Sejm uchwalił wczoraj nowe przepisy, które przewidują 250 zł dofinansowania do zakupu telewizora. Wszystko to w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji. Ustawa została teraz przekierowana do Senatu.

Dopłata do telewizora

Za nowelizacją ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej zagłosowało aż 437 posłów, przeciw było 17, wstrzymało się 4.

Przeciwni byli głównie posłowie Konfederacji.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej 24 lutego br. Wtedy chodziło o świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera lub odbiornika telewizyjnego.

Nowelizacja doprecyzowuje jednak grupę osób uprawnionych do świadczenia i ustanawia dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Program ma być realizowany do końca 2022 r.

Zmiany w nadawaniu

Proces przechodzenia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzany w czterech etapach. Pierwszy, który zacznie się 28 marca 2022 r., będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi – od 25 kwietnia 2022 r. – województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci – od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. – województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Przygotowana przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Do tego nowy standard telewizji naziemnej umożliwi też dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments