Dzień Inwestora Indywidualnego

SEC zatwierdził ETF-y BTC, ale się nie cieszy

Udostępnij

„Chociaż dzisiaj zatwierdziliśmy notowanie i obrót niektórymi akcjami bitcoin ETP typu spot, nie zatwierdziliśmy ani nie poparliśmy bitcoina” – napisał szef SEC, Gary Gensler, w swoim komunikacie, jaki został opublikowany godzinę po ogłoszeniu powstania ETF-ów BTC.

Gary Gensler nie cieszy się z ETF-ów

Wczoraj w nocy SEC zgodziła się na start ETF-ów bitcoina. Na rynku pojawiają się więc fundusze: ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex i Franklin Templeton.

Mimo tego Gary Gensler, szef SEC, nadal wyraża się o BTC sceptycznie. W swoim nowym komunikacie wskazał, że bitcoin ma „spekulacyjny” charakter. Jego zdaniem nie można traktować BTC jako alternatywny dla złota:

„Chociaż jesteśmy neutralni pod względem merytorycznym, chciałbym zauważyć, że aktywa bazowe w ETP metalów szlachetnych mają zastosowania konsumenckie i przemysłowe, podczas gdy bitcoin to przede wszystkim spekulacyjny, zmienny walor, który jest również wykorzystywany do nielegalnej działalności, w tym oprogramowania ransomware, prania pieniędzy, sankcji unikanie przestępstw i finansowanie terroryzmu”, ostrzegł. „Inwestorzy powinni zachować ostrożność w związku z niezliczonymi ryzykami związanymi z bitcoinem i produktami, których wartość jest powiązana z kryptowalutami”.

Kurs bitcoina a kurs etheru

Mimo powyższego ETF-y powstały i już dziś rynek spekuluje, jaka kryptowaluta będzie kolejna z własnym funduszem. Sądząc po ruchach na giełdach będzie nią ether.

Po ogłoszeniu decyzji SEC bitcoin zdrożał (teraz kosztuje 47 450 USD), ale tylko o 5% w skali doby i 9% w ciągu tygodnia. Na tym tle ether błyszczy o wiele jaśniej. Za 1 ETH należy dziś zapłacić 2641 USD, co oznacza wzrost o 12% w skali doby i aż 18% w ciągu 7 dni.

Inwestorzy uznali, że to ETH doczeka się jako kolejna kryptowaluta swojego ETF-a i temu zaczynają w nią inwestować.

Na ETF etheru poczekamy zaś do maja tego roku. To wtedy wypada termin zatwierdzenia lub odrzucenia wniosku m.in. BlackRocka, który to gigant obracania aktywami na rynkach ma już od wczoraj w portfolio też ETF bitcoina.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również