Sejm i Senat – podsumowujemy obecny układ sił w polskim parlamencie

368

Wczoraj odbyły się inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu IX kadencji. Obyło się bez większych kontrowersji. My tymczasem podsumowujemy, jak wygląda nowy skład parlamentu.

Wczorajsze obrady Sejmu otworzył Marszałek-Senior – Antoni Macierewicz. To on przeprowadził procedurę wyboru Prezydium.

Marszałek i wicemarszałkowie

Marszałkiem Sejmu została – zgodnie z przewidywaniami – Elżbieta Witek ze Zjednoczonej Prawicy. Prezydium Sejmu IX kadencji uzupełniło też pięciu wicemarszałków. Posłowie wspólnie zadecydowali, że zostali nimi: Włodzimierz Czarzasty (SLD), Małgorzata Gosiewska (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), Ryszard Terlecki (PiS) i Piotr Zgorzelski (PSL). Tym samym wicemarszałkowie będą reprezentować wszystkie kluby poselskie.

Włodzimierz Czarzasty jest posłem z okręgu sosnowieckiego. Choć może pochwalić się długim stażem w polityce, dopiero teraz debiutuje w Sejmie. Był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 1999-2005.

Małgorzata Gosiewska była wicemarszałkiem Sejmu VIII kadencji. Mandat poselski sprawowała też w czasie V, VII i VIII kadencji Sejmu. W ostatnich wyborach objęła mandat w okręgu warszawskim.

Małgorzata Kidawa-Błońska pełniła funkcję wicemarszałka Sejmu VIII kadencji. W IX kadencji reprezentuje okręg warszawski. Była posłem w V, VI, VII i VIII kadencji, ale sprawowała też funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W czasie kampanii wyborczej była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera.

Ryszard Terlecki to poseł VI, VII i VIII kadencji. W Sejmie poprzedniej kadencji również był wicemarszałkiem. Jest parlamentarzystą z z okręgu krakowskiego.

Piotr Zgorzelski jest posłem z okręgu płockiego. W Sejmie zasiadał w VII i VIII kadencji.

Sejm: podział mandatów

W obecnym Sejmie zasiada aż 235 posłów Zjednoczonej Prawicy, 134 Koalicji Obywatelskiej, 49 Lewicy, 30 PSL, 11 Konfederacji i 1 przedstawiciel mniejszości niemieckiej.

W gronie posłów przeważają mężczyźni (328). Kobiet w Sejmie zasiada jedynie 132.

Najmłodszym posłem jest 26-letni Robert Gontarz z PiS. Najstarszym 78-letnia Iwona Śledzińska-Katarasińska z KO.

W Senacie: klęska PiS

Również bez dużych emocji wszystko odbyło się w Senacie. Podczas gdy media spekulowały, czy PiS uda się przeciągnąć na swoją stronę dwóch senatorów, którzy zaważą na losach izby wyższej, okazało się, że planów tych nie udało się zrealizować. Ostatecznie partii rządzącej brakuje w izbie wyższej dwóch przedstawicieli, by uzyskać większość.

Nowo wybranym marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki. Jego zastępcami zostali: Bogdan Borusewicz (KO), Michał Kamiński (PSL), Stanisław Karczewski (PiS) i Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). Wybrano również ośmiu sekretarzy Izby: Rafała Ambrozika,  Wiktora Durlaka, Mariusza Gromkę, Agnieszkę Gorgoń-Komor,  Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, Aleksandra Szweda, Ryszarda Świlskiego i Jerzego Wcisłę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments