Dzień Inwestora Indywidualnego

Sezonowe biznesy – czym warto zająć się zimą?

Udostępnij

W Polsce panuje przekonanie, że statystyczny przedsiębiorca w naszym kraju obawia się rozkręcania własnego biznesu w porze jesienno-zimowej. Od lat ten okres uważany jest za nieatrakcyjny i nieodpowiedni na zakładanie nowych firm. Niektórzy nawet głoszą z przekąsem, że przedsiębiorczość Polaków zapada w zimowy sen i budzi się dopiero na wiosnę.

Takie myślenie jest jednak całkowicie błędne. Istnieje wiele biznesów, które właśnie w zimę mogą okazać się przepisem na sukces i skutecznie podreperować nasz budżet na wiele następnych miesięcy. O jakich rodzajach działalności tutaj mowa? Czym warto zająć się zimą, by móc dobrze zarobić? Kilka propozycji takich sezonowych biznesów zaprezentujemy poniżej. Pierwszy z nich to:

Solarium i opalanie natryskowe Kobieta w solarium

Solarium

Zmiana czasu, brak słońca i dłuższe wieczory to najczęściej wymieniane powody, dla których chętnie odwiedzane są solaria. Nie wynika to tylko z potrzeby bycia atrakcyjnym czy utrzymania wakacyjnej opalenizny przez cały rok. Częste korzystanie z solarium w tym czasie wynika również z chęci utrzymania dobrego samopoczucia związanego z pobytem na wakacjach, zwłaszcza gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, a dni są tak krótkie.

Opalanie natryskowe

Drugim, z każdym rokiem zyskującym na popularności, sposobem na zdrową i szybką opaleniznę zimą jest opalanie natryskowe. Usługa ta jest coraz bardziej popularna właśnie wśród przeciwników solarium. Nie dostarcza ona – jak w przypadku solarium – witaminy D, ale może zagwarantować brązową opaleniznę w kilka godzin. Szczególny wzrost zainteresowania tą usługą, zauważa się przed Świętami Bożego Narodzenia i długim okresem karnawałowym – oczywiście poprzedzonym Sylwestrem.

Studio tatuażu Tatuażysta wykonujący tatuaż

Każdy dobry tatuażysta stwierdzi jednoznacznie, że najlepszy czas na robienie tatuażu to zima. Dlaczego? Ponieważ tatuażu nie można opalać i wystawiać na promienie słoneczne. Musi być on również przez jakiś czas osłonięty specjalnym opatrunkiem, który zazwyczaj utrudnia funkcjonowanie w upalne dni. Z uwagi na to, że w lecie skóra się bardziej poci, rekonwalescencja po takim zabiegu może być zdecydowanie dłuższa, niż zimą. Z tego powodu to właśnie o tej najchłodniejszej porze roku najwięcej osób decyduje się na zrobienie tatuażu, co oznacza okazję do rozkręcenia bardzo intratnego biznesu. Więcej na temat tatuaży przeczytasz tutaj.

Sprzedaż choinek Choinki na sprzedaż

Przechowywanie drzewek świątecznych także może stanowić dochodowy pomysł na biznes, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia. To szczególnie dobre rozwiązanie dla tych, którzy już posiadają sklepy z narzędziami lub centra ogrodnicze. W pierwszej kolejności należy tutaj sprawdzić czy w pobliżu znajdują się jakieś gospodarstwa z drzewami, które możemy nabyć. Rozważmy rozpoczęcie tego zimowego pomysłu na małą skalę i zobaczmy czy choinki dobrze się sprzedają, a następnie, gdy popyt okaże się satysfakcjonujący, pozyskajmy ich większą ilość.

Organizacja świątecznych eventów firmowych

Zimą może opłacić się oferowanie pakietów dla firm, które chcą zorganizować swoje coroczne imprezy świąteczne. Imprezy te są często zaplanowane na wczesny wieczór i zazwyczaj w dni powszednie. Korzystną z perspektywy przedsiębiorcy rzeczą w organizowaniu tych imprez jest to, że prawdopodobnie nie różnią się one wiele od siebie. Możemy zaoferować każdej firmie te same opcje menu do wyboru i standardowe opcje dekoracji. Organizacja takich imprez może być dodatkowym impulsem i zapewnić skuteczne podreperowanie naszego budżetu.

Wypożyczalnia sprzętu do sportów zimowych Wypożyczalnia nart

W okresie zimowym wielu Polaków ogarnia “białe szaleństwo” – dla niektórych z nich szusowanie na stoku stało się już coroczną tradycją. Polacy kochają narty. Wielu z nich jednak wybierając się w góry, dla wygody podróżowania, nie zabiera ze sobą niezbędnego sprzętu narciarskiego czy snowboardowego. Doskonale zdają sobie sprawę, że będą mogli go wypożyczyć w wyspecjalizowanych wypożyczalniach wyposażenia narciarskiego. W efekcie wypożyczalnia kijków, nart, wiązań, kasków, gogli, butów, desek snowboardowych czy łyżew to naprawdę świetny pomysł na biznes sezonowy.

Kluczowym elementem dla tego biznesu jest lokalizacja. Wypożyczalnia powinna więc znajdować się jak najbliżej stoków narciarskich lub lodowisk do jazdy na łyżwach – klienci muszą mieć blisko do miejsca, w którym będą mogli uzupełnić braki we własnym wyposażeniu. Wypożyczalnia powinna więc znajdować się najlepiej w sąsiedztwie wyciągu/lodowiska lub parkingu.

Usługi odśnieżania Koparka odśnieżająca ulicę

Firmy budowlane i osoby zajmujące się architekturą krajobrazu mogą często narzekać na brak pracy w zimie, ponieważ trudno jest wykonywać tego typu działalność na zewnątrz o tej porze roku. Jednakże, związany z tym pomysł na biznes zimowy to oferowanie usług usuwania śniegu. Jeśli prowadzimy firmę budowlaną lub zajmujemy się kształtowaniem krajobrazu, prawdopodobnie mamy już samochody ciężarowe potrzebne do takich prac. Niezbędna może okazać się jednak dodatkowa inwestycja w sprzęt do odśnieżania lub ratrak. Jeśli te dodatkowe elementy wyposażenia są zbyt drogie, aby je od razu kupić, rozwiązaniem może być sprzęt na kredyt.

Dodatkowa usługa ubezpieczenia od śniegu

O sukcesie jaki możemy odnieść w tej działalności świadczy historia, która wydarzyła się w ubiegłej dekadzie. Pewien pięćdziesięciolatek z Katowic 7 lat temu postanowił zarobić na odśnieżaniu ulic i placów. W tym celu kupił on używanego malucha za 300 złotych. Następnie w zaprzyjaźnionym warsztacie zamontował do niego prosty, hydrauliczny pług. Wydrukował kilka tysięcy ulotek i czekał na pierwszych klientów. Już następnego dnia do byłego górnika zadzwonił właściciel stacji benzynowej. Nasz bohater zaproponował cenę 1000 złotych za 30 dni ubezpieczenia przed śniegiem (bez względu na to czy pada, czy opadów nie ma). Dzisiaj katowiczanin jest właścicielem średniej wielkości firmy, której roczne przychody wynoszą setki tysięcy złotych. Najwięcej pieniędzy zarabia jednak, gdy śniegu nie ma – firma zgarnia wtedy wynagrodzenie za „gotowość do podjęcia pracy”.

Usuwanie śniegu jest zatem biznesem zimowym na żądanie, na którym – przy odpowiednim utworzeniu oferty biznesowej – możemy w okresie zimowym zarabiać nawet, gdy śniegu nie będzie.

Sklep herbaciany

Aromatyczne herbaty zdecydowanie najlepiej sprzedają się w długie, zimowe wieczory. Podczas sezonu jesienno-zimowego, grono miłośników ciekawych i wyjątkowych smaków herbat, których absolutnie nie kupimy w supermarkecie, znacząco się powiększa. W efekcie zima to idealny czas na herbaciany biznes. Dodatkowo, ilość zbliżających się

0zimowych świąt sprzyja sprzedaży ładnie opakowanych herbacianych zestawów, w postaci świątecznych upominków. Co więcej, herbaciany sklep można prowadzić zarówno w formie stacjonarnej jak i online – oba te sposoby przyciągną różnych klientów i mogą okazać się intratne.

Świąteczne wyroby handmade Stroiki świąteczne handmade

Tworzenie produktów handmade daje wielu osobom ogromną radość, jest sposobem na uspokojenie myśli po ciężkim dniu w pracy na etacie i stanowi idealną receptę na relaks. To jednak nie wszystko – na rękodziele można także nieźle zarabiać. Na tym rynku działać może właściwie każdy, kto tylko ma pomysł i zdolności manualne.

Ponadto, ręcznie wykonywane wyroby przeżywają obecnie swój Złoty Wiek, a ich sprzedaż odbywa się głównie w Internecie. Mało tego, przed świętami Bożego Narodzenia popyt na tego typu wyroby jeszcze znacząco wzrasta. Konsumenci pragną przyozdobić swoje domy i mieszkania świątecznymi stroikami, zawiesić unikalne ozdoby na choince czy wręczyć bliskim wyjątkowy, ręcznie wykonany prezent. Wszelkie wyroby handmade o tematyce świątecznej mogą się zatem okazać pod koniec roku strzałem w dziesiątkę.

Gdzie sprzedawać wyroby handmade? W szczególności modne obecnie są specjalne platformy dedykowane właśnie do sprzedaży tego typu wyrobów – dwie najpopularniejsze to Etsy (rynek międzynarodowy) i Pakamera.pl (polski rynek). Nie trzeba tutaj więc ponosić kosztów stworzenia strony internetowej, sklepu internetowego, pozycjonowania strony i optymalizacji, a od razu możemy dotrzeć do ogromnej liczby odbiorców, a nawet nawiązać współpracę biznesową z innymi twórcami. Ciekawym rozwiązaniem są także liczne popularne grupy na Facebooku służące do sprzedaży oraz przyjmowania zamówień na rękodzieło – także o tematyce świątecznej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również