Cyberbezpieczeństwo w sieci, czyli dlaczego warto korzystać z VPN

VPN Surfshark

VPN SurfsharkPandemia COVID-19 sprawiła, że musieliśmy nauczyć się zupełnie nowego funkcjonowania. Z powodu licznych obostrzeń i ograniczeń przemieszczania się, naszym absolutnie najbardziej pożądanym narzędziem ułatwiającym życie stał się komputer oraz smartfon. Co więcej, nie potrafimy sobie obecnie wyobrazić nawet kilkunastu godzin bez dostępu do szybkiego internetu, ponieważ to sieć jest nam niezbędna do pracy, rozrywki, kontaktu z bliskimi czy nawet zakupów. Warto więc zadbać o własne bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, na ile niebezpieczeństw jesteśmy tak naprawdę narażeni podczas korzystania z sieci. Technologia, która zapewnia nam prywatność w internecie, dzięki której możemy zadbać o cyberbezpieczeństwo, nazywa się VPN. Czym ona jest i do czego dokładnie służy? Z jakiego VPN opłaca się korzystać? Dowiemy się poniżej.

VPN – co to jest?

VPN, czyli z angielskiego Virtual Private Network, jest wirtualną siecią prywatną łączącą użytkownika z serwerem. Jest bezpieczna i zapewnia wysoką prywatność, ponieważ szyfruje wszystkie działania wykonywane online. Ponadto użytkowników sieci VPN identyfikuje IP dostawcy usług prywatnej sieci, a nie ich własne IP. Oprogramowanie wykorzystuje zaawansowane metody szyfrowania danych użytkownika, jeszcze zanim ktokolwiek je zobaczy. Dane są następnie przesyłane do serwera VPN, a z serwera do miejsca docelowego online, czyli na przykład danej strony internetowej. Miejsce docelowe widzi zatem dane użytkownika, jako pochodzące z serwera prywatnej sieci i jego lokalizacji a nie z komputera, z którego użytkownik korzysta.

Można więc porównać VPN do tunelu, przez który kierowany jest cały nasz ruch w kierunku internetu, dzięki czemu dla innych użytkowników sieci jesteśmy widoczni jako użytkownik o lokalizacji właściwej dla wybranego serwera VPN, a nie naszej rzeczywistej. To oznacza, że nasze działania nie są widoczne choćby dla hakerów, korporacji czy stron zbierających dane do wyświetlenia reklam. Nasza obecność w sieci jest więc bezpieczna i anonimowa.

Dlaczego traderzy oraz inwestorzy powinni korzystać z VPN?

Największym zagrożeniem dla traderów w internecie są prawdopodobnie hakerzy. Najłatwiejszym celem dla złodziei danych są niezabezpieczone urządzenia. Powszechnie spotykanymi rodzajami ataków są phishing i złośliwe oprogramowanie. Trudno ich uniknąć bez odpowiedniej ochrony. Kolejnym poważnym zagrożeniem może być kradzież danych do logowania.

Kolejną istotną kwestią jest inwestowanie oraz spekulacja na rynku kryptowalut. Waluty kryptograficzne zaczęły zyskiwać ogromną popularność już w 2017 roku, a obecnie uchodzą za bardzo istotną gałąź rynku kapitałowego. Niestety, wciąż największą wadą handlu nimi są trudności z uzyskaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, gdy dokonujemy transakcji. Podczas zakupu kryptowalut, blockchain oferuje własne szyfrowanie. Gdy już jednak dane coiny lub tokeny zostaną nabyte, to od użytkownika zależy czy będą one bezpieczne. Dzięki instalacji VPN, nikt nie widzi naszych działań w sieci. Jest to kluczowy aspekt, ponieważ haker, przechwytując dane odnośnie działań w internecie, może uzyskać dostęp także do informacji o posiadanych przez nas kryptowalutach.

Czas więc przejść do wyboru odpowiedniego VPN, aby zadbać o własne cyberbezpieczeństwo. W tym artykule przybliżymy jakie funkcje oferuje popularna Wirtualna Sieć Prywatna oferowana przez Surfshark.

Bezpieczeczny dostęp do internetu od Surfshark

Surfshark to zestaw narzędzi służących do ochrony prywatności opracowany, aby pomóc użytkownikom poprawić bezpieczeństwo online w prosty sposób. Surfshark Ltd. jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych w ramach ścisłej polityki braku prowadzenia rejestrów. Firma posiada zespół pracujący na całym świecie: w Niemczech, na Cyprze, w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, na Filipinach, Ukrainie i Litwie. Główną przesłanką firmy jest humanizacja ochrony prywatności online i opracowanie narzędzi, które zadbają o bezpieczeństwo użytkownika poza sferą wirtualnej sieci prywatnej (VPN).

Surfshark VPN

Zacznijmy więc od głównego produktu znajdującego się w zestawie narzędzi od Surfshark, czyli Surfshark VPN. W jaki sposób on działa? Jego zadaniem jest szyfrowanie ruchu internetowego wysyłanego na urządzenia i z urządzeń. Co więcej, ukrywa on również IP użytkownika, aby jego działania online nie były widoczne. Dodatkowo, blokuje on także reklamy, trackery, złośliwe oprogramowanie i próby phishingu. Surfshark VPN cieszy się sporą popularnością – jest trzecim najczęściej wyszukiwanym VPN na świecie; oraz uznaniem ekspertów – w zestawieniach przygotowanych przez takie prestiżowe wydawnictwa komputerowe, jak TechRadar, CNET czy ComputerBild zajął drugie miejsce wśród najlepszych VPN na świecie, z kolei według PCMag jest najlepszym VPN dla maksymalistów bezpieczeństwa.

Surfshark VPN Chrome

Surfshark – dostępne urządzenia

Jakie urządzenia obsługuje Surfshark? Okazuje się, że odznacza się on bardzo szeroką ochroną. Można z niego korzystać na takich systemach operacyjnych, jak Windows, Linux. MacOS, przeglądarkach Chrome i Firefox, urządzeniach mobilnym z systemami iOS i Android oraz nawet telewizorach ze smart TV typu Fire TV i Apple TV. Co więcej, do konta można podłączyć dowolną liczbę urządzeń jednocześnie.

Surfshark - dostępne urządzenia

Surfshark – serwery i prędkość

Ile serwerów oferuje swoim użytkownikom Surfshark VPN? Ich liczba jest niezwykle imponująca. Firma oferuje nastawioną na prędkość sieć ponad 3200 serwerów w ponad 110 lokalizacjach w 65 krajach. Jeśli chodzi o samą prędkość, ta usługa VPN także ma się czym pochwalić. Jej prosty w użyciu przycisk “Połącz” uruchamia inteligentny algorytm, który automatycznie wybiera optymalne połączenie serwera i innych ustawień, aby zapewnić jak najmniejsze opóźnienia. Dodatkowo, aplikacja dla systemu Windows zawiera także zintegrowaną funkcję testu prędkości, która pozwala szybko ocenić serwery i wybrać najszybszy z nich.

Surfshark - lokalizacje serwerów

Surfshark – bezpieczeństwo

Surfshark umożliwia w pełni bezpieczne korzystanie z sieci. Ten VPN chroni przed kradzieżą danych (choćby z użyciem złośliwego oprogramowania czy próbami phishingu), śledzeniem, nadzorem i ukierunkowanymi działaniami handlowymi. Pozwala także cieszyć się brakiem reklam, które wielu użytkowników internetu uważa za uciążliwe.

Jak wyglądają jego praktyczne przykłady zastosowania? Zacznijmy od korzystania z bankowości internetowej. Jest ono bezpieczne z Surfshark, ponieważ ten VPN zapewnia nam szyfrowanie typu end-to-end i filtry złośliwego oprogramowania. Co więcej, dzięki temu możemy skutecznie chronić swoje kryptowaluty. Skoro szyfrujemy swoje dane, to haker nie może wyśledzić i zidentyfikować naszego portfela kryptowalutowego za pomocą adresu IP.

Przejdźmy więc jakie cechy absolutnie wyróżniają Surfshark, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Po pierwsze firma nie gromadzi żadnych rejestrów IP, historii przeglądania, informacji o sesji, wykorzystanego pasma, znaczników czasu połączenia, ruchu sieciowego ani innych podobnych danych. Dzieje się tak dzięki obowiązującemu na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych prawu, które stawia na pierwszym miejscu prywatność.

Z kolei, jeśli chodzi o wyjątkowe aspekty techniczne Surfshark VPN, zacznijmy od szyfrowania. AES-GCM-256 w połączeniu z doskonałym utajnianiem z wyprzedzeniem oraz uwierzytelnianiem asymetrycznym zapewnia absolutnie niezawodne bezpieczeństwo.Co więcej, firma stosuje prywatny DNS na każdym serwerze i zapewnia ochronę przed wyciekami podczas korzystania ze stosu IPv4.

To jednak nie wszystko. Dodatkowy poziom bezpieczeństwa zapewnia MultiHop (inaczej Double VPN). Umożliwia on użytkownikom połączenie przez dwa serwery, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Kolejną wyróżniającą cechą jest tryb kamuflażu, powszechnie określany jako zaciemnienie, który sprawia, że ruch VPN wygląda jak każdy zwykły ruch sieciowy.

Kolejna kluczowa, unikalna funkcja nosi nazwę Kill Switch. Chroni ona użytkowników przed przypadkowymi wyciekami danych. W jaki sposób? W momencie zerwania połączenia VPN blokuje ich połączenie internetowe.

Niezwykle użyteczna jest także usługa CleanWeb. To nie tylko blokada reklam, blokuje ona także ponad milion znanych złośliwych stron internetowych, szkodliwe oprogramowanie oraz próby wyłudzania informacji.

Ostatnią z najważniejszych unikalnych funkcji jest biała lista, zwana także dzielonym tunelowaniem. Umożliwia ona routing aplikacji, adresów IP lub adresów URL przez tunel VPN.

Surfshark - dodatkowe funkcje

Surfshark – dodatkowe funkcje

Poza VPN, w przypadku urządzenia mobilnego z systemem Android możemy korzystać z jeszcze jednej bardzo ciekawej funkcji. Jest nią fałszowanie GPS. Pozwala ona nie tylko na zmianę IP, lecz również fizycznej lokalizacji GPS na telefonie z systemem Android, aby zwiększyć swoją prywatność.

Z kolei do głównego pakietu narzędzi obejmującego wszystkie powyższe usługi, można dopłacić jeszcze 0,99 dolara miesięcznie za dwie opcjonalne funkcje. Pierwsza z nich to Surfshark Search i jest ona prawdziwym prywatnym trybem incognito do wyszukiwań i przeglądania treści internetowych, po których nie pozostaje żaden ślad w systemie.

Druga usługa to Surfshark Alert. Jej zadaniem jest powiadamianie użytkownika w czasie rzeczywistym o sytuacjach, gdy nasze adresy email i hasła są publikowane bez naszej zgody lub zagrażają im ataki hakerów.

Surfshark – jak korzystać?

symbol SurfsharkPo założeniu konta, otrzymaniu danych do logowania, można przystąpić do konfiguracji. Obsługa jest prosta, po pobraniu zainstalowaniu i uruchomieniu oprogramowania, a następnie zalogowaniu się możemy kliknąć od razu “Połącz” – wtedy aplikacja znajdzie najszybszy serwer w sąsiednim kraju. Jeśli mamy konkretny powód zmiany lokalizacji – w zakładce Lokalizacje z listy wskazujemy serwer w interesującym nas Państwie. Jest tutaj także opcja MultiHop – kierująca ruch przez dwa serwery VPN. Na stronie Surfshark znajdziemy dokładną instrukcję jak skonfigurować praktycznie każde urządzenie. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie korzystać z dobrodziejstw VPN niezależnie od tego, czy przeglądamy sieć stacjonarnie, czy też jesteśmy poza domem. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale wręcz idealnie proste, będące świetnym kontrastem dla trudnych czasów, w których przyszło nam funkcjonować.

Dlaczego warto korzystać z VPN i chronić swoją prywatność w sieci?

W obecnych czasach, aby przeciwdziałać tak daleko idącej infiltracji oraz być odpowiednio zabezpieczonym na ataki hakerów, na które przecież traderzy są szczególnie narażeni (zwłaszcza w przypadku handlu kryptowalut), warto korzystać z szyfrowanego tunelowania naszego połączenia, czyli serwera VPN. Jednak, jak nietrudno się domyślić, nie każdy VPN gwarantuje rzeczywistą ochronę naszej prywatności. Firmy stosują różne zabezpieczenia oraz szyfrowania, a w konsekwencji nie każda usługa wirtualnej sieci prywatnej zasługuje na nasze zaufanie.

Surfshark radzi sobie idealnie w kwestii cyberbezpieczeństwa. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze, obsługuje imponującą ilość różnych systemów operacyjnych (dodatkowo, można do niego podłączyć więcej niż jedno urządzenie jednocześnie), zapewnia nam także pełną anonimowość i oferuje wyjątkowo szeroki wachlarz niezwykle przydatnych funkcji ułatwiających bezpieczne i swobodne poruszanie się po sieci, w tym spekulację i inwestowanie.

Co więcej, na tle innych ofert VPN wyróżnia się jeszcze absolutnie bezkonkurencyjną ceną. Korzystając z tego linku otrzymamy dostęp do specjalnej oferty obniżającej cenę aż o 81%. W takiej sytuacji za pakiet narzędzi Surfshark będziemy płacić zaledwie 2,49 dolara amerykańskiego, czyli 9,31 PLN. Jeśli jednak nie będziemy zadowoleni z usług Surfshark, otrzymujemy gwarancję całkowitego zwrotu pieniędzy do 30 dni. Mamy więc czas na przetestowanie tego dogodnego rozwiązania w praktyce oraz pewność, że nie kupujemy “kota w worku”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments