SEC przekłada termin zatwierdzenia wniosków dot. ETF-ów BTC

bitcoin, kryptowaluty

SEC opóźnia przegląd wniosków dot. ETF-ów opartych na rynku spot bitcoina. Wszystko w związku ze spekulacjami na temat zawieszenia działalności rządu USA.

SEC odpowie, ale później

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opóźnia ponowie rozpatrzenie wniosków o wydanie ETF-ów opartych na rynku spot bitcoina. Wnioskują o to m.in. BlackRock, Valkyrie, Invesco i Bitwise.

Analitycy twierdzą, że to odroczenie jest powiązane ze zbliżającym się potencjalnym zawieszeniem działalności rządu USA, co może nastąpić już 1 października.

Analityk Bloomberga ds. ETF-ów, James Seyffart, sugeruje, że decyzję tę można powiązać właśnie ze zbliżającym się ryzykiem zawieszenia działalności rządu USA. Przerwa ta może potencjalnie zakłócić działalność agencji federalnych, takich jak organy nadzoru finansowego, czyli m.in. SEC. Chodzi o to, że Kongres nie uchwalił budżetu na kolejny rok fiskalny i nie może się w tej kwestii dogadać.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Procedura mająca na celu uruchomienie spotowego funduszu ETF bitcoin w Stanach Zjednoczonych przyciągnęła wiele uwagi ekspertów z branży. Pierwszy zwycięski wnioskodawca może bowiem  zyskać znaczną przewagę nad konkurencją jako pionier na tym wysoce dochodowym rynku. Obecnie na rozpatrzenie wniosków przez SEC czeka dziesięć firm.

Kolejne przełożenie terminu

To nie pierwszy raz, kiedy agencja odkłada decyzje w sprawie wniosków o wydanie zgodny na powstanie funduszy ETF bitcoina. W sierpniu organ regulacyjny opóźnił już wydanie decyzji w sprawie propozycji BlackRock, Invesco, Bitwise i Valkyrie. SEC wcześniej odrzucała wiele wniosków o fundusze ETF, powołując się na obawy dotyczące potencjalnych oszustw i manipulacji zachodzących na rynku.

To, co działo się ostatnio na rynku – zwycięstwo Grayscale Investments w sądzie federalnym z SEC – jeszcze bardziej podsyciło te spekulacje, a czołowi analitycy rynku uważają, że władze mogą wkrótce być bardziej otwarte na zatwierdzanie takich funduszy.

SEC będzie teraz musiała do połowy marca podjąć ostateczną decyzję w sprawie ETF-ów.

Pod koniec sierpnia analityk Bloomberg ETF Eric Balchunas stwierdził, że szanse na zatwierdzenie ETF-ów do końca 2023 roku rosną do 75%. Zmiana ta wynika z decyzji Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych w sprawie Grayscale.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments