Zapewne kiedy pada słowo “tatuaż”, każdemu przed oczami pojawia się obraz różnego rodzaju grafik na ciele człowieka. W zasadzie jest to w pełni właściwe skojarzenie. Kiedyś tatuaże jednoznacznie kojarzyły się z kryminalistami, następnie stanowiły przejaw buntu – bardzo często młodzieńczego. Dziś jednak panuje na nie moda i możemy je spotkać praktycznie na każdym kroku, a niektórzy nawet uważają tatuowanie ludzkiego ciała za dziedzinę sztuki.
Co ciekawe, tatuatorzy nie posiadają stałych cenników. Ile zatem może kosztować tatuaż i od czego zależy jego cena? Co warto wiedzieć przed swoją pierwszą oficjalną wizytą w studiu tatuażu? Czy tatuaż boli? Na te pytania, odpowiedzi zostaną udzielone w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od przedstawienia podstawowych informacji na temat tatuażu:
Tatuaż – podstawowe informacje
Tatuaż to forma modyfikacji ciała, polegająca na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej, czego celem jest zmiana pigmentu skóry. Historia tatuaży jest bardzo bogata – są one obecne w kulturze człowieka od tysięcy lat, a ich celem jest zdobienie ciała rysunkami, napisami czy określonymi znakami. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie zabiegi związane z tym, że w różnych kulturach miały przede wszystkim służyć ukazaniu zajmowanej pozycji czy funkcji pełnionej w grupie, a nie tylko być ozdobą, jak ma to często miejsce we współczesnym społeczeństwie. Wiele działań było uwarunkowanych wierzeniami, kulturą i tradycjami.
Obecnie tatuaż rozumiemy jako trwały rysunek, bądź też napis na ciele, wykonany wskutek nakłuć lub nacięć skóry oraz wypełniony odpowiednimi barwnikami. Dziś już raczej nikt nie decyduje się na robienie tatuażu we własnym domu, a udaje się do tatuażystów, którzy cieszą się renomą, a nawet uznawani są za artystów. Nierzadko tworzą prawdziwe dzieła sztuki na ciele ludzkim, które będą towarzyszyć tym osobom przez całe życie.
O czym należy pamiętać przed zrobieniem tatuażu?
Dobrze przemyśl swoją decyzję
Po pierwsze i najważniejsze – decyzja o zrobieniu pierwszego tatuażu powinna być dobrze przemyślana. Podobnie wygląda kwestia dotycząca wzoru, jaki planujemy wykonać na naszej skórze. Tatuaż zostanie z nami na całe życie. Owszem, z czasem będziemy mogli przykryć go innym, większym, ciemniejszym, ale on wciąż tam będzie. Co więcej, będzie ewoluował przez lata razem z nami. Tatuaże przetrwają każde schudnięcie, czy przybranie na wadze, ciążę, starzenie skóry, a nawet poparzenia. Dlatego, patrząc z perspektywy czasu – do tatuażu trzeba dojrzeć mentalnie, nie wiekowo.
Wybierz odpowiedniego tatuażystę
Co więcej, należy zdawać sobie sprawę, że praktycznie każdy profesjonalny tatuażysta jest prawdziwym artystą. Oznacza to, że ma on swój ulubiony styl, który najbardziej lubi wykonywać i w którym się specjalizuje. Nie decydujmy się więc na zrobienie tatuażu realistycznego u artysty, który w portfolio posiada wyłącznie prace rysunkowe. Zdarza się, że dany tatuażysta jest bardziej wszechstronny, jednak lepiej dopasować wzór pod wcześniejsze prace tatuatora.
Ważne zatem, żeby znaleźć wspólny język z tatuażystą. Wybranie odpowiedniej osoby, która zrobi nam tatuaż, decyduje w dużym stopniu o jego efekcie końcowym. Wielu tatuażystów prowadzi na bieżąco swoje profile w serwisie Instagram. To z nich dowiemy się, jakie rzeczy, obrazy czy miejsca, ich inspirują i jakie tatuaże wykonali do tej pory. Większość z nich ma także swoje konta na Facebooku, gdzie prezentują swoje prace i po prostu się promują.
Czy tatuaż boli? 
Tak, wykonywanie tatuażu na skórze boli. Tylko nieliczne osoby mają na tyle wysoki próg bólu, aby go nie odczuwać w trakcie seansu. Nie należy słuchać innych opinii na ten temat – odczuwanie bólu jest w końcu kwestią niemal w pełni subiektywną. Dla jednych tatuaż na przedramieniu będzie jedynie lekkim dyskomfortem, z kolei dla innych – bólem wręcz nie do zniesienia.
Gdzie boli najmniej, a gdzie najbardziej?
Na podstawie statystyk można jednak wskazać miejsca, które zazwyczaj lepiej znoszą tatuowanie. Są to łydka oraz przedramię. A gdzie tatuaż boli najbardziej? Zwykle najwięcej osób skarży się na ból, kiedy wykonują tatuaże na żebrach, barku, szyi, wewnętrznej stronie stopy oraz brzuchu. Warto tutaj także dodać, iż jeśli widok igły nas panicznie przeraża, to lepiej poważnie się zastanowić czy tatuaż w ogóle będzie czymś dla nas.
Ile goi się tatuaż?
Każdy, kto decyduje się na tatuaż, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że po jego ukończeniu będzie musiał dać sobie czas na regenerację. Po ingerencji w powłoki skórne, należy odpowiednio dbać o mikroranki, które powstały w trakcie tatuowania. Zwykle wierzchnia część tatuażu goi się maksymalnie przez dwa tygodnie. Dopiero po tym czasie można zobaczyć finalny efekt wykonanej pracy.
Warto mieć jednak na uwadze, że wszystko zależy od wielkości tatuażu. Niekiedy cały proces potrafi trwać nawet do sześciu tygodni. Kluczową kwestią jest odpowiednie dbanie o tatuaż, należy stosować się do zaleceń, aby nie wdało się zakażenie. Przez igłę z tuszem naruszana jest ciągłość tkanki, a to oznacza, że po wyjściu ze studia należy troszczyć się o dziarę, jak o ranę po skaleczeniu. Warto też wiedzieć, że zwykle po około tygodniu może wystąpić swędzenie. To efekt procesu regeneracji, który zachodzi w trakcie fazy gojenia.
Jak dbać o tatuaż po zabiegu?
Osłoń tatuaż od czynników zewnętrznych
Wiele osób, które zaczynają przygodę ze zdobieniem swojego ciała tatuażami, zastanawia się w jaki sposób pielęgnować swój nowy nabytek. Odpowiednie dbanie o wytatuowane miejsce jest bardzo ważne i wpływa zarówno na proces gojenia, jak i na to, by dzieło przetrwało próbę czasu i nie straciło na jakości z biegiem lat. W praktyce, po pierwsze przez kilka godzin po zakończeniu seansu robienia tatuażu, powinien pozostać on osłonięty od czynników zewnętrznych. Najczęściej stosuje się do tego folię.
Często przemywaj wytatuowane miejsce
Po drugie, nie zaleca się długiego moczenia świeżej rany, ale przez okres pierwszych trzech tygodni warto często przemywać wytatuowane miejsce – nawet 2-3 razy dziennie, w celu oczyszczenia skóry. Do przemywania tatuażu należy wykorzystywać dedykowane mydło lub balsam albo krem przeznaczony do tego celu.
Chroń tatuaż przed słońcem i po zagojeniu odwiedź tatuażystę
Po trzecie, tatuaż należy chronić przed słońcem. Najlepiej zupełnie unikać silnego słońca, ewentualnie można nakładać specjalistyczne kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Ponadto, po całkowitym wygojeniu warto udać się do tatuażysty, aby zobaczył końcowy efekt i ewentualnie wykonał drobne korekty, jeśli będą konieczne. W końcu nasze nowe dzieło ma przecież być doskonałe, ponieważ zostanie z nami na całe życie.
Od czego zależy cena tatuażu? 
Jak już zostało wspomniane, tatuatorzy nie posiadają stałych cenników. W konsekwencji, ceny tatuaży są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
- Rozmiar i poziom skomplikowania grafiki oraz liczba detali
- Technika wykonania tatuażu
- Lokalizacja studia tatuażu
- Renoma, doświadczenie i umiejętności tatuatora
- Projekt – co ciekawe gotowy tatuaż znaleziony w sieci kosztuje więcej niż ten, który sam od podstaw zaprojektuje tatuażysta. Wynika to z faktu, że tatuażyści postrzegają siebie jako artystów i nie lubią kopiować cudzych prac. Wielu nawet kategorycznie się na to nie zgadza.
Nie oszczędzaj!
W przypadku tatuażu nie należy poszukiwać najtańszej opcji. Tatuowanie to przecież wbijanie igły w skórę, które staje się otwartą raną, a efekt zostanie z nami na całe życie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wymarzony tatuaż wykonać w profesjonalnym, renomowanym studiu, stosującym się do wszelkich wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i higieny. Zarówno pomieszczenie, jak i używane przez tatuatora narzędzia powinny być sterylnie czyste i spełniać wszelkie normy sanitarne. Niehigieniczne warunki tatuowania mogą prowadzić nawet do zakażenia, a gojenie się źle wykonanego tatuażu wiąże się z dużym bólem.
Najwyższy czas przejść do cen tatuaży. Zacznijmy od tych najmniejszych:
Ile kosztuje mały tatuaż?
Grafika o małym rozmiarze, taka jak choćby tatuaż na dłoni, stopie, nadgarstku, kostce, łydce lub palcu, powinna cechować się prostotą, ponieważ w przypadku rysunku o średnicy nieprzekraczającej kilku centymetrów złożone elementy nie będą widoczne. Ile kosztuje wykonanie takiego tatuażu? Najmniej zwykle kosztują proste rysunki wykonywane na nadgarstku – są odpowiednie dla osób, które szukają tatuaży za mniej niż 300 złotych, przy czym każdy kolejny drobny element graficzny wiąże się z dodatkowym kosztem rzędu 30 PLN.
Przeciętne ceny małych tatuaży kształtują się następująco:
- Grafika wielkości monety, nacechowana prostymi, geometrycznymi liniami – około 100 PLN
- Minimalistyczny rysunek pozbawiony kolorów i skomplikowanych detali, o bokach mniejszych niż 5 centymetrów – około 150 PLN
- Prosty tatuaż lub napis nieprzekraczający 10 centymetrów – około 200 PLN.
Ile kosztuje średni tatuaż? 
Rysunki o średnim rozmiarze zdecydowanie cieszą się największą popularnością wśród miłośników tatuażu. Taki rozmiar grafiki pozwala już na stworzenie nieco bardziej skomplikowanych i pełnych detali rysunków. To dobry wybór dla poszukiwaczy tatuaży do 500 złotych. Tego typu tatuaż najlepiej prezentuje się na ramieniu lub przedramieniu, a także na łopatce lub biodrze. W przypadku ramion, profesjonalnie wykonany tatuaż może podkreślić mięśnie, a grafiki wykonane w okolicach talii mogą wyeksponować jej kształt.
Ile więc kosztuje średni tatuaż? Przeciętne ceny kształtują się następująco:
- Prosty rysunek wykonany na ramieniu lub brzuchu, rozmiarem nieprzekraczający standardowej płyty CD – około 300 PLN
- Nieskomplikowana grafika rozmiaru książki, wykonana na udzie lub plecach – około 400 PLN
- Cieniowany lub kolorowy tatuaż średniej wielkości, nacechowany obecnością drobniejszych detali – około 1500 PLN
- Skomplikowany, kolorowy, cieniowany tatuaż pełen drobnych elementów, wymagających niezwykłej precyzji – około 2500 PLN.
Ile kosztuje rękaw?
Tatuaż typu rękaw przeważnie cechuje się wysokim poziomem skomplikowania, a także wielością kolorów i drobnych detali, które wymagają precyzji. Popularnymi elementami takich rękawów są tatuaże 3D, wymagające od tatuatora odpowiednich umiejętności i lekkiej ręki do rysunku. Koszt wytatuowania całej ręki zależy od rodzaju zastosowanej grafiki i użytych kolorów, dlatego widełki cenowe są bardzo szerokie – wahają się od 2 do 7 tysięcy złotych.
Ile kosztuje duży tatuaż? 
Duże tatuaże to zazwyczaj skomplikowane, kolorowe kompozycje, będące prawdziwymi dziełami sztuki. Wymagają od tatuatora ogromnej precyzji, talentu i doświadczenia, dlatego cena takich tatuaży jest najwyższa. Co więcej, bardzo często zdarza się, że do wykonania takiej grafiki potrzeba kilku lub nawet kilkunastu sesji, a koszt każdej z nich waha się w okolicy 500 złotych. W efekcie cena dużego kolorowego tatuażu na plecach będzie wynosić tak zawrotną kwotę, jak kilkanaście tysięcy złotych.
Jak usunąć tatuaż?
Tatuaże wykonane pod wpływem emocji często okazują się pomyłką. Zazwyczaj dzieje się tak w sytuacji, kiedy jest to pierwszy tatuaż, wykonany w stosunkowo młodym wieku. Wówczas mamy inne poczucie estetyki, inne upodobania i motywacje niż kilkanaście lat później.
Aby się definitywnie pozbyć takiego tatuażu, należy wybrać się do lekarza medycyny estetycznej, który usunie go laserowo. Laseroterapia przynosi bardzo dobre efekty, ale warto wiedzieć, że stopień trudności usunięcia tatuażu jest uzależniony od wielu czynników – w tym od tego jak głęboko w skórę wniknął tusz, jaką miał gęstość i jakim pigmentem wykonano pracę. Dzieła wykonane czarnym tuszem zazwyczaj wymagają wykonania kilku sesji laserem, natomiast kolorowym – kilkunastu. To oczywiście ma ogromny wpływ na to, jaka będzie cena usuwania tatuażu.
Cała procedura zwykle kosztuje minimum tysiąc złotych, ale może nawet wynieść kilka tysięcy. Co gorsza, warto wiedzieć, że czynność ta jest zdecydowanie bardziej bolesna od samego tatuowania.