Jak dziś wygląda sytuacja ekonomiczna Białorusi?

725

W czwartek, 10 marca agencja ratingowa Moody’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Białorusi o cztery poziomy do „Ca”, z perspektywą negatywną. W 21-stopniowej skali stosowanej przez Moody’s rating Białorusi znajduje się na dwudziestym poziomie, a niewypłacalność kraju staje się „coraz bardziej prawdopodobna.” Pogorszenie wiarygodności kredytowej Białorusi wynika oczywiście z zaangażowania tego kraju w agresję Rosji na Ukrainę i w konsekwencji – nałożenia sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Choć białoruskie wojska nie biorą udziału w rozpoczętej 24 lutego agresji Rosji na Ukrainę, to Białoruś udostępniła agresorowi swoje terytorium do przeprowadzenia ataku, a prezydent Aleksandr Łukaszenka wspiera Rosję. Nałożenie sankcji było w pełni zasadne i nikogo nie powinno dziwić, że sytuacja gospodarcza Białorusi powoli staje się tragiczna, zwłaszcza że ten kraj nie może liczyć na wsparcie finansowe znajdującej się w jeszcze gorszej sytuacji Rosji.

Drastyczny spadek PKB Białorusi już niemal pewny Flagi Białorusi i Rosji

Polski Instytut Ekonomiczny przypomniał w tym tygodniu, że 2 marca 2022 roku Rada Europejska przyjęła decyzję, która rozszerzyła zakres i tak już mocno dotkliwych dotychczasowych sankcji w związku z zaangażowaniem Białorusi w bezprawną agresję wojskową Rosji wobec Ukrainy. Wprowadziła ona dalsze ograniczenia dotyczące handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych, produktów mineralnych, produktów zawierających chlorek, produktów drzewnych, wyrobów cementowych, wyrobów z żelaza i stali oraz wyrobów z gumy, a także maszyn.

Obostrzenia objęły produkty, których import do UE odgrywa stosunkowo dużą rolę. W 2020 roku Białoruś odpowiadała za 17,4% przywozu spoza UE produktów zawierających chlorek potasu, a także za blisko 9% przywozu drewna oraz produktów cementowych.

W konsekwencji Unijne sankcje obejmą 54% białoruskiego eksportu do Unii Europejskiej. Roczna wartość omawianego eksportu objętego sankcjami to około 2,9 miliarda dolarów. W efekcie powinno to doprowadzić do zmniejszenia tegorocznego produktu krajowego brutto Białorusi aż o ponad 5 %.

Może być jeszcze znacznie gorzej

Jednak, jeśli rzeczywiście dojdzie do niewypłacalności tego kraju, co z każdym tygodniem trwania wojny wydaje się coraz bardziej prawdopodobne a według niektórych ekspertów już jest nieuchronne, skutki ekonomiczne będą o wiele bardziej bolesne. Nie ma żadnych wątpliwości, że winny tej sytuacji jest, nieprzerwanie sympatyzujący z Władimirem Putinem, prezydent Aleksandr Łukaszenka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments