Spotkanie Prezydentów w Kijowie

279

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy – Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nausėda – są już w Kijowie. Przywódcy spotkają się dziś z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo. Spotkanie pięciu prezydentów w Kijowie, ma charakter szczególny, symboliczny, ale mają odbyć się także rozmowy o szczegółach wsparcia dla Ukrainy.

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy z wizytą u Wołodymyra Zełenskiego Ukraina - flaga

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował w środę w okolicach południa, że prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa dotarł do Kijowa. W stolicy Ukrainy odbędzie się spotkanie z prezydentem tego kraju – Wołodymyrem Zełenskim. Prezydenci jadą do Kijowa ze wsparciem symbolicznym i politycznym, a także na rozmowy o wsparciu materialnym.

Wstępne wtorkowe spotkanie w Rzeszowie

Warto dodać, że już we wtorek wieczorem w Rzeszowie prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets spotkali się na specjalnym szczycie, którego celem było wyrażenie solidarności z Ukrainą. Politycy omawiali sytuację bezpieczeństwa w Ukrainie i regionie, a także sposoby wsparcia dla walczących Ukraińców.

Państwa bałtyckie wspólnie wspierają Ukrainę

Zarówno Polska, jak i kraje bałtyckie bardzo konkretnie wspierają Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o pomoc dla milionów uchodźców, którzy przekroczyli granice, jak też o pomoc inną, a potrzebną Ukrainie w prowadzeniu działań obronnych. Wspólny front państw bałtyckich funkcjonuje od dawna, podobnie jak rola Polski jako lidera państw regionu, która te działania koordynuje i przedstawia na szerszym forum międzynarodowym.

Ostatnie wizyty w Kijowie innych czołowych polityków

Wizyta Ursuli von der Leyen

W ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożyli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell. Politycy udali się także do znajdującej się około 20 kilometrów od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się przerażających zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczył także premier Słowacji Eduard Heger.

Von der Leyen spotkała się z Zełenskim i wręczyła prezydentowi Ukrainy na konferencji prasowej dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, aby Komisja Europejska mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE. Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, KE zobowiązała się do tego, że przeprowadzi ją w kilka tygodni.

Wizyta Borisa Johnsona Boris Johnson

Również w ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który po spotkaniu z prezydentem Ukrainy ogłosił, że jego kraj przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych oraz pociski przeciwokrętowe. Zapowiedział też zwiększenie brytyjskich gwarancji kredytowych dla Ukrainy o kolejne 500 milionów dolarów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments