Spółka zal. Inno-Gene chce opatentować szybki test genetyczny na SARS-CoV-2

Inno-Gene

Inno-GeneCentrum Badań DNA – spółka zależna Inno-Gene – prowadzi prace badawczo-rozwojowe dotyczące opracowania szybkiego testu genetycznego identyfikującego wirusa SARS-CoV-2, podało Inno-Gene. Opracowywany test genetyczny jest oparty na technologii RT-LAMP, która analizuje wytypowane geny RNA wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia otrzymanie wyniku w przeciągu 5-10 minut. Ewaluacja testu jest w finalnej fazie i będzie skutkowała zgłoszeniem patentowym w następnych dniach.

Szybkie testy na koronawirusa blisko opatentowania

„Technologia LAMP – Loop Mediated Isothermal Amplification polega na wykorzystaniu techniki amplifikacji izotermicznej. Metoda została opracowana przez japoński zespół prowadzony przez Notomi. Izotermalna metoda amplifikacji kwasów nukleinowych przebiega w jednej, stałej temperaturze, w przeciwieństwie do badań w klasycznej technice PCR i nie wymaga zastosowania drugich urządzeń (termocyklerów). Porównanie metody LAMP i PCR wskazują, że amplifikacja izotermiczna wykazuje czułość i specyficzność większą od łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) o dwa rzędy wielkości. Przyrost specyficznego produktu reakcji LAMP świadczącego o obecności czynnika patogennego może być obserwowana nawet wzrokowo (zmętnienie probówki i zmiana barwy na pomarańczową). Zmętnienie jest efektem reakcji jonów magnezowych z pirofosforanem (produktem ubocznym amplifikacji), w wyniku której powstaje nierozpuszczalny pirofosforan magnezu” – czytamy w komunikacie.

W związku z zaletami takimi, jak szybkość i prostota reakcji, krótki czas analizy oraz możliwość monitorowania przebiegu analizy w czasie rzeczywistym metoda została szybko zaadaptowana do celów diagnostycznych zarówno do wykrywania bakterii, jak i wirusów. W praktyce wynik badania można otrzymać w przeciągu kilku minut, podkreślono.

„Opracowany przez spółkę zależna prototyp testu w technologii RT-LAMP będzie w dwóch wersjach:

a). Laboratoryjnej przeznaczonej do wykonania przez medyczne laboratoria diagnostyczne. W tej wersji testu wykorzystane zostaną znakowane fluorescencyjnie specyficzne sondy molekularne.

b). Przesiewowej do wykorzystania w każdych warunkach (np. w punktach mobilnych na lotniskach czy przejściach granicznych poprzez detekcję wzrokową lub zastosowanie zwykłych smartfonów i zaprojektowanej aplikacji). Spółka będzie prowadziła prace w kierunku możliwości wykorzystania smartfonów i mobilnych aplikacji do detekcji koronawirusa” – czytamy dalej.

Kolejne wynalazki

Ponadto spółka zależna poinformowała, iż prowadzi bardzo zaawansowane prace wdrożeniowe nad kolejnymi wynalazkami, tj:

  • technologią omijającą etap izolacji RNA wirusa w badaniach molekularnych (etap ten jest najbardziej czasochłonny);
  • technologią umożliwiającą pobranie próbek w kierunku detekcji SARS-CoV-2 bez pobierania wymazów z gardła i nosa. W tym przypadku materiałem do badań będzie ślina pacjenta, bo umożliwi pobieranie i transport materiału bez konieczności pobierania wymazów przez personel medyczny
  • testem „podwójnym” identyfikującym i różnicującym jednocześnie infekcje wirusem grypy oraz SARS-CoV-2, wskazano także.

Powyższe prace planowane są do wdrożenie we wrześniu br. i zaowocują osobnymi zgłoszeniami patentowymi.

Inno-Gene S.A. to grupa spółek działających w obszarach genomiki, diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki. Inno-Gene posiada największą w Polsce ofertę badań genetycznych – dostarcza komercyjne rozwiązania, współpracując z klinikami, laboratoriami oraz gabinetami lekarskimi różnych specjalizacji biotechnologicznych. Spółka jest notowana na NewConnect od 2011 r.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments