub świadectwo ukończenia wyższej lub ponadgimnazjalnej szkoły o profilu technicznym bądź artystycznym w zawodzie (kierunku) odpowiadającym dziedzinie wykonywanego rzemiosła
 • Dyplom mistrza w zawodzie odpowiadającym danemu rodzajowi rzemiosła
 • Świadectwo czeladnicze albo tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie odpowiadającym danemu rodzajowi rzemiosła
 • Zaświadczenie potwierdzające posiadanie wybranych kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła.

Dyplomy mistrza i świadectwa czeladnicze mogą być wydawane przez izby rzemieślnicze osobom, które złożyły stosowne egzaminy przed komisjami egzaminacyjnymi izb.

Czym zajmuje się rzemieślnik-tapicer?

Tapicer to rzemieślnik, którego głównym zadaniem jest tapicerowanie mebli. Polega ono na obiciu mebli tkaniną, naprawie zniszczonej tapicerki czy też renowacji antycznych mebli. W przypadku starych foteli czy sof, rzemieślnicy zachowują dawną metodę produkcji. Warto dodać, że tapicerzy odnawiają również elementy wykonane z drewna. Jest to trudne, wymagające kunsztu, wiedzy i niezwykłej precyzji zajęcie. Tapicer może także tapicerować samochodowe wnętrza czy nawet sprzęt sportowy.

Jak zatem widzimy, zakład tapicerski stanowi pomysł na biznes dla osób specjalizujących się w tej dziedzinie – takich, którzy uzyskali dyplom mistrza lub świadectwo czeladnicze w tym rzemiośle.

Jak założyć własny zakład tapicerski? Tapicer naprawia fotel

Rejestracja w CEIDG

Założenie własnego zakładu tapicerskiego jest dla rzemieślnika bardzo łatwe i nie wymaga zdobywania koncesji i zezwoleń. Kluczową formalnością, nieodłączną przy zakładaniu warsztatu jest zarejestrowanie działalności. Jako, że w grę wchodzi tutaj jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna, należy dokonać zgłoszenia na formularzu CEIDG-1, który następnie składa się w urzędzie miasta lub gminy:

 • Osobiście
 • Elektronicznie wykorzystując bezpieczny podpis kwalifikowany
 • Elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego przez Profil Zaufany na platformie ePUAP
 • Listem poleconym (podpis musi być poświadczony notarialnie).

PKD dla tapicera

Za pośrednictwem formularza złożymy wniosek o nadanie numeru NIP oraz REGON, a także złożymy oświadczenie o wyborze formy opodatkowania do Urzędu Skarbowego. Co ważne, w przypadku zakładu tapicerskiego należy we wniosku wybrać któryś z poniższych numerów PKD:

 • 95.24.Z – Naprawa i konserwacja mebli i wyposażenia domowego
 • 95.23.Z – Naprawa obuwia i wyrobów skórzanych
 • 95.22.Z Naprawa i konserwacja urządzeń gospodarstwa domowego oraz sprzętu użytku domowego i ogrodniczego.

Rejestracja w ZUSie

W kolejnym etapie w terminie do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej w ZUSie należy złożyć formularz ZUS ZZA lub ZUS ZUA. Pierwszy jest zgłoszeniem jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego – gdy wykonywana działalność jest jedynym źródłem dochodów; a drugi do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego – gdy jest się dodatkowo zatrudnionym na umowę o pracę, w której zarabia się powyżej minimalnej krajowej.

Koszty na start Tapicer wycina dziury

Do stworzenia zakładu tapicerskiego potrzebny jest warsztat wyposażony w profesjonalny sprzęt, przestrzeń do magazynowania mebli – z podziałem na meble do odbioru i czekające na swoją kolej, a także biuro do przyjmowania interesantów. Warto postawić na jakość i wytrzymałość maszyn oraz narzędzi tapicerskich. Do podstawowego wyposażenia należą tu:

 • Maszyna krawiecka
 • Materiały i tkaniny do szycia
 • Narzędzia precyzyjne do poprawek ręcznych
 • Materiały umożliwiające wymianę wypełnienia oraz bezpiecznego zamocowania go we wnętrzu mebla.

Dobrze zorganizowany warsztat, w którym znajdują się niezbędne akcesoria, urządzenia i sprzęty stanowi bowiem naszą wizytówkę. Dzięki nim sprawnie wykonamy wiele zadań, a także spełnimy oczekiwania zleceniodawców. Starannie wykonana tapicerka meblowa bądź samochodowa będzie w końcu reklamą, a usatysfakcjonowani klienci chętnie polecą nas innym.

Odpowiednia oferta kluczem do sukcesu

Możliwe usługi tapicerskie

Zakład tapicerski może oferować usługi w zakresie:

 • Renowacji mebli tapicerowanych – stylowych i nowoczesnych; typowych i na miarę
 • Konserwacji i naprawy w ośrodkach wypoczynkowych i hotelach
 • Renowacji antyków
 • Tapicerowania drzwi
 • Tapicerki materaców
 • Tapicerki foteli dentystycznych
 • Tapicerki samochodowej
 • Tapicerki łodzi żaglowych i motorowych
 • Tapicerki sprzętu gimnastycznego
 • Tapicerki skrzyń
 • Tapicerki bryczek i powozów.

Warto, aby nasz zakład oferował jak najwięcej usług tapicerskich lub znalazł swoją niszę. Ponadto, zlecenia powinny być wykonywane z materiałów własnych i powierzonych, według sprawdzonych technologii. Ważna jest także różnorodność dodatków.

Odpowiednie materiały, skóry i tkaniny Skóry w ofercie tapicera

Należy również zadbać o bogaty wybór skór naturalnych i ekologicznych oraz tkanin produkcji krajowej i zagranicznej, a także tkanin specjalistycznych: odpornych na ścieranie, promienie UV i wodę. Akurat w Polsce nie brakuje wartościowych dostawców tkanin, dlatego powinniśmy dobrać sobie odpowiednich partnerów biznesowych – konkurencji nie zabraknie.

Doświadczeni tapicerzy współpracują z wieloma hurtowniami tkanin, skór i materiałów, zlokalizowanymi w różnych regionach Polski. Składają w nich zamówienia mailowo, telefonicznie lub online. Skontaktujmy się zatem z różnymi sprzedawcami i zapoznajmy się z ich ofertami. Poprośmy przy tym o próbniki tkanin, które zaprezentujemy klientom. W ten sposób będzie nam łatwiej przeprowadzić z nimi rozmowę, a także zbudować wizerunek eksperta w branży.

Do kogo kierować swoje usługi?

Swoją ofertę warto kierować zarówno do klientów indywidualnych jak i instytucji – takich jak hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, banki czy gabinety dentystyczne lub siłownie i sale treningowe. Warto pomyśleć także o zaoferowaniu usługi czyszczenia tapicerek zarówno samochodowych jak i mebli tapicerowanych. Ponadto, każda usługa powinna podlegać osobnej wycenie, którą należy przedstawić klientowi, aby ją zaakceptował.

Wymagany ciągły rozwój

Ponadto, tapicerstwo to biznes wymagający nieustannego rozwoju. W tej branży należy ciągle podążać za nowymi trendami, dlatego warto również brać udział w szkoleniach i warsztatach, a także nawiązać współpracę z podobnymi zakładami w ramach Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Cechu Rzemiosł Budowlano-Drzewnych. W ten sposób nawet po latach nie wypadniemy “z obiegu”.

Czy zatem własny zakład tapicerski może być dobrym pomysłem na dochodowy biznes?

Zdecydowanie tak. Niekwestionowanym atutem tego zawodu jest mocno ograniczona konkurencja oraz potencjalni klienci, którzy naprawdę często poszukują usług w tym zakresie w swojej okolicy. Co więcej. jak już zostało wspomniane, wydaje się, że mamy tutaj do czynienia z biznesem ponadczasowym – konsumenci wciąż mają i zawsze będą mieli stosunek sentymentalny do mebli, które zdobią wnętrza ich domów od pokoleń, dlatego będą decydować się je odnawiać.

Największym minusem tapicerstwa jest to, że nie mamy tutaj do czynienia z biznesem dla każdego. To działalność rzemieślnicza, trzeba więc po prostu być specjalistą w renowacji mebli, posiadać odpowiednie kwalifikacje, aby taki zakład założyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments