Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała dziś, że szczepienia przeciw Covid-19 zaczną się w Unii Europejskiej w dniach 27, 28, i 29 grudnia.

Kiedy zaczniemy się szczepić?

„W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia” – napisała von der Leyen na Twitterze. Wcześniej wezwała też do skoordynowanego rozpoczęcia szczepień tego samego dnia we wszystkich 27 krajach UE.

To ważne daty także dla europejskiej gospodarki, bowiem decyzja oznacza szybsze odmrożenie rynków.

Parlament Europejski podkreśla, że pozwolenie dopuszczenia szczepionki przeciw COVID-19 do obrotu powinno być wydane możliwie jak najszybciej, ale, jak dodano, wnioski powinny zostać dokładnie zbadane pod kątem bezpieczeństwa szczepionek. Sam proces zatwierdzania szczepionek ma być zaś transparentny, podał Parlament.

Wcześniej Komisja Europejska informowała, że jest gotowa zatwierdzić szczepionkę już 23 grudnia, jeżeli będzie zgoda Europejskiej Agencji Leków.

Co z Polską?

Jak sprawa wygląda z perspektywy Polaków?

W czasie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że dokładnie tydzień temu w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia na Covid-19.

To bardzo ważny moment, w którym Europa przystępuje do kontrofensywy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia – powiedział szef rządu.

Poinformował przy tym, że Polska także ma już swój Narodowy Program Szczepień.

– Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek już dzisiaj od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne – przekazał. – Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. To już dzisiaj zabudżetowane około 3 mld zł, ale prócz tego także środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić, które niemal podwoją tę liczbę – oświadczył szef rządu.

Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień zakłada, że szczepionki będą całkowicie darmowe i zarazem dobrowolne.

Postaramy się, by były dostępne także dla tych, którzy dziś są w swoich domach, nie mogą z nich wyjść, z różnych względów, zdrowotnych przede wszystkim, dla osób starszych, dla osób niepełnosprawnych. Chcemy chronić najsłabsze osoby naszego społeczeństwa w pierwszej kolejności – powiedział szef rządu.

Według niego, „moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym”.Według specjalistów dziś to jest jedyne remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze – dodał.

Poprzedni artykułPolacy podzieleni w kwestii zakazu sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletnim
Następny artykuł31. rocznica planu Balcerowicza
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments