Na konferencji ABC Inwestowania 2022 miała miejsce debata „Sytuacja prawna inwestora w czasach niepewności i zawirowań na rynkach”. Udział w niej wzięli:
- Karol Wenus – Adwokat, Wspólnik w Kancelarii WLZ
- Ludwik Sobolewski – adwokat, współzałożyciel firmy doradczej Qualia Advisory
- Bartosz Graś – Adwokat, Wspólnik w Kancelaria Prawna Graś i Wspólnicy
- Rafał Wojciechowski – adwokat, założyciel Markethic.
Oto czego się dowiedzieliśmy:
Debata o sytuacji prawnej inwestora w niepewnych czasach
Czy inwestorzy giełdowi rzeczywiście są chronieni?
Rzeczywistość w ostatnich miesiącach ukazała, że konsumenci wcale nie są chronieni. Tę tezę potwierdza przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku, którego akcje i obligacje zostały umorzone. Wynikało to z decyzji administracyjnej, która dotyczyła tylko poszczególnej grupy interesariuszy.
W teorii nieprofesjonalny inwestor indywidualny w Unii Europejskiej nabywając instrumenty finansowe, takie jak akcje, powinien być chroniony przez regulacje prawne. W praktyce, okazało się, że w sytuacjach nadzwyczajnych – takich jak przymusowa restrukturyzacja – nie jest on jednak chroniony.
Czy rynek kapitałowy jest dziś nagle zaskakiwany kluczowymi informacjami, przekazywanymi w sposób nieformalny, choćby poprzez Twittera przez polityków?
Sytuacje, w których politycy w sposób nieformalny przekazują na Twitterze informacje mające wpływ na ceny akcji jest po prostu skandaliczna.
A przykład takiego zdarzenia mieliśmy pod koniec września, kiedy wicepremier Jacek Sasin zapowiedział prace nad projektem ustawy o podatku, nazywanego “daniną” od nadmiarowych zysków spółek, które wywołało gwałtowną i szokującą przecenę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Warto dodać, że Komisja Nadzoru Finansowego wydała już projekt wytycznych dotyczących zachowania instytucji finansowych w social mediach. Oznajmiła w nim, że nie powinno się zastępować komunikacji z inwestorami z tradycyjnych kanałów mediami społecznościowymi.
Nie ma więc żadnych wątpliwości, że komunikaty przedstawiane przez istotne osoby z rządu także powinny być przedstawiane w sposób sformalizowany i bardzo precyzyjnie, a nie pod postacią krótkich, nie do końca jasnych komunikatów na Twitterze, które potrafią zmrozić rynek kapitałowy, co oznacza, że są informacjami cenotwórczymi.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.