Spółka zal. Inno-Gene chce opatentować szybki test genetyczny na SARS-CoV-2

387

Inno-GeneCentrum Badań DNA – spółka zależna Inno-Gene – prowadzi prace badawczo-rozwojowe dotyczące opracowania szybkiego testu genetycznego identyfikującego wirusa SARS-CoV-2, podało Inno-Gene. Opracowywany test genetyczny jest oparty na technologii RT-LAMP, która analizuje wytypowane geny RNA wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia otrzymanie wyniku w przeciągu 5-10 minut. Ewaluacja testu jest w finalnej fazie i będzie skutkowała zgłoszeniem patentowym w następnych dniach.

Szybkie testy na koronawirusa blisko opatentowania

„Technologia LAMP – Loop Mediated Isothermal Amplification polega na wykorzystaniu techniki amplifikacji izotermicznej. Metoda została opracowana przez japoński zespół prowadzony przez Notomi. Izotermalna metoda amplifikacji kwasów nukleinowych przebiega w jednej, stałej temperaturze, w przeciwieństwie do badań w klasycznej technice PCR i nie wymaga zastosowania drugich urządzeń (termocyklerów). Porównanie metody LAMP i PCR wskazują, że amplifikacja izotermiczna wykazuje czułość i specyficzność większą od łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) o dwa rzędy wielkości. Przyrost specyficznego produktu reakcji LAMP świadczącego o obecności czynnika patogennego może być obserwowana nawet wzrokowo (zmętnienie probówki i zmiana barwy na pomarańczową). Zmętnienie jest efektem reakcji jonów magnezowych z pirofosforanem (produktem ubocznym amplifikacji), w wyniku której powstaje nierozpuszczalny pirofosforan magnezu” – czytamy w komunikacie.

W związku z zaletami takimi, jak szybkość i prostota reakcji, krótki czas analizy oraz możliwość monitorowania przebiegu analizy w czasie rzeczywistym metoda została szybko zaadaptowana do celów diagnostycznych zarówno do wykrywania bakterii, jak i wirusów. W praktyce wynik badania można otrzymać w przeciągu kilku minut, podkreślono.

„Opracowany przez spółkę zależna prototyp testu w technologii RT-LAMP będzie w dwóch wersjach:

a). Laboratoryjnej przeznaczonej do wykonania przez medyczne laboratoria diagnostyczne. W tej wersji testu wykorzystane zostaną znakowane fluorescencyjnie specyficzne sondy molekularne.

b). Przesiewowej do wykorzystania w każdych warunkach (np. w punktach mobilnych na lotniskach czy przejściach granicznych poprzez detekcję wzrokową lub zastosowanie zwykłych smartfonów i zaprojektowanej aplikacji). Spółka będzie prowadziła prace w kierunku możliwości wykorzystania smartfonów i mobilnych aplikacji do detekcji koronawirusa” – czytamy dalej.

Kolejne wynalazki

Ponadto spółka zależna poinformowała, iż prowadzi bardzo zaawansowane prace wdrożeniowe nad kolejnymi wynalazkami, tj:

  • technologią omijającą etap izolacji RNA wirusa w badaniach molekularnych (etap ten jest najbardziej czasochłonny);
  • technologią umożliwiającą pobranie próbek w kierunku detekcji SARS-CoV-2 bez pobierania wymazów z gardła i nosa. W tym przypadku materiałem do badań będzie ślina pacjenta, bo umożliwi pobieranie i transport materiału bez konieczności pobierania wymazów przez personel medyczny
  • testem „podwójnym” identyfikującym i różnicującym jednocześnie infekcje wirusem grypy oraz SARS-CoV-2, wskazano także.

Powyższe prace planowane są do wdrożenie we wrześniu br. i zaowocują osobnymi zgłoszeniami patentowymi.

Inno-Gene S.A. to grupa spółek działających w obszarach genomiki, diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki. Inno-Gene posiada największą w Polsce ofertę badań genetycznych – dostarcza komercyjne rozwiązania, współpracując z klinikami, laboratoriami oraz gabinetami lekarskimi różnych specjalizacji biotechnologicznych. Spółka jest notowana na NewConnect od 2011 r.

Poprzedni artykułJak przeprowadzić uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne? Eksperci tłumaczą krok po kroku
Następny artykułWeekendowy wypad do Poznania? To musisz zobaczyć!
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments