Stopy proc. pójdą znów w górę – prognozuje członek RPP

inflacja portfel

W najbliższym czasie konieczne będą kolejne podwyżki stóp procentowych, a najbardziej prawdopodobna jest podwyżka w styczniu 2022 roku o 50 punktów bazowych – prognozuje członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt w rozmowie w RMF FM.

Stopy nadal w górę!

„Z dużym prawdopodobieństwem będą kolejne podwyżki stóp. Myślę, że najbardziej prawdopodobnym ruchem Rady Polityki Pieniężnej będzie podwyżka w styczniu znowu o 0,5 pkt proc.” – powiedział Łukasz Hardt w RMF FM.

„Uważam, że podwyżki stóp są spóźnione. Gdybyśmy je zaczęli wcześniej, mogłyby być łagodniejsze. Globalnie wszystkie kraje mierzą się z wyższą inflacją, ale różnica jest taka, że my już wchodziliśmy w pandemię z bardzo wysoką inflacją, to było 4,7 proc. w lutym 2020 roku. Rozpędzona inflacja towarzyszy nam od dłuższego czasu i powinniśmy byli reagować na to wcześniej” – dodał.

Uspokajał jednak, że szczyt inflacji jest teraz.

„Jesteśmy w okresie istotnie podwyższonej inflacji. Wydaje się, że przez szczyt inflacyjny przechodzimy w tym momencie. Czy on był w listopadzie, czy w grudniu, zobaczymy. Myśleliśmy, że szczyt będzie w styczniu-lutym, ale mamy interwencję rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej, która w krótkim okresie obniży dynamikę cen. Niewątpliwie inflacja jeszcze przez kilka kwartałów będzie podwyższona, ale mamy nadzieję i ona jest poparta analizami, że dynamika cen będzie spadała” – powiedział.

„W grudniu inflacja będzie albo podobna, albo będzie nieco wyżej. Nie spodziewam się dwucyfrowej inflacji, w grudniu możemy ewentualnie lekko przekroczyć 8 proc.” – dodał członek RPP.

Wkrótce tarcza antyinflacyjna ma obniżyć skalę skoku cen.

„W krótkim okresie konsumenci będą nieco osłonięci obniżką różnych podatków na nośniki energii, co zaproponował rząd. Mój szacunek jest taki, że tarcza antyinflacyjna obniży ścieżkę inflacji o 1-1,5 pkt proc., ale tarcza się skończy i wrócą pewne procesy ze swoją naturalną siłą” – mówił dalej ekspert.

Wpadki NBP

Hardt, pytany z kolei o komunikację prowadzoną przez NBP, przyznał, że widzi, że bank centralny zalicza pewne wpadki.

„Nie rozumiem, dlaczego na Twitterze komunikacja NBP wygląda tak jak wygląda. Nie buduje to wiarygodności i powagi instytucji jaką jest NBP” – zauważył.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments