Szkło artystyczne – czyli jak zarobić na szklanym biznesie?

296

Polska jest jednym z największych producentów szkła na świecie. Według danych Związku Pracodawców Polskie Szkło rocznie w ponad stu przedsiębiorstwach wytwarzamy go więcej niż trzy miliony ton. Szybki rozwój hutnictwa szkła w Polsce nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Dziś większość wyrobów z rodzimych fabryk stanowi szkło budowlane i opakowaniowe.

Warto jednak zwrócić uwagę na inny rodzaj produktów z tego kruchego materiału. Otóż, w naszym kraju funkcjonuje kilkanaście pracowni artystycznych – przeważnie małych, prywatnych hut – które produkują absolutnie wyjątkowe pod względem estetycznym wyroby nazywane szkłem artystycznym.

Według statystyk produkuje się go w naszym kraju tylko 150 tysięcy ton – co oznacza, że biznes ten cały czas stanowi niezwykle atrakcyjną niszę o ogromnym potencjale. Polskie szkło cieszy się bowiem doskonałą renomą na świecie, dzięki czemu zdecydowana większość artystycznych wyrobów z tego kruchego materiału trafia na eksport – zwłaszcza do Chin, Stanów Zjednoczonych czy krajów arabskich. Więcej informacji na temat fascynującego biznesu jakim niewątpliwie jest szkło artystyczne, zaprezentujemy poniżej:

Szkło artystyczne – co to? Szklany żyrandol

Szkło artystyczne inaczej nazywane jest szkłem zdobionym lub ozdobnym. Kształtuje się je na gorąco, z płynnej masy. Proces ten nazywa się fusingiem. Żeby nadać szkłu bardziej atrakcyjnego wyglądu, specjaliści używają różnobarwnych emalii, złoceń, szlifowań lub grawerowania. W celu uzyskania jak najlepszych efektów wizualnych wykorzystuje się również inne techniki artystyczne takie jak matowienie za pomocą piasku lub kwasów.

Metody zdobienia szkła można podzielić na dwa podstawowe typy: zdobienia na zimno oraz zdobienie na gorąco. Każda z nich wymaga od artysty niezwykłej precyzji, cierpliwości i przede wszystkim – wprawy.

Wyroby ze szkła artystycznego

Właściwości szkła pozwalają na uzyskanie najróżniejszych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Płynny materiał umożliwia bowiem kształtowanie bogatych i pięknych form. Z artystycznego szkła produkuje się kieliszki, patery, wazony, misy, karafki, talerze, przyciski do papieru, rzeźby ogrodowe, dekoracyjne puchary a nawet bardzo delikatną biżuterię.

Szkło ozdobne znajduje również zastosowanie jako element wyposażenia mieszkania. Mowa tutaj o kloszach oświetleniowych, żyrandolach, świecznikach i lampach oliwnych. Coraz częściej szkło zdobione wykorzystuje się je także do produkcji mebli. Bardzo popularne są udekorowane jego elementami stoliki kawowe czy dekoracyjne witryny w meblach kuchennych czy salonowych.

Takie przedmioty dodają naszemu mieszkaniu elegancji, niepowtarzalnego stylu i zwyczajnie cieszą oko. Mniejsze przedmioty, wykonane ze szkła artystycznego, mogą stanowić doskonały prezent dla bliskich nam osób. Większość z nich to małe dzieła sztuki, które odpowiednio wyeksponowane, odmienią wnętrze każdego domu.

Jak założyć szklany biznes? Kobieta tworzy wyrób ze szkła artystycznego

W pierwszej kolejności, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności. Aby zostać szklarzem teoretycznie powinno się ukończyć jedną z zasadniczych szkół zawodowych w specjalności zbliżonej do obszaru zainteresowań szklarza, jednakże formalne potwierdzenie posiadanej wiedzy nie jest konieczne do objęcia tego stanowiska. Wielu pracowników rozpoczyna więc kształcenie zawodowe praktykując w zakładzie szklarskim pod okiem specjalistów, nabywając doświadczenia i praktycznych umiejętności.

W przypadku szkła artystycznego należy szkolić się w szczególności w takich obszarach jak wcześniej wspomniane matowienie szkła za pomocą piasku czy fusing. Wiele hut szkła działających w tym sektorze zatrudnia pracowników, którzy nie są hutnikami i uczy ich wszystkiego od podstaw, ponieważ uważają one, że artystycznego rzemiosła nie wykształci się poprzez uzyskanie dyplomu szklarza. W szkołach uczy się typowych metod produkcji, a nie tworzenia tych drobnych, kruchych dzieł sztuki.

Co więcej, w przypadku takiego biznesu nie mamy do czynienia z dodatkowymi, skomplikowanymi wymogami prawnymi. Najważniejszy jest w zasadzie uzyskanie pozwolenia na montaż specjalnej instalacji elektrycznej dostosowanej do pieca i wykonanie jej zgodnie z zaleceniami urzędu energetycznego przez uprawnionego elektryka.

Ile kosztuje otwarcie huty szkła artystycznego?

Koszty na start

Gdy już zdobędziemy odpowiednie umiejętności, czas pomyśleć o rozkręceniu własnego biznesu. Podstawowe maszyny i wyposażenie zakładu szklarskiego będą stanowić minimalny koszt w wysokości 30-40 tysięcy złotych. Największą część tej kwoty stanowi piec do przetapiania szkła (fusingu). Pozostałe urządzenia to maszyny do obróbki szkła, myjka do szkła oraz piaskarka.

Koszty stałe

Natomiast koszt prowadzenia takiej jednoosobowej działalności nie powinien przekraczać 2 tysięcy złotych miesięcznie. Składają się na niego wydatki na materiały do przetapiania szkła oraz rachunki za energię elektryczną.

Jak zarabiać na szklanym biznesie?

Przejdźmy więc do kwestii potencjalnych zarobków. Jak łątwo się domyślić, zależy ona od wielu czynników. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę konkurencję na polskim rynku szkła artystycznego. Nasze produkty powinny się czymś wyróżniać – choćby unikatowym designem – aby przekonać do siebie pierwszych klientów.

Warto dodać, że niemal wszystkie huty szkła artystycznego prowadzą sprzedaż większej ilości produktów na specjalne zamówienie dla firm. Wiele z nich to właśnie na takiej współpracy zarabia najwięcej. Polega ona zwykle na przedstawieniu wybranego przez kontrahenta projektu, jego szczegółowym omówieniu, a następnie realizacji. Krótkie serie produkcyjne – maksymalnie po 100-200 sztuk zapewniają unikalność wyrobu. Oferta dopasowana jest więc do potrzeb i możliwości finansowych usługobiorcy.

Zadbaj o odpowiedni marketing Przedmioty ze szkła artystycznego

Warto także pomyśleć o odpowiednim marketingu. Dziś promowanie wyrobów ze szkła artystycznego najlepiej rozpocząć po prostu od szerokich działań w mediach społecznościowych. Strona na Facebooku i konto na Instagramie jest zatem tutaj absolutną podstawą. Warto w nich zamieścić choćby krótkie nagrania wideo o tym jak wytwarzamy nasze produkty ze szkła. Może to zachęcić wielu indywidualnych konsumentów do zrobienia u nas zakupów.

Świetnym pomysłem może być również aktywne promowanie naszych wyrobów na Facebookowych grupach przeznaczonych dla twórców rzemiosła artystycznego oraz innych internetowych forach tego typu. W ten sposób dość szybko możemy dotrzeć do naprawdę dużej grupy klientów.

Internetowy kanał sprzedażowy

Na koniec, nie można zapominać o sprzedaży w internetowych kanałach sprzedażowych. W końcu dziś w praktycznie każdej branży sprzedaż online zyskuje na znaczeniu. Nie inaczej jest w przypadku małych dzieł sztuki wykonanych ze szkła. W grę wchodzi tutaj skorzystanie z usług gotowych platform sprzedażowych, na których wystawia się rzemiosło artystyczne lub otwarcie własnego sklepu internetowego.

Warto dodać, że najlepiej aby nasze social media oraz internetowy kanał sprzedażowy były prowadzone zarówno w języku polskim jak i angielskim – byśmy mogli również realizować zamówienia dla klientów z innych części świata.

Ile można zarobić?

W efekcie jednoosobowy zakład szkła artystycznego jest w stanie już po kilku miesiącach działalności zarabiać od 7 do 10 tysięcy miesięcznie. Jak zatem widzimy, jeśli będziemy mieli pomysł na wyjątkowe wyroby ze szkła artystycznego, taki biznes może okazać się ponadprzeciętnie dochodowy. A wraz ze wzrostem renomy naszych produktów, liczba zamówień z całą pewnością będzie się zwiększać – i co za tym idzie, skala naszego biznesu również.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments