Sprzedaż mieszkań w styczniu wzrosła – oferta deweloperów w końcu się powiększa

Udostępnij

Z opublikowanych wczoraj danych Otodom Analytics wynika, że w styczniu sprzedano 4500 lokali deweloperskich. To o 11% więcej wobec grudnia oraz aż o 62% więcej niż w styczniu rok temu.

Co więcej, rośnie również podaż na rynku pierwotnym. Okazuje się, że w minionym miesiącu w siedmiu największych rynkach w Polsce deweloperzy wprowadzili o 42% więcej mieszkań niż w grudniu.

Deweloperzy wprowadzają coraz więcej mieszkań do oferty

W najnowszym raporcie Otodom Analytics możemy przeczytać, że “na 7 największych rynkach w Polsce deweloperzy wprowadzili do oferty 5300 lokali – o 42% więcej niż miesiąc wcześniej i aż o 95% więcej w porównaniu do ubiegłego roku”.

W efekcie, na koniec stycznia na siedmiu największych rynkach w naszym kraju w ofercie deweloperów dostępnych było 40 700 lokali, co stanowi najlepszy wynik od dziewięciu miesięcy. Największy przyrost podaży odnotowano w trzech miastach: Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Nowe oferty mieszkań deweloperskich w tych trzech miastach stanowiły aż 67% wszystkich nowych wprowadzeń na rynek w styczniu. Co istotne, w stolicy Dolnego Śląska w ciągu poprzedniego miesiąca w ofercie deweloperów pojawiło się najwięcej nowych lokali od blisko trzech lat.

Dlaczego oferta mieszkań deweloperskich zaczęła rosnąć?

Dyrektorka badań Otodom Analytics, Katarzyna Kuniewicz wyjaśniła, że “stopniowy wzrost oferty mieszkań deweloperskich, który obserwujemy od czterech miesięcy, jest nie tylko wynikiem wygaszania efektu Bezpiecznego Kredytu 2% po stronie popytowej, ale również wyższej liczby mieszkań wprowadzanych do sprzedaży”.

Dyrektorka badań Otodom Analytics stwierdziła ponadto, że “na największych rynkach – poza Łodzią – mała liczba mieszkań których sprzedaż firmy deweloperskie uruchamiały w ostatnich miesiącach wzmacniała przekonanie po stronie popytowej rynku że ceny mieszkań mogą wyłącznie rosnąć”.

Zdaniem Katarzyny Kuniewicz „wynik styczniowy pozwala na uwzględnienie w prognozach cen scenariusza kształtowania się nominalnych cen mieszkań na poziomie inflacji, co oznaczałoby stabilizację cen realnych”.

Ceny mieszkań w styczniu ustabilizowały się

Według najnowszych danych Otodom Analytics, dzięki podaży styczeń upłynął pod znakiem stabilizacji, a nawet lekkiej korekty cen. W opublikowanym wczoraj raporcie możemy przeczytać, że „wyraźny, bo prawie pięcioprocentowy wzrost odnotowany został jedynie w Łodzi”.

W komunikacie Otodom Analytics napisano ponadto, że “tym samym Łódź jako ostatni z 7 największych rynków w Polsce pokonała barierę 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To oznacza, że w największych polskich miastach po ubiegłorocznych wzrostach cen za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio pięciocyfrową kwotę”.

Z najnowszych danych Otodom Analytics wynika, że w Warszawie cena za metr kwadratowy mieszkania deweloperskiego sięga blisko 16 500 złotych, co stanowi wzrost rok do roku o 17%.

Z kolei Trójmieście i w Krakowie po podwyżkach o blisko jedną czwartą w ujęciu rocznym nabywca musi zapłacić obecnie około 15 tysięcy PLN za metr kwadratowy. Natomiast we Wrocławiu za metr kwadratowy dziś trzeba średnio zapłacić około 13 tysięcy złotych, a w Poznaniu – nieco ponad 12 tysięcy PLN.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również