Masakra cywilów w Buczy

264

Ukraińskie miasto Bucza przez blisko miesiąc było zajęte przez siły rosyjskie. W sobotę wieczorem ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała, że obwód kijowski został w całości wyzwolony z rąk Rosjan. Również w sobotę wieczorem mer Buczy Anatolij Fedoruk powiedział w rozmowie z agencją Agence France-Presse, że 280 osób zostało pochowanych w masowych grobach w tym mieście, a kolejne 150-170 ciał znaleziono na zrujnowanych ulicach.

W niedzielę natomiast ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali wstrząsające zdjęcia i nagrania z tego miejsca. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. Większość ofiar miała ręce związane z tyłu.

Przerażająca zbrodnia wojenna w Buczy Wojsko na Ukrainie

Bucza to niewielkie miasto położone na północny zachód od Kijowa. Dwa lata temu liczyło nieco ponad 36 tysięcy mieszkańców. Było to jedno z miejsc, w których toczyły się szczególnie ciężkie walki z rosyjskimi wojskami, próbującymi okrążyć Kijów. Panowała tam bardzo trudna sytuacja humanitarna. Ewakuację miejscowej ludności utrudniali, a nierzadko uniemożliwiali rosyjscy żołnierze, terroryzujący ludność cywilną. W mieście brakowało wody, prądu i żywności. Mieszkańcy byli zmuszeni do ukrywania się przed ostrzałami w piwnicach domów.

W konsekwencji, podczas wojny na Ukrainie to niegdyś spokojne miasteczko zostało zmienione w miejsce egzekucji setek niewinnych mieszkańców, którzy nie byli w wojsku, nie mieli broni, nie stanowili zagrożenia. Wstrząsające zdjęcia i filmy z Buczy w minioną niedzielę obiegły cały świat. Dowództwo armii uważa, że okupanci starali się zabić wszystkich mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat, czyli zdolnych do walki. Jednak zamordowano również dużo kobiet. Większość ofiar zginęła od strzałów w głowę.

Jak informuje Agence France-Presse, powołując się na mera Buczy Anatolija Fedoruka, w mieście powstają zbiorowe mogiły, ponieważ jest zbyt wiele ofiar, by grzebać je osobno, a ponadto trzy miejskie cmentarze znajdowały się w zasięgu rosyjskiego wojska. Należy dodać, że wszystkie pochowane osoby miały ślady po rosyjskich kulach.

Szef ukraińskiego MSZ domaga się zdecydowanych działań

Zdjęcia z Buczy pokazał w mediach społecznościowych między innymi szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Dmytro Kułeba, dodając do nich poniższą wypowiedź: „To rozmyślnie popełniona zbrodnia. Celem Rosjan jest zabicie jak największej liczby Ukraińców. Musimy ich powstrzymać i wyrzucić ich stąd. Żądam nałożenia przez G7 nowych, miażdżących sankcji teraz!” Wśród tych miażdżących sankcji wymienił konkretnie embargo na rosyjską ropę, gaz i węgiel, zamknięcie portów dla rosyjskich statków i towarów oraz odłączenie wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT.

Kułeba zaapelował również do Międzynarodowego Trybunału Karnego i organizacji międzynarodowych, by skierowały swoje misje do Buczy oraz innych wyzwolonych miejscowości w obwodzie kijowskim, by wspólnie z ukraińskimi śledczymi rzetelnie zgromadzić wszystkie dowody zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan.

Temat masakry w Buczy będzie omawiany przez ONZ we wtorek

Z kolei szef ONZ António Guterres oznajmij, że jest zszokowany zdjęciami z ukraińskich miast, w których szaleją okupanci. Mówi o potrzebie niezależnego śledztwa. Natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział już, że zbrodnie w Buczy i innych miastach dokonane podczas rosyjskiej okupacji będą rozpatrywane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ już we wtorek. Kreml, chcąc uprzedzić te wydarzenia, swoją debatę rozpocznie już dziś, w poniedziałek 4 kwietnia.

Inne inicjatywy Zełenskiego prezydent Ukrainy

Wołodymyr Zełenski poinformował również, że na Ukrainie utworzony będzie specjalny mechanizm prawny mający pozwolić na przeprowadzenie śledztwa w sprawie każdej zbrodni popełnionej przez okupantów na terytorium Ukrainy i pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. Mechanizm ma zakładać współpracę ukraińskich i zagranicznych ekspertów, śledczych, prokuratorów i sędziów. Stwierdził także, iż nadszedł czas, by zrobić wszystko, aby rosyjskie zbrodnie wojenne były ostatnim przejawem takiego zła na świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments