Sebastian Kulczyk nie daje za wygraną – kolejne wezwanie na akcje Ciechu

Udostępnij

Santander Biuro Maklerskie poinformowało, że należąca do Sebastiana Kulczyka spółka KI Chemistry wczoraj znów zaproponowała mniejszościowym akcjonariuszom Ciechu odkupienie akcji po cenie 54,25 PLN.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje Ciechu otworzyły dzisiejszą sesję po cenie 54,30 PLN. W tej chwili za walor spółki trzeba zapłacić 20 groszy mniej, co i tak przekłada się na wzrost o ponad 21% w stosunku do środowego zamknięcia.

Nowa Oferta KI Chemistry dla akcjonariuszy Ciechu giełda

KI Chemistry zaprosił mniejszościowych akcjonariuszy Ciechu do składania ofert sprzedaż do 11 752 018 akcji chemicznej spółki, stanowiących około 22,3% kapitału zakładowego spółki i głosów na Walnym Zgromadzeniu, po 54,25 PLN za sztukę.

Na dzień ogłoszenia wezwania KI Chemistry posiada 40 947 891 akcji spółki, reprezentujących około 77,7% kapitału zakładowego i udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu. KI Chemistry zamierza, po rozliczeniu transakcji zawartych w związku z zaproszeniem, osiągnąć udział 100% i wycofać akcje Ciechu z obrotu giełdowego.

Rozpoczęcie przyjmowania ofert sprzedaży nastąpi 18 września, a zakończenie 25 września. Przewidywany dzień rozliczenia transakcji i nabycia akcji to 28 września. Ki Chemistry nie określa przy tym żadnych warunków, pod jakimi nastąpi nabycie akcji w ramach zaproszenia.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


To już kolejne wezwanie na akcje Ciechu. W lutym bieżącego oferowana cena za akcję wynosiła 49 złotych, a na początku kwietnia cena w wezwaniu została podwyższona właśnie do 54,25 PLN.

W czerwcu natomiast Ki Chemistry zaproponował mniejszościowym akcjonariuszom Ciechu odkupienie akcji po cenie 54,25 PLN, oferując ponadto wypłatę dodatkowej dywidendy w wysokości 5,75 PLN na akcję.

Dlaczego Sebastian Kulczyk chce wycofać Ciech z GPW?

Należąca do Sebastiana Kulczyka spółka KI Chemistry wyjaśniała w lutym, że działanie Ciechu w formule spółki niepublicznej zapewni możliwość szybszego i elastyczniejszego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, regulacyjne oraz geopolityczne. Firmy, które opuściły polski rynek w 2020

KI Chemistry poinformował również, że zamierza wspierać działalność i zrównoważony rozwój Grupy Ciech oraz inicjować działania mające na celu wzmocnienie jej pozycji rynkowej, oraz finansowej poprzez ujednolicenie i usprawnienie nadzoru właścicielskiego przy podejmowaniu strategicznych decyzji, a także elastyczności w pozyskiwaniu finansowania, gdy będzie to konieczne.

KI Chemistry ocenia bowiem, że zwiększanie konkurencyjności oraz dalszy rozwój Grupy Ciech może wymagać znacznych nakładów inwestycyjnych między innymi na realizację kompleksowej transformacji technologicznej oraz energetycznej, w tym nakładów na ograniczenie emisji CO2, czy dostosowywanie działalności do rosnących obciążeń regulacyjnych obejmujących spółki publiczne.

Należy zatem mieć świadomość, że skupienie wszystkich akcji w jednych rękach ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju spółki. Wyjście z giełdy ograniczy także wiele obowiązków, które wiążą się z byciem publiczną spółką. Głównie chodzi o szereg restrykcji dotyczących informowania opinii publicznej o tym, co się dzieje w Ciechu.

Sprzedaż akcji w wezwaniu ma natomiast dać mniejszościowym akcjonariuszom spółki możliwość wyjścia z inwestycji z atrakcyjną stopą zwrotu.

Akcje wystrzeliły

Inwestorzy błyskawicznie zareagowali na wieść o kolejnej ofercie KI Chemistry dla mniejszościowych akcjonariuszy Ciechu. W efekcie, kurs otwarcia walorów tej chemicznej spółki wyniósł dziś aż 54,30 PLN, choć środowa sesja zakończyła się po cenie 44,55 PLN.

W tej chwili za akcję Ciechu trzeba zapłacić 20 groszy mniej, co i tak oznacza, że notują one dziś gigantyczny wzrost rzędu 21,4%. Warto dodać, że akcje Ciechu nie były tak drogie od 23 czerwca.

Wykres akcji Grupy Ciech

Czym zajmuje się Ciech?

Skupiona wokół Ciechu grupa kapitałowa jest drugim w Europie producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz największym polskim producentem soli warzonej, największym dostawcą krzemianów w Europie oraz jednym z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce.

Grupa Ciech zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie już w 2005 roku. Z kolei Kulczyk Investments zostało większościowym akcjonariuszem Grupy Ciech dziewięć lat później.

Natomiast w 2021 roku grupa przyjęła nową strategię na lata 2022-2024. Zakłada ona dalsze zwiększanie potencjału generowania przepływów operacyjnych w celu regularnego wypłacania dywidendy, możliwość akwizycji w obrębie podstawowych biznesów, a także dalszą transformację dzięki procesom digitalizacji i innowacji.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również