Sasin: inflacja zacznie wyraźnie spadać

973
jacek sasin

Dzięki tarczy antyinflacyjnej spadek inflacji na początku 2022 roku będzie bardzo wyraźny i będzie wynosił ok. 1 proc. – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Inflacja spadnie – mówi Sasin

– Po prezentacji tarczy poprosiłem Bank Pekao S.A., który dysponuje chyba najlepszym w tej chwili zespołem analitycznym o to, by dokonać takiej projekcji tych rozwiązań na inflację. Jaki to będzie miało wpływ inflację i efekty tej analizy są jednoznaczne. Spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny. Będzie wynosił ok. 1 proc. – mówił w czasie wywiadu w programie „Gość Wiadomości” wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dodał, że zaprezentowane w czwartek rozwiązania rządu zmniejszą wkrótce presję inflacyjną. – Można powiedzieć, że nie tylko inflacja nieco spadnie, ale przede wszystkim nie będzie rosła. Nie będzie wyższa gdybyśmy tych rozwiązań nie wprowadzili w życie – dodał.

Sasin dodał, że obserwowany obecnie wysoki wskaźnik cen towarów i usług „ma swoje źródła w obszarach, które nie zależą od nas”. Jego zdaniem za skoki cen odpowiada kryzys covidowy i wychodzenie z niego gospodarek. Do tego doszły przerwane łańcuchy dostaw.

Jak pokonać inflację?

Przypomnijmy, że wczoraj premier rządu przedstawił plany pokonania inflacji.

– Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Jak więc rząd chce walczyć ze skokami cen? Wprowadza:

  • obniżkę cen paliw od 20 grudnia na pięć miesięcy. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od 1 stycznia do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;
  • obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent. Obowiązywać będzie od stycznia do marca 2022 roku;
  • obniżkę VAT-u na energię elektryczną z 23 procent do 5 procent w okresie od stycznia do marca 2022 roku;
  • zniesienie akcyzy na energię elektryczną;
  • oszczędności w administracji publicznej i w budżecie;
  • dodatek wyrównawczy – dopłata dla osób według kryteriów dochodowych. Będzie miał wartość od 400 do ponad 1000 złotych w zależności od liczebności gospodarstwa domowego. Ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku i objąć ponad 5 mln gospodarstw.
ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments