11 najgroźniejszych psów na świecie

616

Polski urzędowy spis psów uznanych za agresywne obejmuje 11 ras. To właśnie one są uznawane za najbardziej niebezpieczne. W efekcie, aby móc je posiadać potrzebne jest zezwolenie. Dlaczego konkretne 11 ras jest oficjalnie postrzegane jako najgroźniejsze? Przyczyn należy upatrywać w tym, że mają one przeważnie najwięcej siły, najmocniej rozwinięty instynkt obronny, lub są wyjątkowo trudne w szkoleniu, dlatego wymagają odpowiedzialnego właściciela, ponieważ w rękach niedoświadczonego człowieka mogą stanowić duże zagrożenie – zarówno dla otoczenia, jak i właściciela. O jakich psach tutaj mowa? Sylwetki całej jedenastki zostaną zaprezentowane poniżej:

Amerykański pitbulterier

Amerykański pitbulterier to rasa w XIX wieku, wykorzystywana wtedy do walk psów. Amerykański pitbulterier Najprawdopodobniej nazwa rasy tych psów nie ma nic wspólnego z ich pochodzeniem. Rasa powstała w Wielkiej Brytanii i nie ma raczej związków z terierami.

Dobrze wychowane psy tej rasy potrafią opanować swój instynkt walki i zachowywać się przyjaźnie nawet w stosunku do innych zwierząt. Co więcej, są one oddane rodzinie i z reguły uchodzą za pogodne oraz wesołe. Bardzo często pokazuje swoją radość, gdy skacze na człowieka. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że cechuje je niebywała siła oraz odporność na ból i – co gorsza – nie zdają sobie z tego sprawy.

Amerykański pitbulterier to jedna z najpopularniejszych ras psów domowych w USA. Wymaga dużo ruchu, lubi biegać i aportować, szybko się uczy, lecz jest uparty i wymaga żelaznej konsekwencji. Średni koszt tego psa w naszym kraju wynosi 2 tysiące złotych.

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski – jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z gór Kaukazu, stepów Owczarek kaukaski Zakaukazia i okolic Astrachania. W tych regionach już od setek lat broni stad owiec przed wilkami. W Polsce pierwsze owczarki kaukaskie pojawiły się w latach osiemdziesiątych i od razu znalazły grono zwolenników. Z racji tego, że często hodowane były w izolacji, nie znoszą, kiedy ktokolwiek lub cokolwiek pojawia się na ich terytorium. Te duże, silne i wyjątkowo niezależne psy mają silnie rozwinięty instynkt obronny.

Owczarek kaukaski jest przyzwyczajony do samodzielnego działania i nie toleruje obcych na swoim terenie, natomiast wobec swojej rodziny jest przyjacielski. Można go wychować tylko do pewnych granic, ponieważ są ogromnie niezależne i potrzebują przestrzeni życiowej. Psy te lubią także mieć najwyższą pozycję w hierarchii, a kiedy ją tracą, stają się nieobliczalne. Ważne, aby właściciel takiego psa, od najmłodszych lat uczył go dobrych zachowań. Inaczej w przyszłości z owczarkiem kaukaskim mogą być same kłopoty.

Ceny owczarków kaukaskich wynoszą średnio 3 tysiące złotych.

Pies z Majorki

Pies z Majorki to rasa wyhodowana w XVII wieku na Balearach do szczucia byków i do walk Pies z Majorki z psami. Co ciekawe, z charakteru jest to spokojna i przyjacielska rasa, która odznacza się delikatnością w stosunku do mniejszych od siebie, dlatego dobrze sprawdzają się w kontaktach z dziećmi. Psy z Majorki wywodzą się ze skrzyżowania buldoga angielskiego z owczarkiem z Majorki. Nie jest to pies, który lubi obecność innych zwierząt, dlatego trzeba go sukcesywnie do nich przyzwyczajać. Należą również do psów posłusznych oraz wyrażających chęć współpracy z człowiekiem.

Poważne problemy pojawiają się w momencie, kiedy pies z Majorki jest świadkiem, lub ofiarą przemocy ze strony właściciela lub innych psów. Wtedy może stać się bardzo agresywnym sądząc, że jest to najlepsze rozwiązanie w danym momencie. Z racji tego, iż jest to rasa szybko ucząca się agresywnych zachowań, które potrafią niestety wywołać bezwzględne zmiany w mózgu zwierzaka. Z tego powodu bezwzględnie nie można go ich uczyć. Jeśli pies będzie konsekwentnie wychowywany w dobrych warunkach, będzie to absolutnie najspokojniejszy zwierzak na świecie. A co najważniejsze – w pełni oddany rodzinie.

W Polsce psy z Majorki są spotykane wyjątkowo rzadko, dlatego dość trudno oszacować ich cenę.

Buldog amerykański

Buldog amerykański pochodzi od buldoga angielskiego. W Stanach Zjednoczonych psy te Buldog amerykański pełniły funkcję psów stróżujących i obronnych, a ze względu na wojowniczy charakter były też wykorzystywane w walkach psów. Buldog amerykański jest przyjazny w stosunku do dzieci, jednak gdy poczuje zagrożenie, zmienia się w nieustępliwego obrońcę. Jest to rasa trudna do szkolenia ze względu na dość dominujący charakter, jednak przy odpowiednio dobranych metodach potrafi być posłuszny, co jest bardzo ważne ze względu na jego negatywne nastawienie do obcych.

Budowa ciała tego psa jest dość krępa i silna, co pomaga farmerom w zaganianiu bydła. Po to właśnie są w ostatnich latach wykorzystywane buldogi amerykańskie. Średnia cena psów tej rasy w naszym kraju wynosi 5 tysięcy złotych.

Dog argentyński

Dogi argentyńskie pojawiły się w XX wieku i były wykorzystywane do polowania na silne Dog argentyński zwierzęta, takie jak pumy czy pekari. W Argentynie cały czas pełnią taką funkcję. Dogi argentyńskie mało szczekają i są bardzo opanowane. Stają się agresywne podczas spotkania z takim samym psem tej samej płci. Dog argentyński również wykazuje się wielką siłą i walczy tak długo, aż całkiem z niej nie odpadnie. Z racji tego, że pies ten ma bardzo niepokojące geny, należy go socjalizować już od najmłodszych lat.

Dogi argentyńskie są wykorzystywane w policji, straży granicznej oraz do poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami. Rzadziej pełnią rolę psów stróżujących. Wymagają dużo ruchu i lubią pływać. W niektórych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii wprowadzono całkowity zakaz posiadania tej rasy. Ich koszt w naszym kraju to średnio 2 tysiące złotych.

Dog kanaryjski

Dog kanaryjski to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Została wyhodowana na Dog kanaryjski Wyspach Kanaryjskich, konkretnie na Teneryfie i Gran Canarii, zaraz po ich podbiciu przez Hiszpanów. Psy te miały za zadanie strzec bydła i pomagać rzeźnikom w zaganianiu zwierząt. Następnie jednak prawie zniknęły z powierzchni Ziemi, odtworzono tę rasę dopiero w XX wieku.

Dog kanaryjski jest średniej wielkości, odznacza się krępą budową i umięśnieniem. Jest to pies o uważnym spojrzeniu, pewny siebie, nieufny do obcych, przez co jest predysponowany do stróżowania. Dog kanaryjski jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, a jego popularność z roku na rok rośnie. W razie potrzeby jest gotowy rzucić się do obrony swoim najbliższym, reaguje bardzo szybko i zdecydowanie. Są to psy bardzo inteligentne, które charakteryzują się chęcią uczenia, lecz bardzo często przejawiają objawy naturalnej upartości. Cena dogów kanaryjskich w naszym kraju wynosi średnio 3500 złotych.

Tosa inu

Tosa inu pochodzi z Japonii, gdzie rasa ta zaczęła być hodowana w XIX wieku do walk z innymi psami. Jest to wynik mieszania różnych ras psów, począwszy od japońskich szpiców bojowych, na europejskich mastifach, dogach niemieckich, bernardynach, buldogach, bulterierach czy pointerach kończąc. Jest to pies z naprawdę silnym charakterem, który decyzje podejmuje nawet w ułamku sekundy. W przypadku zarządzania agresją tego psa należy ją temperować już od najmłodszych lat, aby pies mógł w ogóle przebywać w jakiejkolwiek rodzinie.

Tosa inu nie jest psem, który źle reaguje na mniejszych osobników. Jest on również bardzo oddany swojej rodzinie. Co więcej, bardzo dobrze radzi sobie on z opieką nad mniejszymi psami. Psy rasy tosa inu zakazane są w wielu krajach, w tym w Norwegii, Danii, Australii, Nowej Zelandii, Malezji i Wielkiej Brytanii. W Polsce ich średni koszt wynosi 3 tysiące złotych.

Rottweiler

Rasa ta jest bardzo starą rasą, wykorzystywaną jeszcze przez Rzymian do pilnowania obozów trzy psy rasy rottweiler rzymskich w podbitej Germanii. Wykorzystywano je także do ciężkich prac, takich jak ciągnięcie zaprzęgów z żywnością. Pochodzi ona z Niemiec, a dokładniej ze Szwabii z miejscowości Rottweil.

Rasa ta lubi współpracować z człowiekiem, ale musi być na to przygotowywana od najmłodszych lat. Posiada silnie rozwinięty instynkt obronny i może być agresywny wobec obcych. Dziś rottweilery są często widziane wśród policji, ponieważ uchodzą za bardzo skuteczne i inteligentne psy obronne. Ponadto, potrzebują one dużej dawki ruchu i szkoleń. W Polsce średnia cena rottweilera wynosi 2500 złotych.

Akbash dog

Akbash dog to bardzo stara rasa. Wywodzi się z Turcji i była hodowana już w starożytnej Grecji. Dziś pełni ona głównie rolę psa pilnującego stada. Rasa ta znana jest ze skutecznej ochrony zwierząt hodowlanych przed niedźwiedziami. Są to typowe psy obronne. Posiadają one mocno rozwinięty instynkt terytorialny. Z tego powodu, są gotowe bronić stada nie bacząc na konsekwencje. Na terytorium, którego nie znają, stają się wręcz nieprzewidywalne. Natomiast w swoim typowym otoczeniu są to przyjazne psy. Wśród swoich, akbash dog jest bardzo łagodny. W stosunku do obcych jest z kolei bardzo podejrzliwy.

Średnia cena psa rasy akbash dog w naszym kraju wynosi 3 tysiące złotych.

Anatolian karabash

Anatolian karabash to kolejna dość stara rasa pochodząca z Turcji, opiekująca się stadem. Anatolian karabash Zaczęto ją hodować już 1000 lat temu. W odpowiednich warunkach są to psy łagodne i przyjazne, które słuchają swoich właścicieli oraz są bardzo mocno przywiązane do całej rodziny (również do pozostałych zwierząt). W sytuacji zagrożenia życia swojego pana lub podczas obrony stada jest to zwierzę nieobliczalne, które może ryzykować nawet swoim życiem. Jest on także nieufny wobec obcych.

Co więcej, psy tej rasy są niezwykle odporne na surowe i zmienne warunki klimatyczne. Średni koszt anatolian karabash w naszym kraju wynosi aż 5 tysięcy złotych.

Moskiewski stróżujący

Moskiewski stróżujący to rasa pochodząca ze Związku Radzieckiego, która powstała dopiero po II wojnie światowej. Pochodzi ona od skrzyżowania bernardyna z owczarkiem kaukaskim i innymi rasami psów w typie mastifa. Są to psy charakteryzujące się wielką odwagą i Moskiewski stróżujący nieustępliwością. Niestety, jest to jedna z nielicznych ras, która zawsze, bez względu na wychowanie, pozostanie zdystansowana nie tylko w stosunku do innych zwierząt, lecz także do ludzi.

Co więcej, moskiewski stróżujący to rasa posiadająca silny instynkt terytorialny. Potrafi walczyć nie bacząc na konsekwencje i stanowi zagrożenie dla obcych – zwłaszcza dla nieznajomych dzieci. Średnia cena tego psa w naszym kraju wynosi 2500 złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments