Czym jest serwis Steam i jak powstał?

349

SteamBranża gamingowa nieprzerwanie od wielu lat rozwija się w zawrotnym tempie i wciąż zyskuje na znaczeniu. Ogromną zasługę ma w tym serwis Steam. To nazwa, z którą nawet okazjonalni gracze wielokrotnie się spotkali. Warto wiedzieć z jakich platform, systemów i usług cyfrowych się korzysta, więc w tym artykule przybliżymy bliżej informacje na jego temat. Zacznijmy od początków serwisu.

Jak powstał Steam?

W założeniu Steam miał być aplikacją umożliwiającą automatyczne aktualizowanie gry Counter Strike. Po odrzuceniu propozycji współpracy przy projekcie między innymi przez Microsoft czy Yahoo, firma zdecydowała się zbudować własną platformę, która miała pełnić funkcję sklepu z cyfrowymi edycjami gier komputerowych.

Uruchomiono ją we wrześniu 2003 roku. Ta nowatorska idea od samego początku była dość mocno rozwinięta, już wtedy mogliśmy w niej znaleźć informacje na temat oferowanych tytułów, zdjęcia z nich, oceny krytyków z serwisu Metacritic, a także pobrać ich wersje demonstracyjne. Co więcej, opracowano zabezpieczenia antypirackie i antycheaterskie, jeśli chodzi o gry multiplayer.

Trzy lata później uruchomiono usługę umożliwiającą komunikowanie się użytkowników Steama z poziomu gry oraz wprowadzono polską wersję językową. We wrześniu 2008 udostępniono funkcję “Steam Cloud”, która umożliwia użytkownikom przechowywać zapisane stany gier na serwerach platformy Steam.

W grudniu 2012 roku udostępniono tryb “Big Picture” pozwalający użytkownikom na podłączenie swojego komputera do telewizora i korzystanie z tradycyjnych funkcji platformy w specjalnie do tego przygotowanym interfejsie przystosowanym do obsługi gamepada. Z kolei od listopada 2017 nareszcie w sklepie Steam można płacić w naszej lokalnej walucie – polskim złotym.

Jak dziś wygląda ten serwis i jakie funkcje posiada?

Steam obecnie

Aktualnie Steam jest przedsięwzięciem wartym miliardy dolarów, dominuje na rynku dystrybucji cyfrowej, a liczba aktywnych użytkowników serwisu przekracza 125 milionów. W swoim rdzeniu jest sklepem, który pozwala szybko kupować, pobierać i instalować gry oraz dodatki do nich.

Każda nabyta pozycja przypisuje się do konta użytkownika, można więc grać w nią na różnych laptopach i komputerach PC, oczywiście po uprzednim pobraniu i instalacji. Biblioteka gier dostępnych w serwisie Steam liczy sobie obecnie ponad 30 tysięcy tytułów. Platforma obsługuje zarówno systemy Windows, macOS, jak i Linux, a założenie na niej konta jest darmowe, bardzo proste i intuicyjne.

Ogromną zaletą serwisu jest także społeczność. Każdego dnia z platformy korzystają miliony osób. Część z nich wypowiada się na forum, radzi użytkownikom w kwestiach technicznych, inni tworzą mody do gier albo zakładają klany, które rywalizują w grach multiplayer.

Można nawet handlować przedmiotami posiadanymi w swoim ekwipunku, czyli przeważnie mowa tu o nagrodach zdobytych w grach online. Środki uzyskane z ich sprzedaży trafiają na nasze wirtualne konto na platformie, możemy więc za nie zrobić zakupy w sklepie Steam.

Jakie jeszcze funkcje posiada Steam?

Steam – dodatkowe funkcje

Ciekawym rozwiązaniem jest chociażby Steamworks. To zestaw narzędzi i usług, dzięki którym niezależni producenci oraz wydawcy mogą tworzyć swoje gry i w pełni wykorzystać ich dystrybucję w serwisie Steam. Takie działanie znacząco usprawnia procesy związane z premierą i zarządzaniem, co pozwala poświęcić więcej czasu i uwagi na stworzenie własnego tytułu. Dodatkowo platforma umożliwia skorzystanie z szeregu unikalnych możliwości marketingowych, które są w nią bezpośrednio wbudowane.

Fantastyczną i nowatorską funkcją jest także udostępnianie gier (Family Sharing). Jak to działa? Możemy wybrać użytkownika, któremu udostępnimy gry znajdujące się na naszym koncie. Jednak, aby zyskał on możliwość grania w nasze tytuły, my musimy być offline. Nie jest to może idealne rozwiązanie, lecz bardzo przydatne, jeśli akurat nie mamy czasu korzystać z własnej biblioteki, a kogoś z rodziny lub znajomych granie w zakupione przez nas tytuły by bardzo ucieszyło.

Kolejna nowinka, którą użytkownicy bardzo sobie cenią to Lista Życzeń. Po prostu możemy do niej dodawać tytuły, w które byśmy chcieli zagrać i w ten sposób platforma będzie nas powiadamiać o promocjach na nie lub jeśli jeszcze nie miały premiery, o wszelkich nowych informacjach.

Poniżej znajdują się gry, które w swojej “wishiliście” ma obecnie najwięcej użytkowników Steam:

 1. Cyberpunk 2077
 2. Horizon Zero Dawn – Complete Edition
 3. Dying Light 2
 4. Baldur’s Gate 3
 5. The Outer Worlds
 6. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
 7. Hollow Knight: Silksong
 8. Crusader Kings III
 9. Kerbal Space Program 2
 10. New World

Jak widać, pierwsze i trzecie miejsce zajmują aktualnie tytuły od polskich producentów. Cyberpunk 2077 tworzy CD Projekt, a do sklepów ta pozycja ma trafić 19 listopada, z kolei za Dying Light 2 odpowiada Techland, data premiery nie jest jeszcze znana.

Przejdźmy teraz do najlepiej sprzedających się gier.

Steam – top tytuły

Oto aktualne top 10 w serwisie Steam na całym świecie:

 1. Playerunknown’s Battlegrounds
 2. Carrion
 3. Sea of Thieves
 4. Death Stranding
 5. Satisfactory
 6. Halo: The Master Chief Collection
 7. Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition
 8. Assassin’s Creed Odyssey
 9. Grand Theft Auto V
 10. Atelier Ryza: Ever Darkness & the Secret Hideout

Z kolei bieżące top 10 na Steam tylko w Polsce przedstawia się tak:

 1. Carrion
 2. Euro Truck Simulator 2
 3. Assassin’s Creed Odyssey
 4. Assassin’s Creed Origins
 5. Playerunknown’s Battlegrounds
 6. Sea of Thieves
 7. Grand Theft Auto V
 8. The Forest
 9. Red Dead Redemption 2
 10. Horizon Zero Dawn – Complete Edition

Z kolei za cały 2019 rok globalny ranking top 10 najlepiej sprzedających się gier na Steam wygląda tak:

 1. The Elder Scrolls Online
 2. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
 3. Sid Meier’s Civilization VI
 4. Sekiro: Shadows Die Twice
 5. Playerunknown’s Battlegrounds
 6. Total War: Three Kingdoms
 7. Monster Hunter: World
 8. Grand Theft Auto V
 9. Final Fantasy XIV Online
 10. Assassin’s Creed Odyssey

A jak wypadają ceny gier na Steam?

Steam – ceny gier

Przed wprowadzeniem polskiego złotego na platformę i pierwszy rok po, raczej ceny nie wypadały korzystnie. W ostatnich latach jednak sytuacja się zmieniła. Teraz, jeśli chodzi o premierowe tytuły, zwykle mamy do czynienia z taką samą ceną, jak w popularnych sklepach stacjonarnych.

Przykładowo Cyberpunk 2077 w przedsprzedaży kosztuje 199 złotych, czyli tyle, ile wynosi cena sugerowana w innych miejscach. Z kolei Horizon Zero Dawn – Complete Edition na Steamie jest wyceniane na 169 PLN, czyli taniej niż gdzie indziej. Podobnie wygląda sprawa z Sea of Thieves czy Halo: The Master Chief Collection. Z kolei Grand Theft Auto V czy Red Dead Redemption 2 bez problemu znajdziemy taniej u konkurencji, nie ma więc reguły.

Z pewnością za to warto zwrócić uwagę na promocje w serwisie Steam, ponieważ najczęściej oferują one rewelacyjne ceny. Przeważnie obniżki sięgają aż kilkudziesięciu procent, przez co dany tytuł kupimy znacznie taniej niż w jakimkolwiek innym sklepie. W tym momencie dokładnie taka sytuacja ma miejsce z Playerunknown’s Battlegrounds, Assassin’s Creed Odyssey, Assassin’s Creed Origins czy Euro Truck Simulator 2.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments