Spółki z grupy Veolia Polska wydały oświadczenie

306

Veolia Energia Polska oraz Veolia Energia Warszawa nie były uczestnikami żadnej zmowy antykonkurencyjnej, podały spółki w specjalnym oświadczeniu.

„Zgodnie z prawem energetycznym, ceny ciepła są ustalane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). W rzeczywistości, dzięki zgodnej z prawem, ale przerwanej działaniami UOKiK, współpracy PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa ceny ciepła w Warszawie były jednymi z najniższych w Polsce” – czytamy w oświadczeniu.

Spółki „są zdumione” sposobem prowadzenia postępowania przez UOKiK „z naruszeniem wszelkich zasad prawa”. Najlepszym przykładem tego jest opublikowanie decyzji na stronie internetowej UOKIK bez uprzedniego jej doręczenia wszystkim podmiotom, podano również.

„W toku trwania postępowania spółki szczegółowo wyjaśniły tło sprawy. UOKiK nie wziął pod uwagę podstawowych kwestii dotyczących specyfiki warszawskiego rynku ciepła systemowego, który wymaga pełnej współpracy wytwórcy i dystrybutora ciepła, oraz faktu, że rynek ten podlega ścisłej regulacji. UOKiK także błędnie zinterpretował przepisy prawa energetycznego, które mają fundamentalne znaczenie dla tego rynku” – czytamy dalej.

W ocenie spółek z Grupy Veolia Polska, wydana decyzja o ukaraniu wyłącznie Veolia Energia Polska i Veolia Energia Warszawa jest stronnicza i wpisuje się w przyjętą przez PGNiG Termika strategię, mającą na celu uwolnienie się od „wielomilionowych zobowiązań wobec Veolia Energia Warszawa”. Według grupy, postępowanie w celu postawienia zarzutów wobec Veolia Energia Polska oraz Veolia Energia Warszawa w ogóle nie powinno być wszczęte.

„Spółki są zdeterminowane, aby wykorzystać wszelkie przysługujące im środki prawne do obrony przed polskimi sądami” – podsumowano.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył blisko 120 mln zł kar na spółki z grupy Veolia Polska za zmowę cenową na rynku ciepłowniczym w Warszawie oraz odstąpił od wymierzenia kar pieniężnych Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG) i jego spółce zależnej PGNiG Termika, które poinformowały o zmowie, poinformował wcześniej UOKiK.

Veolia Polska jest największą prywatną grupą działającą na rynku komunalnym i liczącym się graczem w ciepłownictwie i energetyce. W skali roku spółka zużywa w swoich instalacjach ok. 1,8 mln ton węgla kamiennego. Veolia Polska w 41 miastach powiatowych wytwarza ciepło,energię i dostarcza ciepło do odbiorców końcowych, w sumie spółka jest obecna w ok.100 polskich lokalizacjach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments