Słaba sprzedaż “PARANOID” i krytyka ze strony graczy – akcje Madmind Studio nurkują

Udostępnij

Będąca w produkcji od 2018 roku gra “PARANOID” w piątek miała w końcu swoją premierę. Horror od Madmind Studio nie spotkał się jednak z dobrym przyjęciem ze strony graczy – aż 61% jej recenzji na platformie Steam jest negatywnych.

Co gorsza, Madmind Studio poinformowało wczoraj, że “PARANOID” w ciągu 72 godzin sprzedało się w liczbie 1306 sztuk, co przekłada się na zwrot zaledwie 2% kosztów poniesionych przez spółkę.

W efekcie, w tym tygodniu mamy do czynienia z dotkliwą przeceną notowanych na NewConnect akcji Madmind Studio. W poniedziałek potaniały one o 19,1%, a dziś ich kurs spada o ponad 8%.

“PARANOID” słabo przyjęte przez graczy premiery gier

“PARANOID” – gra od Madmind Studio, która w piątek zadebiutowała na platformie Steam, to horror opowiadający historię Patryka. Bohater może zdecydować się pozostać w mieszkaniu i walczyć z demonami, albo opuścić lokum i poznać inny bieg wydarzeń.

Premiera “PARANOID” pierwotnie miała nastąpić we wrześniu, a później w październiku. Zarząd Madmind podkreślał wtedy, że zyskany w ten sposób czas poświęcony zostanie na doszlifowanie rozgrywki. Wydaje się jednak, że jeszcze w listopadzie “PARANOID” borykał się z problemami technicznymi.

W listopadowym newsletterze Madmind Studio poinformowało, że “otrzymywało liczne sygnały od graczy związanych z wydajnością, dlatego też jest to jeden z elementów, nad którym studio obecnie ciężko pracuje by mieć pewność, że w dniu premiery gra zostanie wydana w akceptowalnej przez graczy – zoptymalizowanej formie, bez poważniejszych błędów technicznych”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Na Steam dominują negatywne recenzje

Wydaje się, że Madmind Studio nie zdołało jednak osiągnąć swojego celu. Okazuje się bowiem, że w tej chwili z 87 recenzji dostępnych na platformie Steam zaledwie 39% jest pozytywnych.

Gracze przede wszystkim zwracają uwagę na słabą optymalizację i ewidentne niedoszlifowanie technologiczne tytułu. Część osób ma problem ze spadkami klatek i przycięciami, a także bugami w animacjach. Oprócz tego dźwięki wydają się nie być odpowiednio zsynchronizowane z otoczeniem, a dialogi mają tendencje do nachodzenia na siebie.

Co gorsza, na tym problemy “PARANOID” wcale się nie kończą. Niektórzy gracze narzekają także na zbyt proste i niezbyt pomysłowe zagadki. Wrażenie to jest spotęgowane faktem, że gra według wielu jest po prostu za krótka i wydaje się być wręcz urwana.

Najpoważniejszym jednak problemem jest fakt, że część osób nie może w ogóle ukończyć tytułu. Pojawiają się błędy z zapisem gry, które zamiast wczytać postęp, wrzucają graczy na sam początek gry, a niektórzy nie mogą nawet wyjść z pierwszej lokacji. Twórcy wypuścili już pierwszy patch do gry, lecz droga do rozwiązania wszystkich problemów z całą pewnością jest daleka.

Niskie zainteresowanie premierą “PARANOID” gaming

Wczoraj po zamknięciu sesji Madmind Studio poinformowało natomiast, że “PARANOID” w ciągu pierwszych 72 godzin od premiery sprzedało się w liczbie 1306 sztuk. Koszty gry są zaś szacowane na około 4,8 miliona złotych.

W efekcie, spółka podała, że “wyżej wymienione koszty zwróciły się emitentowi w około 2% w okresie od chwili premiery gry do czasu publikacji niniejszego raportu”. Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z komunikatem Madmind Studio w dzień premiery na wishliście gry na platformie Steam znajdowało się aż 80 391 zapisów.

W grudniowym newsletterze Madmind Studio poinformowało jednak, że gra nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem przed premierą, jakim cieszył się choćby “Succubus”, tak więc nie oczekujemy tak wysokiego peaku graczy na platformie Steam jaki miał właśnie “Succubus”.

Okazuje się bowiem, że w szczytowym momencie w dniu premiery w “PARANOID” na platformie Steam grało jednocześnie tylko 126 osób. Dla porównania, w przypadku poprzedniej produkcji studia – gry “Succubus” peak graczy wyniósł 1792.

Madmind Studio oznajmiło jednak, że “PARANOID” ma “znacznie większy potencjał, by zainteresować sobą media branżowe oraz youtuberów, z racji czego studio liczy na dotarcie do dużej ilości graczy w szerszej perspektywie czasu”.

Madmind Studio nadal będzie wspierać „PARANOID” Deweloperzy pracujący nad grą w biurze spółki gamingowej

Madmind Studio zamierza wspierać swoją najnowszą premierę tytułu poprzez udostępnienie aktualizacji gry “Succubus” oraz stworzenie specjalnej oferty zawierającej obie gry spółki. Co więcej, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku zadebiutować ma wersja VR “PARANOID”.

“PARANOID VR” stanowić będzie odrębny produkt na platformie Steam – darmowy tylko dla posiadaczy podstawowej wersji gry i płatny dla reszty graczy”. Madmind Studio zapowiedziało też portowanie tytułu na konsole PlayStation oraz Xbox.

Akcje ostro w dół

Tak kiepskie przyjęcie będącej w produkcji od 2018 roku gry “PARANOID” wywołało prawdziwą panikę wśród akcjonariuszy Madmind Studio. W konsekwencji, od poniedziałku masowo zbywają oni papiery wartościowe spółki, co zaowocowało wczoraj spadkiem kursu aż o 19,1%.

Co gorsza, dziś wyprzedaż jest kontynuowana. W tej chwili akcje Madmind Studio tanieją o 8,6%, przez co ich cena jest obecnie najniższa od października ubiegłego roku.

Wykres akcji Madmind Studio

O Madmind Studio

Madmind Studio jest założonym w 2016 roku niezależnym studiem deweloperskim, którego działalność koncentruje się na produkcji i wydawaniu gier z gatunku akcji i horroru.

Spółka produkuje gry na platformę PC i zleca wykonywanie portów na platformy PlayStation, Xbox, Nintendo Switch czy platformy wirtualnej rzeczywistości (VR) podmiotom zewnętrznym. Zespół Madmind Studio liczy obecnie około 40 osób. W 2021 roku spółka zadebiutowała na rynku NewConnect.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również