Stale uczymy się biologii wirusa – mówi Jarosław Pinkas, członek rady ds. ochrony zdrowia

735
koronawirus

Jarosław Pinkas, członek rady ds. ochrony zdrowia przy Prezydencie RP, był gościem RMF FM. Wypowiedział się nt. walki z pandemią COVID-19.

Pinkas: stale się uczymy

– Mimo że pandemia trwa już prawie drugi rok, to ciągle uczymy się biologii wirusa i tego, w jaki sposób się rozprzestrzenia. Ja chciałbym, żebyśmy założyli wariant najgorszy, czyli taki, w którym musimy się bardzo mocno spinać, ochrona zdrowia będzie wtedy bardzo obciążona – powiedział Jarosław Pinkas.

Mimo tego, jego zdaniem nie grozi nam już lockdown.

Ludzie muszą zacząć żyć normalnie. My musimy z tej pandemii wychodzić, musimy rozwijać gospodarkę, musimy rozwijać opiekę zdrowotną w kontekście lepszej dostępności do służby zdrowia – dodał.

Jak podkreślił, dziś kolejne zakazy mogą przynieść już inny efekt, niż ten, który oczekiwałyby władze.

– Im mniej tych obostrzeń, tym lepiej, bo ludzie mają tego serdecznie dosyć. Często wypieramy tego wirusa ze świadomości, że go nie ma, że to wszystko jest fake news, nic się takiego zdarzyło. Proszę też pamiętać, że nasze wrodzone poczucie wolności kiedy czegoś wymagamy, czegoś zabraniamy powoduje taką kontrakcję. To jest kontrproduktywne w bardzo wielu miejscach – powiedział.

Pewne obostrzenia wrócą

Inni urzędnicy mówią jednak, że pewne obostrzenia wrócą.

Możemy być pewni tego, że pewne obostrzenia się pojawią, w większości w tych województwach, które mają bardzo niski poziom zaszczepienia – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że jedynym województwem, w którym zaszczepionych jest poniżej 40 proc. osób, jest woj. podkarpackie. Kolejne na liście są woj. lubelskie i woj. opolskie.

Trochę lepiej zaczyna sobie radzić woj. podlaskie, ale jest jeszcze woj. warmińsko-mazurskie i woj. świętokrzyskie – wyjaśnił rzecznik resortu.

Wiadomo jednak, że od 1 września dzieci wrócą do szkół.

Rada dyskutowała na temat początku roku szkolnego, na temat postępu Narodowego Programu Szczepień i oczywiście o potencjalnych scenariuszach rozwoju pandemii Covid-19 – mówił wczoraj Michał Dworczyk.

Dodał, że „w tej chwili nie ma dyskusji o zmianach, jeżeli chodzi o początek roku szkolnego”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments