Dzień Inwestora Indywidualnego

Sunex notuje wzrost przychodów w 2023 r. – akcje zwyżkują

Udostępnij

Wczoraj po południu Grupa Sunex podała, że jej szacowane skonsolidowane przychody ze sprzedaży w czwartym kwartale ubiegłego roku odnotowały spadek o 35,6% w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku. Jednocześnie należy zauważyć, że w całym 2023 roku przychody spółki wzrosły bowiem w ujęciu rocznym aż o 10,7%.

Fakt, że Grupa Sunex zwiększyła sprzedaż w 2023 roku został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników rynku. W efekcie, akcje spółki drożeją dziś o 9,2%.

Przychody Grupy Sunex w IV kwartale wyraźnie spadły Pieniądze leżące na panelu fotowoltaicznym

Grupa Sunex poinformowała wczoraj po południu, że jej szacowane skonsolidowane przychody ze sprzedaży w czwartym kwartale 2023 roku wyniosły 51,2 miliona złotych. Dla porównania, w analogicznym kwartale 2022 roku, sprzedaż spółki była znacznie wyższa – sięgnęła 79,6 miliona PLN.

Co jednak istotne, narastająco w całym ubiegłym roku skonsolidowane przychody Grupy Sunex wyniosły 320,52 milionów złotych, podczas gdy w 2022 roku ukształtowały się one na poziomie 289,5 miliona PLN.

W oficjalnym komunikacie Grupa Sunex wyjaśniła, że “po bardzo udanym pierwszym półroczu 2023, w którym Grupa Sunex notowała wysokie dynamiki przychodów na strategicznych rynkach oraz odczuwała duże zainteresowanie ekologicznymi technikami grzewczymi, druga połowa roku była słabsza dla sektora odnawialnych źródeł energii i działających na nim firm”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Według Grupy Sunex “złożyło się na to kilka czynników, w tym osłabienie koniunktury, wysokie stany magazynowe firm sektora OZE, zmiany regulacji prawnych na strategicznym dla Sunex rynku niemieckim i wstrzymanie się tamtejszych klientów z zamówieniami urządzeń OZE do czasu unieruchomienia nowych dofinansowań, które – według zapowiedzi – mają być korzystniejsze niż obecnie obowiązujące”.

W oficjalnym komunikacie napisano ponadto, że “wpływ na przychody, w szczególności na poziomie jednostkowym w czwartym kwartale 2023 roku miały rosnące stopy procentowe w strefie euro, które przełożyły się na znaczny spadek nowych inwestycji, a także efekt wysokiej bazy w porównywalnym kwartale 2022 roku”.

Prezes Sunex o perspektywach na 2024 rok Odnawialne źródła energii

Prezes Sunex, Romuald Kalyciok oznajmił jednak, że “od pierwszych dni 2024 roku grupa notuje wzrost zamówień na rynku austriackim. Klienci kupują urządzenia OZE korzystając z programów dofinansowań, które zostały uruchomione na początku roku”.

Co więcej, prezes Sunex wyjaśnił, że “dobre perspektywy są także dla najważniejszego sprzedażowo rynku grupy – Niemiec. Na ostatniej prostej są kwestie formalne dotyczące kryteriów przyznania dofinansowania. Sunex spodziewa się, że po uruchomieniu programów wzrosną zamówienia, także tych klientów, którzy wstrzymywali się z inwestycjami w oczekiwaniu właśnie na nowe programy”.

Romuald Kalyciok zapowiedział ponadto, że “dobrze rokuje także rodzimy rynek po zapowiedzi, że 5 mld EUR przyznanej Polsce zaliczki z KPO w całości ma być przeznaczone na inwestycje w OZE i sieci energetyczne. Grupa ma nadzieję, że z pieniędzy skorzystają gminy i samorządy na modernizacje instalacji czy zeroemisyjny transport”.

W oficjalnym komunikacie spółki podano również, że na poprawę ożywienia w sektorze odnawialnych źródeł energii w dłuższej perspektywie wpływ będą mieć także unijne regulacje kładące nacisk na gospodarkę niskoemisyjną krajów członkowskich.

Akcje mocno w górę

Wzrost przychodów Grupy Sunex w całym 2023 roku oraz słowa prezesa spółki o lepszych perspektywach na 2024 rok wywołały wzmożony popyt na akcje tej firmy. W efekcie, ich kurs zyskuje dziś aż 9,2%.

Wykres akcji Grupy Sunex

O spółce

Sunex jest producentem rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu.

Obecnie Sunex oferuje klientom między innymi: pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe, systemy połączeniowe, zasobniki, grupy pompowe, stacje wymiany ciepła, nośnik ciepła (glikol propylenowy), czy regulatory solarne.

Około 60% produkcji Grupy Sunex firmy trafia za granicę. Spółka organizuje również szkolenia dla instalatorów z zakresu budowy, sposobu działania i doboru zestawów solarnych. Sunex zadebiutował na rynku NewConnect w 2011 roku.

Cztery lata później spółka przeniosła swoje notowania na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również