Firma farmaceutyczna Pfizer wyprodukowała już aż kilkaset tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa. Prace są prowadzone w Puurs w Belgii. Jeśli badania kliniczne zakończą się teraz sukcesem, firma udostępni w grudniu 100 milionów szczepionek.

Szczepionka na COVID-19

Video, na którym widać, że szczepionka jest produkowana, jest dostępne na na „Daily Mail” (dokładniej tutaj). Teraz dowiadujemy się też, że jeśli tylko badania kliniczne zakończą się sukcesem, szczepionka trafi na rynek może już w grudniu br. Mówimy o 100 milionach dawek, z czego 40 milionów trafi do Wielkiej Brytanii. Firma zamierza wyprodukować do 2021 roku nawet 1,3 miliarda szczepionek.

Wspaniale było zobaczyć, jak pierwsza fiolka schodzi z linii produkcyjnej. Wywołało to ogromny uśmiech na mojej twarzy, kiedy zobaczyłem, że cała praca faktycznie zaowocowała produktem – przekazał „Daily Mail” Ben Osborn, szef firmy Pfizer w Wielkiej Brytanii.

Badania i testy trwają

Dziś Pfizer, we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, prowadzi testy na 44 tys. osobach.

Pod koniec października firma dysponować będzie wstępnymi wynikami testów klinicznych. Proces potwierdzania bezpieczeństwa szczepionki trwać ma jednak co najmniej do drugiej połowy listopada. Możliwe jednak, że szczepionka trafi na rynek jeszcze w tym roku.

Polska vs. COVID-19

Epidemia jest coraz większym problemem w Polsce. Według komunikatu przekazanego  dziś, w poniedziałek, przez Ministerstwo Zdrowia:

  • potwierdzono w sumie 183 248 przypadków zakażenia SARS-CoV-2,
  • zmarło 3 614 osób,
  • 8 375 „łóżek COVID-19” w szpitalach jest zajętych (+299 w stosunku do dnia poprzedniego),
  • 672 respiratory są wykorzystywane (+23),
  • 304 567 osób jest objętych kwarantanną (-15 915),
  • 46 864 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym (+955),
  • 94 014 osób wyzdrowiało (+ 1 363).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments