Blockchainowy startup postanowił zorganizować swoje badanie opinii publicznej dot. tego, kto powinien zostać prezydentem Polski. I tura wyborów już za tydzień, więc sondaż iVoting – bo o tym projekcie mówimy – dobrze oddaje nastroje politycznej panujące w Internecie.

Sondaż iVoting

Wzięcie udziały w głosowaniu jest banalnie proste. Wystarczy wejść na stronę https://wybory.ivoting.pl. Na niej zadeklarować chęć wzięcia udziału w głosowaniu. Następnie podajemy swój numer telefonu (to na niego otrzymamy kod autoryzacyjny głosu), e-mail i… głosujemy. W chwili pisania tych słów w wyborach wygrywa Szymon Hołownia.

Wpadka TVP Info

Dlaczego jednak startup przeprowadza swoje badanie?

W miniony czwartek pojawiła się w mediach informacja, że booty zaatakowały sondaż dotyczący oceny debaty prezydenckiej w TVP. Postanowiliśmy przygotować nasz sondaż prezydencki, który byłby bardziej odporny na ataki bootów i manipulacje wynikami – tłumaczy CEO iVoting Marcin Gawlas. – Dzięki potwierdzeniu głosu kodem SMS w prosty sposób utrudniamy fałszowanie wyników sondy – dodaje.

Sondaż ma też inny cel – Przy okazji prowadzimy badanie nad wykorzystaniem technologii PWA do zastosowania we froncie (interfejsie) aplikacji iVoting. Dzięki tej technologii obsługujemy jednocześnie systemy Windows, iOS i Android co znacząco ułatwia testowanie w dużej skali użytkowników, zanim wypuścimy aplikację w sklepach – mówi nam Gawlas. – Pierwsze badania na grupie znajomych i sympatyków projektu prowadziliśmy za pomocą mediów społecznościowych i okazało się, że PWA jest bardzo dobrze oceniane. Użytkownicy chwalą sobie szybkość działania i czytelność interfejsu. Wyzwaniem będzie dla nas połączenie PWA z technologią blockchain na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa systemu, ale mamy już pewne pomysły związane z tym wyzwaniem technologicznym, o których na razie nie mogę mówić – dodaje.

iVoting

Startup docelowo chce stworzyć platformę do głosowania za pomocą internetu i blockchaina. W ten sposób tego typu wybory mają być bezpieczniejsze i wygodniejsze. Oczywiście nie chodzi tyle o elekcję prezydencką, ale głównie głosowania wewnątrz spółek akcyjnych.

Projekt otrzymał kilka miesięcy temu dotację z NCBiR, za którą ma zbudować platformę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments