Szanse i zagrożenia w przyjmowaniu płatności w kryptowalutach

471

System finansowy wciąż ewoluuje. Przeszedł naturalną drogę od tradycyjnej bankowości do mobilnych aplikacji. Upowszechniły się karty kredytowe, na popularności w ostatnich latach zyskały także metody płatności błyskawicznych. Teraz zaś nadszedł czas kryptowalut – nie podlega bowiem żadnej dyskusji, że stały się już one pełnoprawnym i bardzo istotnym uczestnikiem dzisiejszego rynku finansowego.

Ubiegłoroczne rekordowe wzrosty wartości walut kryptograficznych skutecznie rozpaliły wyobraźnie wielu inwestorów, a nawet osób, które na co dzień do tej pory nie interesowały się rynkami finansowymi. Już badanie z 2020 roku pokazało, że co dwudziesty Niemiec i niemal co dziesiąty Hindus mają za sobą użycie jakiejś kryptowaluty. W wielu krajach odsetek ten jest znacznie wyższy – w Wietnamie czy na Filipinach dotyczy co piątej osoby, a w Nigerii – co trzeciej.

A mówimy tutaj przecież o danych sprzed dwóch lat – dziś te wartości będą zdecydowanie bardziej imponujące. Zwłaszcza jest to widoczne za oceanem. Świetnym przykładem jest tutaj Salwador, który we wrześniu 2021 stał się pierwszym krajem, w którym Bitcoin jest uznawany za legalny środek płatniczy i sklepy są zobowiązane do przyjmowania w nim płatności.

Z tego powodu również coraz więcej przedsiębiorstw – zarówno tych dużych jak i nawet niewielkich sklepów internetowych zaczęło przyjmować płatności w kryptowalutach. Mało tego – dziś nawet słyszy się o pobieraniu wynagrodzenia w cyfrowych monetach przez pracowników. Jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą przyjmowanie płatności w kryptowalutach? Przekonamy się poniżej:

Przyjmowanie płatności w kryptowalutach coraz popularniejsze Symbole walut i kryptowalut na równoważni

Jeszcze kilka lat temu akceptowanie kryptowalut w sklepie internetowym było źle postrzegane przez wiele osób i instytucji. Wynikało to z faktu, że kryptowaluty kojarzone były głównie z praniem brudnych pieniędzy. Wynikało to oczywiście z faktu, że rząd oraz centralne instytucje państwowe po prostu nie wiedziały, jak przebiega przepływ kryptowalut z jednego portfela do drugiego. W efekcie, dochód z tych transakcji pozostawał nierozliczony, co niekorzystnie wpływało na gospodarkę i cały system podatkowy.

Dziś jednak posiadamy odpowiednie rozwiązania techniczne i uregulowane przepisy dotyczące kryptowalut – zarówno w kwestii podatkowej jak i zgodności z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Z tego powodu mnóstwo przedsiębiorstw decyduje się na przyjmowanie płatności w kryptowalutach. Mowa tu zarówno o największych światowych gigantach – takich jak Microsoft, Twitch, Etsy, Rakuten czy Starbucks, jak i firmach skoncentrowanych na działaniach w naszym kraju – takich jak choćby Polskie linie Lotnicze LOT, Medicover czy Pyszne.pl.

Płatności za produkty i usługi kryptowalutami w sklepach stacjonarnych

Co więcej, zagadnienie to dotyczy nie tylko transakcji przez Internet. Okazuje się bowiem, że jako konsumenci możemy płacić kryptowalutami za produkty czy usługi nawet robiąc zakupy stacjonarnie. Świetnie obrazuje to strona CoinMap, pokazująca miejsca, którym możemy płacić w kryptowalutach. W Warszawie takich lokalizacji znajdziemy już 53. Co więcej, mowa tu nie tylko o dużych organizacjach sportowych czy kinach, ale i zwykłych, lokalnych sprzedawcach.

A może pensja w kryptowalutach?

Pionierem amerykański sportowiec

Wiele firm na świecie ułatwia zarabianie lub wręcz płaci pracownikom w kryptowalutach. W świecie amerykańskiego sportu pionierem wypłaty w Bitcoinach okazał się futbolista amerykański Russell Okung. 29 grudnia 2020 roku Okung, grający wtedy w klubie ligi NFL Carolina Panthers, opublikował tweet, że połowa jego rocznego kontraktu, wynoszącego 13 milionów dolarów netto, została opłacona w Bitcoinach. Był to pierwszy taki przypadek wśród topowych dyscyplin w USA. Co ważne, Okung sam poprosił klub o taką formę płatności.

Rozwiązanie to doskonale się przyjęło w świecie sportu za oceanem i dziś powszechnie stosuje je klub koszykarski z NBA – Sacramento Kings. Otóż wszyscy jego pracownicy i gracze mają możliwość otrzymywania wypłaty w Bitcoinie.

Wynagrodzenie w kryptowalutach dla pracowników technologicznych gigantów

Za światem sportu poszły także inne firmy. Otóż tacy światowi giganci jak PayPal czy Microsoft, którzy już od dawna przyjmują płatności w kryptowalutach, także oferują wynagrodzenia i inne dodatkowe świadczenia w kryptowalutach. Najczęściej koszt takiej „transakcji” wynosi 1 proc. i ponosi go pracodawca. Pracownicy korzystający z tej usługi mogą zdecydować się na otrzymywanie całości lub części swoich wynagrodzeń w aktywach cyfrowych. Pracownicy często traktują wypłaty w tokenach jako sposób na ochronienie wartości swoich pieniędzy przed inflacją i możliwość zwiększenia swoich oszczędności w dłuższej perspektywie.

Co dalej?

W efekcie, według ekspertów dziś, na niezwykle konkurencyjnym rynku pracy, płatności w kryptowalutach mogą okazać się kolejnym benefitem, który przyciągnie i zatrzyma pracowników u danego pracodawcy. Jeśli nie można podnieść pensji, trzeba szukać innych sposobów na przyciągnięcie najlepszych kandydatów. A oferowanie prywatnej opieki zdrowotnej i Karty MultiSport już nie wystarczą. Dziś trzeba działać nieszablonowo i wychodzić naprzeciw obecnym trendom.

Jak przyjmować płatności w kryptowalutach? Kryptowaluta BTC

Wdrożenie przyjmowania płatności w kryptowalutach jest naprawdę proste. Nie ma znaczenia czy chcemy by były one akceptowane w naszym sklepie internetowym, czy choćby w prowadzonym przez nas stacjonarnym kiosku. Można użyć zwykłej kartki z kodem QR lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Pomocną dłoń wyciągają dostawcy bramek dla takich transakcji. Skorzystanie z ich oferty jest wygodnym i szybkim sposobem na rozpoczęcie przyjmowania płatności w kryptowalutach. W dodatku nie wymaga ono fachowej wiedzy. Część z dostawców pobiera drobne prowizje, istnieją jednak i tacy, którzy oferują całkowicie darmowe rozwiązania.

Jak zatem zacząć akceptować bitcoiny jako środek płatności w swoim biznesie? Warto podzielić to zagadnienie na dwie kategorie – sklepy internetowe i punkty stacjonarne.

Sprzedaż internetowa

Aby przyjmować płatności w sklepie internetowym potrzebne jest nam do tego odpowiednie oprogramowanie. Można zatrudnić specjalistę, który je stworzy, skorzystać z darmowego modułu, albo wybrać ofertę jednego z procesorów płatności. Oczywiście jeśli nie potrzebujemy automatyzacji transakcji, wystarczy adres naszego portfela. Większość bramek płatności w kryptowalutach udostępnia także wersję aplikacji POS, która pozwala na zamienienie smartfona lub tableta w terminal do stacjonarnych kryptopłatności. Działanie oprogramowania opiera się po prostu na generowaniu kodów QR.

Punkty stacjonarne

Przyjmowanie płatności w kryptowalutach w stacjonarnym sklepie lub punkcie usługowym również nie stanowi problemu. W gruncie rzeczy wystarczy kartka z kodem QR, po którego zeskanowaniu klient zostanie przekierowany na adres portfela sprzedawcy. Następnie wystarczy sprawdzić czy kryptowaluty dotarły na interesujący nas adres. Takie rozwiązanie może być jednak mniej wygodne od aplikacji POS, która zamieni nasz smartfon lub tablet w mobilny terminal. Większość firm dostarczających wtyczki dla sklepów internetowych, oferuje także swoją wersję aplikacji POS. Płatności kryptowalutami można przyjmować również, dzięki dedykowanym terminalom do kryptopłatności. Na rynku wciąż pojawiają się kolejne firmy tworzące takie urządzenia.

Zasada ich działania jest taka sama i różnice zależne od dostawcy są na dobrą sprawę czysto kosmetyczne. Aplikacje POS generują kod QR, który po zeskanowaniu przez klienta umożliwiają dokonanie płatności według obecnego kursu wybranej kryptowaluty. Niemal wszystkie posiadają opcję automatycznej konwersji otrzymanych coinów na tradycyjne środki.

Jakie szanse daje firmom przyjmowanie płatności w kryptowalutach?

Korzyści dla przedsiębiorców

Korzyści, które można wymienić znajdują się zarówno po stronie przedsiębiorcy, jak i jego klientów. Kryptowaluty z całą pewnością są przełomowym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić na kosztach transakcji. Przyjmowanie płatności w nich może nawet nic nie kosztować, a znacząco uatrakcyjni naszą ofertę.

Po pierwsze, zyskujemy szybkość, prostotę i niskie koszty transakcji. Większość kryptowalut oparta jest na technologii blockchain, czyli globalnej sieci węzłów, które stanowią komputery użytkowników. Nie ma tu pośredników i dlatego brak tutaj dodatkowych opłat – które mogą mieć miejsce w przypadku transakcji za pomocą tradycyjnych walut fiducjarnych – choćby za zagraniczne płatności.

Po drugie, zyskujemy tutaj darmową reklamę. Z całą pewnością spora grupa konsumentów zainteresuje się naszymi produktami i usługami tylko z uwagi na sam fakt, że przyjmujemy płatności w kryptowalutach. Entuzjaści kryptowalut bardzo sobie cenią ich implementację do rzeczywistego świata i w efekcie chętnie będą wspominać o naszym biznesie wśród swoich znajomych.

Korzyści dla klientów

Natomiast nasz klient – podobnie jak my – także odnosi korzyści związane z szybkością, prostotą i niskimi kosztami transakcji. Co więcej, zakupy za pomocą kryptowalut chronią jego dane osobowe. Jedyne co będziemy o nim wiedzieć, to adres jego portfela kryptowalut. Nie poznamy natomiast jego imienia, nazwiska i adresu rozliczeniowego, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej bankowości i korzystaniu z kart płatniczych.

Zagrożenia związane z przyjmowaniem płatności w kryptowalutach

Wysoka zmienność kursów krytowaluty

Przede wszystkim należy pamiętać, że rynek kryptowalut cały czas jednoznacznie wiąże się z wysokim poziomem zmienności. Oznacza to, że wartość otrzymanej zapłaty za dany produkt lub usługę, bądź wynagrodzenia za pracę, może gwałtownie spaść i wówczas przedsiębiorca lub pracownik teoretycznie straci znaczną część pieniędzy. Dla przykładu, 10 listopada ubiegłego roku Bitcoin wart był 68 900 dolarów. W chwili pisania tego tekstu kurs BTC wynosi zaledwie 38 900 USD. Oznacza to, że zapłata którą otrzymaliśmy za pośrednictwem Bitcoina 10 listopada, jest dziś warta 43% mniej.

Kwestie dotyczące opodatkowania

Dodatkowo trzeba pamiętać, że bitcoin i inne kryptowaluty podlegają w Polsce opodatkowaniu. Co bardzo ważne, przychody opodatkowane podatkiem dochodowym powstają w momencie wymiany kryptowaluty na walutę fiducjarną. Przychody te stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Natomiast kosztami uzyskania przychodów są tutaj udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej. W efekcie otrzymania zapłaty w kryptowalutach nie powoduje ponoszenia przez spółkę żadnych wydatków na ich nabycie. Jeśli zatem podatnik dokona wymiany waluty wirtualnej na tradycyjną, powstanie u niego przychód do opodatkowania podatkiem w wysokości 19%. Z reguły na zawiłość krytpowalutowego systemu płatności, firmom rekomenduje się kontakt z księgowym obeznanym w nowoczesnych metodach płatności.

Natomiast, niektórzy przedsiębiorcy korzystają z programów przetwarzających płatności od razu w momencie transferu kryptowalut. Oprogramowanie odpowiedzialne za przyjmowanie płatności w kryptowalutach po prostu od razu automatycznie je przelicza na waluty fiducjarne. Dzięki temu na konta firmowe trafiają pieniądze w tradycyjnych walutach i w efekcie księgowanie nie różni się od zwyczajnych transakcji. Przelicza je zaraz po zakończeniu transakcji na tradycyjne waluty. W takiej sytuacji nie będziemy jednak posiadać kryptowalut w naszym firmowym portfelu, ich kurs nie będzie więc miał dla nas większego znaczenia, co może być zarówno zaletą jak i mankamentem.

Pomimo powyższych niedogodności, przyjmowanie płatności w kryptowalutach, a nawet otrzymywanie wynagrodzenia w tej formie, cieszy się coraz większą popularnością i z całą pewnością w przyszłości będzie ono jedynie zyskiwało na znaczeniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments