Sam Bankman-Fried w końcu stanął przed sądem

Założyciel FTX, Sam Bankman-Fried (SBF), zeznawał w tym tygodniu po raz pierwszy podczas własnego procesu w USA.

SBF przed sądem

Pierwsze zeznanie dot. m.in. wiadomości, jakie były CEO FTX przesyłał do współpracowników za pomocą Signala. Jak donosi CNN, Bankman-Fried argumentował, że korzystanie z aplikacji szyfrujących wiadomości, takich jak Signal, było konieczne, aby chronić jego firmę przed „ciągłymi próbami włamania się na [platformę] FTX”.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Potem pojawił się wątek usunięcia przez niego z aplikacji aż siedmiu arkuszy kalkulacyjnych dostarczonych mu przez Caroline Ellison, a przedstawiających różne wersje bilansu FTX. Prokuratura pytała go, czy jego zdaniem było to w ogóle dopuszczalne. Oparł, że tak.

Jak wygląda obrona SBF-a?

Jedna z linii obrony byłego CEO FTX polega na obwinianiu prawników za udzielanie mu złych porad.

Jak podają media, same zeznania Bankmana-Frieda były pełne jąkania, niejasnych i krętych odpowiedzi. Wiele razy odpowiadał na różne pytania, że „nie wiedział” lub „nie pamiętał” wielu szczegółów dot. działalności jego giełdy.

W pewnym momencie przesłuchania sędzia Lewis Kaplan poprosił wręcz byłego dyrektora generalnego, aby „wysłuchał pytania i udzielił bezpośredniej odpowiedzi”.

Według CNN w miarę kontynuowania zeznania Bankman-Fried wiercił się bardziej i popijał coraz więcej wody między pytaniami. Na pytanie, czy jego zdaniem Alameda może wypłacić depozyty klientów FTX, odpowiedział: „Nie sformułowałbym tego w ten sposób, ale myślę, że odpowiedź na pytanie, które próbujesz zadać, brzmi „tak”.

Wątek Ellison

W czasie niedawnego przesłuchania Christiana Drappiego, byłego pracownika Alamedy, prokurator przedstawił też fragmenty nagrania słów byłej CEO Alamedy, wspomnianej Carline Ellison. Jej słowa z nagrania audio wyraźnie kontrastują z jej wcześniejszymi, bardziej stonowanymi zeznaniami złożonymi podczas przesłuchania przez zespół obrony Bankmana-Frieda.

8 listopada 2022 r. około godziny 23:00 Tony Qian, kolega Drappiego, natknął się na tweet Bankmana-Frieda ogłaszający „strategiczną transakcję z Binance dot FTX.com”. Stojąc obok Drappiego i Ellison w biurze w Hongkongu, Qian szukał potwierdzenia tego, co napisał Sam u Ellison. Ta wszystko potwierdziła i ujawniła, że FTX wykorzystało fundusze Alamedy do pokrycia niedoboru środków użytkowników, głównie na spłatę miliardowych pożyczek. Drappi zeznał, że był „całkowicie zszokowany” tym odkryciem.

Następnego dnia podczas regularnego, odbywającego się co dwa tygodnie spotkania z personelem Alamedy Ellison wyznała szczerze, jak wygląda sytuacja firmy. Według Drappi’ego wydawała się wyraźnie przygnębiona, siedziała na pufowym krześle i mówiła cicho i rzeczowo.

„Alameda pożyczyła mnóstwo pieniędzy, aby dokonać niepłynnych inwestycji… Skończyło się na tym, że pożyczyliśmy mnóstwo funduszy z FTX”, przyznała.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments